1. Strona główna
  2. »
  3. Audio
  4. »
  5. Głośniki do telewizora – dźwięk przestrzenny w domu

Głośniki do telewizora – dźwięk przestrzenny w domu

lautsprecher-fuer-den-fernseher

Głośniki do telewizora – dźwięk przestrzenny w domu

Głośniki są nieodzownym elementem zapewniającym optymalne wrażenia z oglądania. Dzięki nim możesz mieć pewność, że usłyszysz dźwięki i muzykę w swoim telewizorze, co zapewni Ci realistyczne i wciągające wrażenia.

Rodzaje głośników do telewizora

Istnieją różne rodzaje głośników do telewizora. Najczęściej spotykane są soundbary, głośniki surround oraz głośniki bezprzewodowe. Soundbary to najprostszy rodzaj głośników do telewizora i zazwyczaj oferują dobry dźwięk.

Głośniki z dźwiękiem przestrzennym są nieco droższe, ale oferują lepsze wrażenia dźwiękowe, ponieważ wypełniają dźwiękiem całe pomieszczenie.

Głośniki bezprzewodowe są najdroższym typem głośników, ale oferują największą elastyczność, ponieważ nie muszą być podłączone do telewizora.

Szukając najlepszych głośników do telewizora, należy wziąć pod uwagę kilka rzeczy. Najpierw należy zdecydować, jaki typ głośników chcemy mieć. Soundbary to dobry wybór dla większości osób, ponieważ są łatwe w montażu i użytkowaniu. Jednak głośniki z dźwiękiem przestrzennym oferują lepsze wrażenia dźwiękowe i mogą wypełnić pokój dźwiękiem. Głośniki bezprzewodowe są najdroższym typem głośników, ale oferują największą elastyczność.

Jeśli zdecydujesz się na soundbar, pamiętaj, aby wybrać taki z subwooferem. Subwoofer to głośnik, który odtwarza niskie częstotliwości. To dopełnia soundbar i daje najlepsze wrażenia dźwiękowe.

Jakość dźwięku

Ważnym czynnikiem, który wpływa na jakość dźwięku z głośników do telewizora jest ich rodzaj. Większość głośników do telewizora to tzw. głośniki pasywne. Pasywny oznacza, że głośnik nie posiada własnego zasilania, dlatego musi być zasilany przez urządzenie zewnętrzne, np. wzmacniacz.

Jednak niektóre wysokiej jakości głośniki do telewizora są głośnikami aktywnymi. Głośniki aktywne mają własne zasilanie i wbudowany wzmacniacz. Oznacza to, że zazwyczaj mają lepszy dźwięk, ponieważ mogą wytworzyć więcej basów i większą głośność.

Kolejnym ważnym czynnikiem jest pozycja głośnika. Większość głośników do telewizora umieszcza się na ścianie lub na półce. Oznacza to, że głośnik jest zazwyczaj dalej od widza, a co za tym idzie, ma gorszy dźwięk.

Ostatnim ważnym czynnikiem, który wpływa na jakość dźwięku z głośników do telewizora jest jakość samego głośnika. Na rynku istnieje wiele różnych marek i modeli głośników do telewizora, a ich jakość jest bardzo zróżnicowana. Z reguły im wyższa jakość głośnika, tym lepszy dźwięk.

Połączenie

Aby uzyskać jak najlepszą jakość dźwięku z telewizora, należy podłączyć głośniki zewnętrzne. Większość telewizorów ma wbudowane głośniki, ale zazwyczaj są one słabej jakości. Jeśli więc zależy nam na lepszym dźwięku, warto podłączyć zewnętrzne głośniki.

Istnieje kilka sposobów na podłączenie zewnętrznych głośników do telewizora. Najprostszą metodą jest podłączenie głośników za pomocą kabla jack 3,5 mm. Kabel ten nazywany jest również „kablem mini jack”.

Można również podłączyć głośniki za pomocą kabla optycznego. Jest to jednak bardziej skomplikowana metoda i potrzebny będzie dodatkowy wzmacniacz. Jeśli podłączysz głośniki za pomocą kabla optycznego, możesz dodatkowo poprawić brzmienie telewizora.

Trzecim sposobem na podłączenie zewnętrznych głośników do telewizora jest użycie adaptera Bluetooth. Jest to metoda bezprzewodowa i nie trzeba prowadzić żadnych kabli. Jednak adaptery Bluetooth są zwykle droższe niż pozostałe dwie metody.

Wszechstronne głośniki

Najlepsze głośniki do telewizora to takie, które oferują dobry dźwięk i łatwy montaż. Dobry głośnik powinien mieć możliwość podłączenia do telewizora w taki sposób, aby odtwarzał jego dźwięk. Głośniki powinny też umieć dopasować brzmienie telewizora do otoczenia. Dzięki temu takie głośniki stanowią dobry dodatek do każdego telewizora.

FAQ na temat głośników do telewizora

Czy muszę używać wzmacniacza do głośników w telewizorze?

Zazwyczaj nie jest konieczne stosowanie wzmacniacza do głośników telewizyjnych. Większość telewizorów ma wbudowany wzmacniacz, który wystarczy do zasilenia głośników.

Czy mogę podłączyć głośniki telewizora do komputera?

Tak, to jest możliwe. Większość głośników telewizyjnych posiada wejście aux 3,5 mm, które umożliwia podłączenie ich do komputera lub innego urządzenia audio.

Głośniki mojego telewizora są stłumione. Co mogę zrobić?

Jeśli głośniki telewizora są przytłumione, można spróbować podłączyć je do wzmacniacza lub korektora, aby poprawić dźwięk.

Źródła

  • Głośniki telewizyjne – sueddeutsche.de
  • Jak działa głośnik? – computerbild.de
  • Podłączanie głośników do komputera: Jak to zrobić – netzwelt.de