1. Strona główna
 2. »
 3. Blog
 4. »
 5. HD Streaming Bandwidth: Wszystko dla optymalizacji!

HD Streaming Bandwidth: Wszystko dla optymalizacji!

HD Stream Bandbreite

HD Streaming Bandwidth: Wszystko dla optymalizacji!

Szerokość pasma to termin często używany w związku z internetem i strumieniowym przesyłaniem treści na telewizory z dostępem do internetu lub urządzenia mobilne. Ale co to dokładnie jest przepustowość i dlaczego jest tak ważna dla dobrego doświadczenia strumieniowego?

Pasmo przenoszenia – co to jest?

Szerokość pasma odnosi się do ilości danych, które mogą być przesyłane w określonym czasie. Jest to swego rodzaju „rurociąg” lub „autostrada” dla danych, która zapewnia komputerowi lub urządzeniu mobilnemu możliwość odbierania i wysyłania danych, takich jak strony internetowe, filmy i muzyka. Im większa szerokość pasma, tym więcej danych może być przesyłanych jednocześnie.

Szerokość pasma jest szczególnie ważna w przypadku przesyłania treści strumieniowych, ponieważ ten rodzaj transferu treści jest bardzo intensywny pod względem ilości danych. Aby odtworzyć plik wideo HD lub audio w wysokiej jakości, potrzebujesz wystarczającej przepustowości. W przeciwnym razie plik wideo lub audio może się zacinać lub nawet całkowicie zatrzymać.

Efekty niskiego wykorzystania pasma dla transmisji strumieniowej HD

Należy również pamiętać, że na zużycie pasma możesz mieć wpływ nie tylko Ty, ale również inne osoby w Twoim gospodarstwie domowym. Jeśli kilka osób jednocześnie przesyła strumieniowo lub pobiera duże pliki, może to zwiększyć zużycie pasma i wpłynąć na jakość transmisji. Aby tego uniknąć, należy mieć świadomość wykorzystania pasma i w razie potrzeby podjąć kroki w celu jego ograniczenia.

5 Wpływ niskiego wykorzystania pasma na transmisję strumieniową HD

 1. Opóźnienia w ładowaniu treści wideo
 2. Ograniczona rozdzielczość i jakość
 3. Ograniczona transmisja strumieniowa na urządzeniach mobilnych
 4. Nieregularne przerwy w odtwarzaniu
 5. Buforowanie ciągłe

Pasma transmisji strumieniowej HD: DSL vs. kabel vs. światłowód

Istnieją różne rodzaje pasm, które mogą być wykorzystywane do różnych celów. DSL (Digital Subscriber Line) i kablowy dostęp do Internetu to najczęściej stosowane rodzaje pasma. Światłowodowy dostęp do Internetu oferuje najwyższą przepustowość i dlatego jest idealny do przesyłania treści wysokiej jakości.

Jak zoptymalizować wykorzystanie pasma

Jeśli zdecydujesz się na korzystanie z usługi strumieniowej, powinieneś sprawdzić wymagania dotyczące przepustowości usługi. Większość serwisów streamingowych zaleca przepustowość co najmniej 3 Mb/s dla wideo SD i co najmniej 5 Mb/s dla wideo HD. Im wyższa przepustowość, tym lepsza będzie jakość streamingu.

Można również zrobić kilka rzeczy, aby zoptymalizować wykorzystanie przepustowości i zapewnić sobie najlepsze możliwe wrażenia podczas przesyłania strumieniowego. Niektóre wskazówki to:

 • Korzystaj z szybkiego i stabilnego połączenia internetowego.
 • Zamknij niepotrzebne okna i karty
 • Użyj routera z funkcją Quality of Service
 • Unikaj pobierania dużych plików lub gier online podczas transmisji strumieniowej
 • Używaj oprogramowania do kompresji danych, aby zminimalizować zużycie pasma.

Podsumowanie przepustowości strumienia HD

Podsumowując, szerokość pasma jest ważnym czynnikiem dla dobrego doświadczenia strumieniowego. Wystarczająca szerokość pasma pozwala na przesyłanie strumieniowe treści w wysokiej jakości bez przerw i zakłóceń. Świadomość wymagań dotyczących szerokości pasma dla danej usługi przesyłania strumieniowego oraz podjęcie kroków mających na celu optymalizację wykorzystania pasma pozwala zapewnić najlepsze możliwe wrażenia podczas przesyłania strumieniowego.

Wszystko o przepustowości strumienia HD w skrócie

Jakiej przepustowości potrzebuje strumień?

To zależy od tego, jakiego formatu wideo używasz. Ogólnie rzecz biorąc, wymagania dotyczące szerokości pasma dla strumienia wideo zależą od szybkości transmisji, rozdzielczości i liczby klatek na sekundę. Średnio potrzebujesz 3-5 Mb/s pasma na jeden strumień.

Jaka przepustowość jest potrzebna do streamingu HD?

Transmisja strumieniowa HD wymaga co najmniej 5 Mb/s przepustowości. Jednak, aby uzyskać jak najlepsze wrażenia ze streamingu, należy szukać przepustowości co najmniej 10-20Mbps.

Jaka przepustowość jest odpowiednia dla Netflixa?

Aby uzyskać wyraźne wrażenia podczas przesyłania strumieniowego, potrzebujesz przepustowości co najmniej 25Mbps dla jakości strumienia 4K Ultra HD. Przy przepustowości 5 Mb/s i niższej można nadal odbierać treści w jakości High Definition (HD) i Standard Definition (SD).

Źródło

 • nw.de – Streaming bez szarpania
 • sueddeutsche.de – Światłowodowa transmisja strumieniowa HD
 • umweltbundesamt.de – Wpływ streamingu wideo na klimat

Powiązane artykuły