1. Strona główna
  2. »
  3. Projektor
  4. »
  5. Przewodnik Beamera
  6. »
  7. Przewodnik SXRD: Wszystko o SXRD Beamers

Przewodnik SXRD: Wszystko o SXRD Beamers

Przewodnik SXRD: Wszystko o SXRD Beamers

Promienniki SXRD są odmianą technologii LCoS. Należą więc do najlepszych jakościowo beamerów dostępnych obecnie na rynku. Sony chce wydobyć z tej technologii to, co najlepsze dzięki własnemu rozwojowi SXRD. Szczególnie w aktualnych topowych modelach, beamery SXRD oferują absolutnie najwyższe wartości w zakresie kontrastu obrazu i ostrości ruchu. Nic dziwnego, że Sony sprzedaje tę samą technologię również kinom. Ale wariant LCoS nie jest automatycznie zawsze bardzo drogi. LG na przykład sprzedaje podejrzanie tanie beamery z technologią SXRD.

Co to jest beamer SXRD?

SXRD to skrót od „Silicon X-tal Reflective Display”. Już skrót sugeruje, że chodzi o technologię LCoS. Sony nie ukrywa tego faktu. Firma jest jednak bardzo dumna z własnego wdrożenia tej technologii. Sony podaje bardzo konkretne informacje o tym, co ma robić SXRD: Technologia Advanced Iris 3 ma oferować niezwykle wysoki kontrast – głębia kontrastu jest stale analizowana na każdym zdjęciu, a przysłona odpowiednio dostosowywana.

Technologia Motionflow występuje również w niektórych beamerach SXRD od Sony. Pośrednie obliczanie obrazu ma zapewnić większą ostrość ruchu. Jest on już znany z telewizorów Bravia firmy Sony. Wszystkie beamery SXRD od Sony mają też charakteryzować się wyjątkowo krótkim czasem reakcji. Niezwykle mały skok piksela znany jest już z technologii LCoS. W swoich obecnych modelach Sony chce zaprezentować specjalną najwyższą wartość z 0,2 mikrometrową odległością między pikselami.

Promienniki SXRD dostępne na rynku

Ciekawe beamery z technologią SXRD są obecnie dostępne nie tylko w ofercie Sony. LG ma dwa najtańsze na rynku beamery z technologią SXRD. Osiągane są ceny, które kiedyś były zarezerwowane dla modeli absolutnie podstawowych – niezależnie od technologii belki.

Niekwestionowany topowy model w tej chwili prawdopodobnie będzie pochodził od Sony. VPL-VW90ES, którego ceny zaczynają się obecnie od 6500 euro, to tylko coś dla naprawdę wymagających kinomanów. Ale reakcje są entuzjastyczne. Kilku testerom przeszkadzają obrazy duchów w trybie 3D. Zdecydowana większość widzów jest całkowicie zachwycona współczynnikiem kontrastu, wysoką ostrością ruchu, cichym szumem pracy i silnym wrażeniem głębi w trybie 3D. Za mniej niż połowę ceny VPL-HW20 oferuje kontrast 80 000:1 zamiast 150 000:1. Projektor obywa się również bez 3D i idzie na niewielkie ustępstwa w kwestii wydajności. Mimo to jest to naprawdę topowy model o imponująco naturalnym obrazie.

Można zaoszczędzić pieniądze, kupując mniej wydajne modele z 2009 roku: modele VPL-VW85 i VPL-HW15 zostały ocenione jako doskonałe. Duży stary jest dostępny za około 4000 euro, mniejszy natomiast zmierza już do imponującej kwoty 1700 euro.

Równie tanio może to jednak zrobić ktoś inny: LG oferuje belki AF115 i CF181D SXRD w okazyjnych cenach około 1500 i 2000 euro. Oceny testów obu są imponujące – wprawdzie pod względem jakości obrazu ustępują innym modelom z technologią LCoS, ale też kosztują zaledwie ułamek procenta. Współczynniki kontrastu na poziomie 30 000:1 i 35 000:1 robią wrażenie w tej cenie.

Taniej już się nie da.

Ci, którzy uważają, że technologia SXRD nie jest tania, mają tylko połowę racji. W każdym razie obecne beamery D-ILA pchają się jeszcze dalej w wyższe sfery. Jeśli jednak jesteście gotowi zainwestować kilka tysięcy euro w swoje kino domowe, to obecne beamery SXRD oferują kilka ciekawych opcji. Szczególnie model VPL-VW90ES jest przez niektórych uważany za szczytowe osiągnięcie w dziedzinie kina 3D w domu.

Powiązane artykuły