1. Strona główna
  2. »
  3. Blog
  4. »
  5. Telewizja
  6. »
  7. SUHD – co to właściwie jest i gdzie jest różnica w stosunku do UHD?

SUHD – co to właściwie jest i gdzie jest różnica w stosunku do UHD?

SUHD – co to właściwie jest i gdzie jest różnica w stosunku do UHD?

Mam wrażenie, że co roku na rynku pojawiają się nowe nazwy, jeśli chodzi o technologię. Świat telewizorów również zyskał nowe oznaczenie: SUHD. Ale co oznacza SUHD i jaka jest różnica w stosunku do UHD? Dowiedz się więcej tutaj.

Telewizja UHD

UHD to skrót od Ultra High Definition. Telewizory UHD mają rozdzielczość 3840 x 2160 pikseli. Format obrazu to 16:9.

Oznacza to, że telewizor UHD ma 4 razy większą rozdzielczość niż telewizor HD (High Definition) i nawet 20 razy większą niż telewizor SD (Standard Definition).

Ultra HD to najwyższa rozdzielczość dostępna obecnie dla telewizorów konsumenckich. Ultra HD oferuje czterokrotnie większą rozdzielczość niż Full HD, co oznacza, że ma ponad dwa razy więcej pikseli. Oznacza to, że obrazy są ostrzejsze i bardziej szczegółowe, z większą ilością kolorów i głębią. Dzięki temu filmy i seriale wyglądają bardziej realistycznie, a wrażenia z oglądania znacznie się poprawiają.

Również piksele w telewizorze UHD są mniejsze w porównaniu z telewizorem HD, o tej samej wielkości. Dzięki temu obraz jest ostry jak brzytwa nawet w niewielkiej odległości od telewizora. Dodatkowo piksele nie są widoczne nawet w niewielkiej odległości od telewizora. Z tych powodów nawet duże telewizory UHD nadają się do małych salonów, czego nie można powiedzieć o telewizorach HD.

Telewizory UHD mają jednak także wady. Na przykład zużywają one więcej energii elektrycznej niż zwykłe telewizory HD. Dodatkowo wyższa rozdzielczość nie jest tak zauważalna przy większej odległości od telewizora. W większej odległości od telewizora UHD obraz jest niemal identyczny jak w przypadku telewizora HD.

Trzeba jednak wiedzieć, że obraz zależy nie tylko od telewizora, ale także od programu. Wiele kanałów telewizyjnych już nadaje swoje programy w HD, ale telewizory UHD nie wykorzystują tego w pełni. Powiększają one jednak obraz do swojej rozdzielczości i dzięki temu obraz wygląda wyraźniej. Serwisy streamingowe, takie jak Amazon Prime i Netflix, oferują teraz także treści 4K, które są przeznaczone dla telewizorów UHD. Przy zakupach w Amazonie można wybierać między różnymi formatami. Standardowe formaty to SD i HD, ale coraz więcej filmów fabularnych jest obecnie oferowanych także w 4K.

Telewizory SUHD

Nie wiadomo dokładnie co oznacza S przed UHD. Jest to jednak technologia od Samsunga. Telewizor SUHD od Samsunga ma dokładnie taką samą rozdzielczość jak telewizor UHD innych marek. Jednak Samsung zamiast konwencjonalnej technologii LED stosuje opracowaną przez siebie technologię „Nano-Crystal-Color”.

Ta technologia „Nano-Crystal-Color” rozszerza spektrum kolorów i według producenta zapewnia wyświetlanie większych przestrzeni barwnych oraz zapewnia drobniejsze gradacje kolorów. Nanokryształy nazywane są również kropkami kwantowymi.

Telewizory SUHD to segment premium Samsunga, instalowane są w nich najnowsze technologie, co oczywiście przekłada się również na cenę.

Różnice między telewizorami SUHD i UHD

Na czym więc dokładnie polega różnica? Oprócz nowej technologii „Nano-Crystal-Color” jest też różnica w głębi kolorów. Ta różnica wynika z nowej technologii.

Telewizory SUHD firmy Samsung mają głębię kolorów 10 bitów, podczas gdy zwykłe telewizory UHD mają głębię kolorów tylko 8 bitów. Dzięki temu nowe telewizory Samsunga mają lepszy kontrast i większe nasycenie.

Czy SUHD to nowy standard?

Nie, zdecydowanie nie! Określenie SUHD jest jedynie oznaczeniem produktu firmy Samsung. Oznaczenie to istnieje tylko w firmie Samsung.

FAQ na temat SUHD

Co to jest SUHD?

Określenie SUHD jest jedynie oznaczeniem produktu firmy Samsung. Telewizory SUHD mają taką samą rozdzielczość jak telewizory UHD, ale wykorzystują specjalnie opracowaną technologię „Nano-Crystal-Color”. Ta technologia „Nano-Crystal-Color” rozszerza spektrum kolorów i według producenta zapewnia odwzorowanie większych przestrzeni barwnych oraz zapewnia drobniejsze gradacje kolorów.

Jaka jest różnica między SUHD a UHD?

Różnic między SUHD a UHD nie ma tak naprawdę wiele. Na przykład Samsung stosuje nową technologię w swoich telewizorach SUHD. Oprócz nowej technologii „Nano-Crystal-Color” różni się także głębia kolorów. Telewizory SUHD firmy Samsung mają głębię kolorów 10 bitów, podczas gdy zwykłe telewizory UHD mają głębię kolorów tylko 8 bitów. Oznacza to, że nowe telewizory Samsunga mają lepszy kontrast i większe nasycenie.

Źródła

SUHD vs. UHD – praxistipps.chip.de
UHD, HDR & Co. – stern.de
Jaka jest różnica między UHD a SUHD? – samsung.com

Powiązane artykuły