1. Strona główna
 2. »
 3. Blog
 4. »
 5. Telewizja
 6. »
 7. Czy telewizja jest szkodliwa dla oczu? Mity i fakty

Czy telewizja jest szkodliwa dla oczu? Mity i fakty

Ist Fernsehen schlecht für die Augen?

Czy telewizja jest szkodliwa dla oczu? Mity i fakty

„Od wielogodzinnego oglądania telewizji dostaniesz kwadratowe oczy!” Wszyscy znamy to powiedzenie od naszych rodziców. Powszechnie uważa się, że duża ilość czasu spędzanego przy ekranie jest szkodliwa dla oczu. Ale jaka jest prawda? Mity i prawdę na temat telewizji i zdrowia oczu można znaleźć tutaj.

Co telewizja robi z oczami?

Ludzie w każdym wieku oglądają telewizję godzinami każdego dnia. Wiele osób zastanawia się jednak, czy oglądanie telewizji jest szkodliwe dla oczu. Warto wiedzieć, że nie ma naukowych dowodów na to, że oglądanie telewizji jest szkodliwe dla oczu. W pewnych sytuacjach może jednak powodować problemy zdrowotne. Ale o tym więcej później.

Nasze oczy ewoluowały, aby widzieć w określonym środowisku, które jest oświetlone przez naturalne źródła światła, takie jak słońce. Światło, które pochodzi z nowoczesnego płaskiego telewizora ma inny skład niż światło, które pochodzi ze słońca. Dlatego może nadwyrężać i męczyć oczy. Efekt ten nasila się przy długotrwałym wpatrywaniu się w tę samą pozycję. Ale nasze oczy są stworzone do patrzenia na różne obszary w różnych odległościach. Jakkolwiek sprzecznie to brzmi: Oglądanie telewizji może być męczące dla oczu, ponieważ muszą one zrobić tak niewiele!

Ponieważ oczy muszą zrobić tak mało, są również nadwyrężone, ale tylko z jednej strony. Jest to znane również z innych obszarów. Wykonywanie różnych ruchów ramieniem w określonym czasie jest mniej męczące niż trzymanie przedmiotu w bezruchu z wyciągniętą ręką przez ten sam czas. Jednostronnie napięte mięśnie oczu mogą wtedy powodować bóle głowy. Innym efektem utrzymywania oczu w maksymalnym bezruchu podczas oglądania telewizji jest to, że mniej mrugamy. W rezultacie oczy otrzymują mniej wilgoci niż zwykle. Efektem mogą być swędzące i piekące oczy, które zaczynają łzawić. Suche powietrze, które zwykle panuje w ogrzewanych lub klimatyzowanych pomieszczeniach wewnętrznych, może to jeszcze pogorszyć. Wszystkie te dolegliwości nie są jednak na dłuższą metę szkodliwe dla oczu i powinny zniknąć po pełnym śnie.

Kiedy oglądanie telewizji może być szkodliwe dla Twoich oczu

W pewnych warunkach jednak nadmierne oglądanie telewizji może prowadzić do bardziej trwałych uszkodzeń oczu. Podczas gdy dorosłe zdrowe oko nie dozna długotrwałych szkód z powodu długiego czasu spędzonego na ekranie, jest kilka punktów do rozważenia, szczególnie w przypadku młodszych dzieci. Dlatego ograniczenie czasu ekranowego może być dobrym pomysłem.

Powodem, dla którego lepiej jest ograniczyć czas oglądania telewizji przez młodsze dzieci jest to, że ich oczy wciąż rosną i rozwijają się. Aby oczy przeszły zdrowy rozwój od okresu niemowlęcego, muszą być w stanie widzieć z bliska i z daleka. Jednak, jak stwierdzono powyżej, nie jest to możliwe, jeśli pozostają zafiksowani na ekranie przez długi czas. Rada, a raczej energiczna prośba, by wyłączyć ekran i wyjść na świeże powietrze jest dobra dla niezbędnej odmiany. W plenerze można zobaczyć wszystko, zarówno blisko, jak i daleko. Oznacza to, że oczy muszą ciągle na nowo skupiać uwagę, a cała muskulatura okolic oczu jest poddawana równemu obciążeniu. Zapobiega to również bólom głowy.

Ponadto światło słoneczne wpływa na oko w różny sposób. Jednym z efektów jest to, że światło słoneczne ogranicza wzrost gałki ocznej. To, co dla niektórych może początkowo brzmieć jak powód do niepokoju, w rzeczywistości jest dobrą rzeczą. Ponieważ gałka oczna, która jest wydłużona z powodu nadmiernego wzrostu, prowadzi do krótkowzroczności.

Słowo kluczowe krótkowzroczność: Wielu rodziców uważa, że krótkowzroczność lub inne wady refrakcji mogą wystąpić, jeśli ich potomstwo siedzi zbyt blisko ekranu podczas oglądania telewizji. Takie obawy są jednak bezpodstawne, a w rzeczywistości jest to przypadek mylenia przyczyny i skutku. Jeśli dzieci regularnie siedzą tak blisko telewizora, że niemal dotykają go czubkiem nosa, to dlatego, że już istniejąca krótkowzroczność sprawia im kłopoty. Każdy, kto zaobserwuje to u własnych dzieci, powinien umówić się na wizytę u okulisty w celu wyjaśnienia sprawy.

Powszechną obawą jest to, że niebieski składnik w świetle emitowanym przez nowoczesne ekrany LED może prowadzić do zwyrodnienia plamki żółtej lub odwarstwienia siatkówki. Choć obawy te zostały obalone jako bezpodstawne w badaniach naukowych, światło z ekranu może mieć niepożądany efekt. W oku znajdują się pewne receptory, które reagują specyficznie na światło z niebieską składową. Kiedy są one aktywowane, prowadzi to do uwolnienia hormonów, które sprawiają, że jesteśmy obudzeni. To właśnie z tego powodu budzimy się rano i często czujemy się zmęczeni zimą, gdy dni są krótkie i ciemne. Jeśli receptory te są nadal pobudzane bezpośrednio przed snem, brakuje niezbędnej energii łóżkowej i mogą wystąpić zaburzenia snu. Ekran powinien być wyłączony co najmniej pół godziny wcześniej. Jeśli ulubiony serial jest włączony późno w nocy, lepiej go nagrać i obejrzeć o innej porze.

Porady dotyczące telewizji przyjaznej dla oczu

Jeśli chcesz zapobiec wystąpieniu wymienionych tu dolegliwości oczu podczas oglądania telewizji, możesz przestrzegać kilku prostych zasad:

 • Nie oglądaj zbyt długo telewizji. To chyba najprostsza i najbardziej oczywista zasada, ale też najtrudniejsza do przestrzegania. Regularne przerwy zapewniają niezbędne urozmaicenie.
 • Trzymaj się z daleka. Choć siedzenie blisko ekranu zasadniczo nie jest szkodliwe, może sprawić, że obraz będzie niewyraźny i zniekształcony. Może to prowadzić do bólów głowy i przemęczenia oczu.
 • Jasność obrazu telewizyjnego nie powinna być ustawiona zbyt wysoko. Zbyt duża jasność może powodować przemęczenie oczu i bóle głowy. Kontrast powinien być ustawiony tak, aby był komfortowy dla oczu.
 • Częstsze mruganie utrzymuje oczy w stanie nawilżenia. Suche oczy mogą sprawić, że będziesz wyglądać na zmęczoną i spiętą.
 • Unikaj odbić. Odbicia w telewizorze mogą powodować zmęczenie oczu i bóle głowy. Telewizor powinien być ustawiony tak, aby nie odbijał światła z okien lub innych źródeł światła. Jeśli nie jest to możliwe, można zaciągnąć zasłony i zgasić światła, aby zmniejszyć odbicia.
 • Utrzymuj telewizor w czystości. Zabrudzony telewizor może powodować bóle głowy i zmęczenie oczu, ponieważ obraz nie jest już wyraźny. Pomaga regularne wycieranie ekranu miękką, suchą szmatką.
 • Nie oglądaj telewizji późno w nocy, aby pomóc Ci lepiej spać.

Telewizja a zdrowe oczy – FAQ

Czy oglądanie telewizji jest szkodliwe dla oczu?

W zasadzie nie. Zbyt długi czas spędzony przy ekranie może powodować podrażnienie i pieczenie oczu, ale to szybko mija.

Moje dziecko siedzi bezpośrednio przed telewizorem. Czy to źle wpływa na oczy?

Nie. Jest to jednak prawdopodobnie oznaka istniejącej wady wzroku, dlatego wskazane jest badanie okulistyczne.

Dlaczego moje dziecko mruży oczy podczas oglądania telewizji?

Prawdopodobnie występuje wada refrakcji, przez co wzrok dziecka jest zamazany.

Jak długo dzieci powinny oglądać telewizję w ciągu dnia?

Choć istnieje wiele różnych zaleceń i tabel w zależności od wieku, brakuje badań naukowych. W każdym przypadku ważna jest regularność spożywania i to, co się ogląda. Rodzice powinni towarzyszyć swoim dzieciom w konsumpcji mediów i rozmawiać z nimi o tym, co oglądają.

Czy masz kwadratowe oczy od oglądania telewizji?

Nie.

Źródła

Broszura Ministerstwa Spraw Rodzinnych (PDF)

apotheken-umschau.de/eye-myths

www.stern.de/gesundheit

Powiązane artykuły