1. Strona główna
  2. »
  3. Blog
  4. »
  5. Telewizja
  6. »
  7. Należy siedzieć daleko od telewizora

Należy siedzieć daleko od telewizora

Kind sitzt nah vorm Fernseher

Należy siedzieć daleko od telewizora

Ludzie lubią dyskutować na ten temat. Jak blisko lub jak daleko należy siedzieć od telewizora? Ze względu na rozwój techniczny ostatnich lat, stare zasady przestały być aktualne. Tutaj możesz dowiedzieć się, co powinieneś zrobić dzisiaj.

Dlaczego odpowiednia odległość jest ważna?

W znalezieniu odpowiedniego rozstawu foteli ma znaczenie kilka czynników, ale dlaczego w ogóle należy się nad tym zastanawiać? Przede wszystkim, niezależnie od wszystkich czynników technicznych, dystans, z którym czujesz się komfortowo, jest dla Ciebie dobry.

Im bliżej siedzisz np. przed telewizorem, tym dalej twoje oczy muszą nad nim latać. Dla niektórych osób może to być niekomfortowe. Osoby mające problemy ze wzrokiem czują się również bardziej komfortowo z odległością siedzenia, która jest inna niż ta, która ma sens techniczny.

Ale jaki jest sens szukania odpowiedniej odległości od siedzenia? Głównym celem znalezienia odpowiedniej odległości od telewizora jest siedzenie na tyle daleko, aby nie było widać żadnych pikseli, ale na tyle blisko, aby nie stracić żadnych szczegółów.

Jakie są konsekwencje siedzenia zbyt daleko od telewizora?

Jeśli siedzisz zbyt blisko telewizora, możesz być w stanie zobaczyć pojedyncze piksele, co psuje obraz. Może to być również zbyt męczące dla oczu, przez co zaczynają łzawić lub pojawia się ból głowy.

Ale nawet jeśli siedzisz zbyt daleko, możesz dostać bólu głowy i łzawiących oczu od wysiłku. Dodatkowo może zabraknąć szczegółów obrazu, a telewizja nie jest już tak wciągająca.

Jaka jest różnica między zwykłym telewizorem FHD (Full HD) a UHD/4K (Ultra HD)?

Dawna zasada „przekątna ekranu x2 = minimalna odległość od fotela” nie może być już stosowana dzięki najnowszym technologiom. Dziś odległości znów stają się krótsze dzięki 4K. W najmniejszej odległości nie ma już piksela. Telewizory UHD oferują teraz także niesamowitą rozdzielczość 3840×2160 pikseli. To cztery razy więcej pikseli niż w przypadku FHD. Ważne jest tutaj to, że treści odbierane są w 4K, a nie jako FHD.

Dzięki tym rozwiązaniom technicznym obraz pozostaje ostry nawet wtedy, gdy znajdziesz się bardzo blisko telewizora.

Jak oblicza się odległość?

Większość zasad wymaga podania przekątnej ekranu w centymetrach. W większości przypadków jednak przekątna ekranu podawana jest w calach. 1 cal to 2,54 cm. Abyś nie musiał robić dodatkowej matematyki, oto tabela z najczęstszymi rozmiarami telewizorów:

Inch Centymetr
40 101
48 122
50 127
55 140
65 165
70 178
75 190
82 208
85 216

Dziś stosuje się następującą zasadę:

Przekątna ekranu x 1,5 = Idealna odległość siedzenia w centymetrach.

Teoretycznie więc można siedzieć bardzo blisko przed telewizorem z obrazem 4K. W rzeczywistości jednak odległość ta jest często nieco większa, gdyż większość osób nie chce siedzieć tak blisko telewizora.

Ponadto telewizory stały się znacznie węższe i ekran nie wystaje tak daleko w głąb pomieszczenia, jak to miało miejsce np. w przypadku telewizorów lampowych.

FAQ

Czy moje oczy naprawdę staną się kwadratowe?

Nie, twoje oczy nie staną się kwadratowe. Możesz jednak nabawić się bólu głowy i poczuć dyskomfort, jeśli usiądziesz zbyt blisko telewizora.

Jaka jest różnica między 4K a UHD?

4K to najnowszy poziom rozdzielczości dla telewizorów i oferuje czterokrotnie większą liczbę pikseli niż Full HD. Ultra HD jest oficjalną nazwą dla 4K i odnosi się również do czterokrotnie wyższej rozdzielczości HD.

Źródła

Odległość siedzenia telewizora 4K – Panasonic

Prawidłowa odległość od telewizora – techbook.de

Obliczanie idealnej odległości siedzenia od telewizora – t-online.de

Powiązane artykuły