Site icon TV Time

Telewizor 42 cale – co powinieneś wiedzieć!

Szukasz nowego telewizora i nie wiesz dokładnie, na co zwrócić uwagę? Nie ma problemu, z tego artykułu na blogu dowiesz się wszystkiego, co musisz wiedzieć o telewizorach 42-calowych. Wtedy możesz się zrelaksować i wybrać model, który idealnie pasuje do Ciebie i Twoich potrzeb.

Dane techniczne dotyczące telewizorów 42-calowych

Większość 42-calowych telewizorów ma rozdzielczość Full HD. Oznacza to, że mają one 1920 x 1080 pikseli. Niektóre zestawy mają jednak również rozdzielczość 4K/UHD, która ma 3840 x 2160 pikseli. To, która rozdzielczość jest odpowiednia dla Ciebie, zależy od tego, co zamierzasz zrobić ze swoim telewizorem. Do zwykłej telewizji zazwyczaj wystarcza rozdzielczość Full HD. Dla wciągających doświadczeń w filmach i grach, 4K może być tego warte.

Większość 42-calowych telewizorów to telewizory LED. Jednak zdarzają się też modele wyposażone w technologię OLED.

Częstotliwość odświeżania dla większości urządzeń wynosi od 50 do 60 Hz. Niektóre modele mają jednak wyższą częstotliwość odświeżania – 100 lub 120 Hz. Czas reakcji telewizora powinien być jak najkrótszy. W przypadku większości 42-calowych telewizorów czas reakcji wynosi od 5 do 10 ms. Ponownie, zależy to od własnych wymagań. W przypadku szybkich gier lub telewizji sportowej, powinieneś wybrać wyższy numer hercowy. Przynajmniej 100 herców gwarantuje Ci płynne doznania. Dla normalnych nawyków oglądania wystarczające jest również 60 Hz.

Jakie połączenia powinien mieć 42-calowy telewizor?

42-calowy telewizor powinien mieć oczywiście jakieś złącza. Najlepiej, żeby telewizor miał HDMI, USB itd. W ten sposób można łatwo podłączyć komputer lub smartfon do telewizora i oglądać filmy lub zdjęcia albo słuchać muzyki. Ważne jest, aby było dostępne więcej niż jedno złącze HDMI, ponieważ często podłączany jest nie tylko jeden odbiornik, ale także drugie urządzenie.

W zależności od potrzeb można też szukać starszych połączeń, takich jak złącze Scart, S-Video, wejście komponentowe (YUV) lub VGA.

Jak daleko od telewizora powinieneś siedzieć?

To, jak daleko należy siedzieć od telewizora, zależy od jego rozdzielczości. W przypadku telewizorów Full HD należy siedzieć dalej niż w przypadku telewizorów 4K.

Zasada dla telewizorów FHD brzmi: przekątna ekranu x2 = minimalna odległość siedzenia.

Dla 42-calowego telewizora (ok. 107 cm) oznacza to minimalną odległość siedzenia wynoszącą ok. 214 cm.

W przypadku telewizorów 4K obowiązuje zasada: przekątna ekranu x 1,5 = idealna odległość od fotela w centymetrach.

Zgodnie z zasadą, powinieneś siedzieć w odległości co najmniej 160 cm.

Te odległości są tylko zaleceniami, w zależności od osobistych preferencji i tego, co czuje się dobrze, odległość może się również zmienić.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie

Jeśli zdecydujesz się na zakup nowego telewizora, jest kilka rzeczy, które powinieneś wiedzieć przed zakupem. Na przykład, jeśli chodzi o rozmiar obrazu i funkcje, istnieją różnice, o których powinieneś wiedzieć. Po pierwsze, należy upewnić się, że telewizor ma odpowiednią wielkość obrazu do jego zastosowania.

Na przykład zbyt mały telewizor nie zapewni odpowiedniej jakości podczas grania w gry wideo. Podczas oglądania filmów ważne jest również, aby telewizor był odpowiedniej wielkości.

Oczywiście jakość obrazu również odgrywa rolę. Znajdują się tutaj różne rodzaje ekranów: Ekrany LED są energooszczędne i mają wysoki współczynnik kontrastu. Z kolei ekrany AMOLED nie mają tendencji do spadku jasności, dlatego są idealne dla użytkowników, którzy często pracują lub bawią się w ciemnym otoczeniu.

Ostatnim punktem, który należy wziąć pod uwagę przy zakupie telewizora, są funkcje. Wiele telewizorów w dzisiejszych czasach ma inteligentne funkcje, które pozwalają na strumieniowanie Netflixa lub YouTube. Bluetooth i USB również często należą do wyposażenia standardowego. Dzięki tym funkcjom możesz używać telewizora nie tylko jako telewizora, ale także jako odtwarzacza multimedialnego lub zestawu głośników!

FAQ

Gdzie mogę kupić 42-calowy telewizor?

Jest wiele miejsc, w których można kupić telewizor 42 cale. Online i offline, można znaleźć telewizory tej wielkości w większości sklepów z elektroniką.

Ile centymetrów ma 42 cale?

42 cale odpowiadają przekątnej ekranu wynoszącej 107 cm (1,07 m).

Jaka jest zalecana rozdzielczość dla 42-calowego telewizora?

Kupując nowy telewizor warto więc upewnić się, że obsługuje on co najmniej Full HD. 4K jest jeszcze lepsze, ale nie jest to absolutnie konieczne.

Źródła

Od Scart do HDMI – teufel.de

Obliczanie idealnej odległości siedzenia od telewizora – t-online.de

Telewizja w teście – Süddeutsche

Exit mobile version