Site icon TV Time

DVB-S2 Musisz to wiedzieć!

DVB to skrót od Digital Video Broadcasting. Dzieli się głównie na telewizję kablową (DVB-C) i satelitarną (DVB-S). DVB-S to oznaczenie dla Digital Video Broadcasting Satellite. Wersja DVB-S2 została przyjęta w marcu 2005 roku i jest aktualna do dziś, jeśli chodzi o telewizję satelitarną. Tutaj można dowiedzieć się wszystkiego, co trzeba wiedzieć o tym połączeniu.

Różnica między DVB, DVB-S i DVB-S2

DVB jest skrótem od „Digital Video Broadcasting” i odnosi się do transmisji cyfrowych danych wideo za pomocą technologii transmisji naziemnej lub satelitarnej.

DVB-S jest skrótem od „Digital Video Broadcasting – Satellite” i odnosi się do transmisji cyfrowych danych wideo za pomocą technologii satelitarnej.

DVB-S2 jest skrótem od „Digital Video Broadcasting – Satellite – Second Generation” i odnosi się do drugiej generacji technologii DVB-S, która umożliwia poprawę szybkości transmisji i zwiększenie ilości danych.

Technologia DVB jest stosowana na całym świecie do transmisji cyfrowych sygnałów telewizyjnych i radiowych. DVB-S jest najszerzej stosowaną technologią przesyłania cyfrowych danych wideo przy użyciu technologii satelitarnej. DVB-S został opracowany w celu zastąpienia transmisji analogowych danych wideo za pomocą technologii satelitarnej. Pierwsza generacja technologii DVB-S została wprowadzona w 1997 roku. Druga generacja technologii DVB-S, DVB-S2, została wprowadzona w 2005 roku. DVB-S2 oferuje ulepszoną szybkość transmisji i większą ilość danych.

DVB-S2 jest kompatybilny z pierwszym standardem DVB-S, więc odbiorniki DVB-S2 są w stanie odbierać również sygnał DVB-S. Jednak DVB-S2 nie jest kompatybilny z DVB-T lub DVB-C, dwoma innymi standardami transmisji cyfrowej.

Co się stało z DVB-S

DVB-S zostało całkowicie wyłączone od połowy 2020 roku. Od tego momentu wszystkie kanały nadają wyłącznie przez DVB-S2.

Jak działa DVB-S2?

DVB-S2 jest drugą generacją standardu cyfrowej transmisji satelitarnej DVB-S i został przyjęty jako oficjalny standard przez Europejski Instytut Norm Telekomunikacyjnych (ETSI) w marcu 2005 roku. DVB-S2 to zoptymalizowany standard transmisji, w którym ulepszono technologie korekcji błędów, modulacji i kodowania kanałowego DVB-S.

W rezultacie DVB-S2 może zapewnić większą przepustowość danych i wydajność korekcji błędów. DVB-S2 jest w stanie pracować z szeroką gamą schematów modulacji satelitarnej, w tym QPSK, 8PSK, 16APSK i 32APSK. DVB-S2 jest również kompatybilny z DVB-S, więc odbiorniki DVB-S2 są w stanie komunikować się z nadajnikami DVB-S.

DVB-S2 jest często używany w połączeniu z bardzo wydajnym schematem modulacji 8PSK. 8PSK jest bardziej złożonym schematem modulacji niż QPSK i oferuje większą szybkość transmisji danych. Jednak DVB-S2 może być również używany z QPSK, jeśli wymagana jest wyższa korekcja błędów.

DVB-S2 to idealny wybór do transmisji telewizji wysokiej rozdzielczości (HDTV), transmisji danych i transmisji IP. DVB-S2 jest również najbardziej odpowiednią metodą transmisji dla przyszłej transmisji Ultra HDTV (UHDTV).

Nadajniki na DVB-S2

W Niemczech za pośrednictwem DVB-S2 można bezpłatnie odbierać około 300 kanałów. Ponadto istnieje około 170 stacji radiowych, które również nadają za pośrednictwem DVB-S2.

Masz możliwość rezerwacji dodatkowych pakietów, dzięki którym możesz aktywować również kanały płatne. W sumie za pośrednictwem satelity można odbierać do 1500 kanałów. Wiele z nich jest w jakości HD.

FAQ – DVB-S2

Czy mogę odbierać telewizję HD za pomocą DVB-S2?

Tak, dzięki większej transmisji danych można odbierać również HD.

Czy potrzebuję nowej anteny satelitarnej do DVB-S2?

Nie, stara antena satelitarna również może odbierać DVB-S2, potrzebny jest tylko nowy odbiornik, który potrafi przetworzyć nowe dane.

Źródła

Objaśnienie DVB-S2 – wertgarantie.de

Objaśnienie DBD-S – wertgarantie.de

Telewizja DVB-S2 – Panasonic.de

Exit mobile version