1. Strona główna
  2. »
  3. Blog
  4. »
  5. Telewizja
  6. »
  7. Telewizor jako monitor – tak czy nie?

Telewizor jako monitor – tak czy nie?

Fernseher als Monitor

Telewizor jako monitor – tak czy nie?

Pomysł wykorzystania telewizora jako monitora nie jest właściwie nowy. Ludzie próbowali wykorzystać te urządzenia do swoich potrzeb obliczeniowych od wczesnych dni telewizji. Jednak w przeszłości nie było to tak naprawdę realne rozwiązanie, ponieważ większość telewizorów po prostu nie miała odpowiedniej rozdzielczości lub właściwych połączeń, aby móc je wykorzystać jako monitor komputerowy. W ostatnich latach telewizory i monitory stały się jednak coraz bardziej podobne, co spowodowało, że coraz częściej zaczęto zwracać uwagę na ideę telewizora jako monitora. W rzeczywistości większość telewizorów w tych dniach są wykonane specjalnie z funkcji internetowych i połączeń.

Jak podłączyć telewizor jako monitor

Podłączenie telewizora jako monitora to świetny sposób na oglądanie treści na dużym ekranie. Jednak wiele osób nie ma pojęcia jak to zrobić. W tym artykule wyjaśnimy, jak podłączyć telewizor jako monitor. Istnieją dwa sposoby podłączenia telewizora jako monitora.

Pierwszym sposobem jest wykorzystanie połączenia HDMI. HDMI to cyfrowy kabel, który może przesyłać obraz i dźwięk w wysokiej rozdzielczości. Jeśli masz port HDMI w telewizorze, możesz podłączyć kabel HDMI do portu HDMI w komputerze.

Druga opcja to wykorzystanie połączenia VGA. VGA jest kablem bardziej analogowym i przesyła analogowe sygnały wideo. Jeśli w telewizorze znajduje się port VGA, potrzebny będzie kabel VGA oraz przejściówka z HDMI na VGA. Ten adapter przekształca analogowy sygnał VGA w cyfrowy sygnał HDMI, dzięki czemu jest on rozpoznawany przez telewizor.

Po podłączeniu kabla należy ustawić telewizor w odpowiedni tryb, aby wyświetlić ekran komputera. Jeśli masz połączenie HDMI, naciśnij przycisk Źródło lub Wejście na telewizorze i wybierz odpowiednie wejście HDMI. Jeśli masz połączenie VGA, naciśnij przycisk „Menu” na telewizorze i przejdź do opcji „Display” lub „Picture”. Poszukaj opcji „Input” i wybierz odpowiednie wejście VGA.

Teraz możesz wyświetlić ekran swojego komputera na telewizorze. Jeśli chcesz rozwinąć ekran, możesz nacisnąć klawisz „Windows + P” na klawiaturze. Spowoduje to otwarcie menu, w którym należy przejść do opcji „Rozwiń ekran”. Jeśli chcesz wykonać lustrzane odbicie ekranu, również znajdziesz tam tę opcję.

Zalety używania telewizora jako monitora

Wiele telewizorów ma wbudowany tuner DVB-T. Oznacza to, że na tym samym monitorze można oglądać nie tylko komputer, ale i program telewizyjny. Może to być bardzo przydatne, jeśli na przykład chcesz obejrzeć samouczek na komputerze podczas oglądania programu telewizyjnego. Telewizory mają też zazwyczaj różnorodne podłączenia. Oznacza to, że do telewizora można podłączyć nie tylko komputer, ale także inne urządzenia, takie jak konsola do gier czy odtwarzacz DVD.

Podsumowując, telewizor jako monitor oferuje kilka zalet w stosunku do konwencjonalnego monitora komputerowego. Telewizory są zazwyczaj większe, oferują lepszy obraz i mają wbudowany tuner DVB-T. Wykorzystanie telewizora jako monitora pozwala w pełni wykorzystać potencjał grafiki komputerowej i korzystać z aplikacji komputerowych w bardziej centralnym miejscu. Ponadto telewizor często można powiesić na ścianie, natomiast monitor komputerowy często wymaga zakupu pasującego stolika pod monitor. Dzięki temu można nawet zaoszczędzić miejsce!

Wady telewizora jako monitora

Telewizor jest nie tylko droższy od zwykłego monitora, ale także bardziej nieporęczny i cięższy. Jest też bardziej skomplikowana w obsłudze. Często nie ma też możliwości regulacji jasności, więc używanie telewizora jako monitora w bardzo jasnym otoczeniu może być trudne.

Co oznacza telewizor jako monitor

Im wyższa rozdzielczość, tym lepiej. Monitory komputerowe mają zazwyczaj niższą rozdzielczość niż telewizory. Dlatego wybierając telewizor, należy zwrócić uwagę, aby rozdzielczość była co najmniej tak samo wysoka. To może kosztować bardzo dużo pieniędzy. Jeśli nadal chcesz używać telewizora jako monitora, możesz cieszyć się wieloma zaletami i wyczarować prawdziwe uczucie kina domowego. Dzięki odpowiedniemu telewizorowi możesz nawet poprawić wygląd swojego domu!

Wszystko, co musisz wiedzieć o używaniu telewizora jako monitora

Który telewizor nadaje się jako monitor?

Jakość obrazu wytwarzanego przez telewizory jako monitory nie jest na ogół tak dobra jak w przypadku monitorów komputerowych, dlatego telewizory raczej nie nadają się jako monitory komputerowe. Są jednak pewne wyjątki. Jeśli chcemy wykorzystać telewizor jako monitor komputerowy, powinniśmy zwrócić uwagę na rozdzielczość, kąt nachylenia ekranu i jakość przetwarzania obrazów.

Jaka jest różnica między ekranem a monitorem?

Ekrany i monitory to zarówno urządzenia służące do wyświetlania obrazów cyfrowych. Podstawowa różnica między nimi polega na tym, że monitory są urządzeniem zewnętrznym, natomiast ekrany są urządzeniem wewnętrznym. Monitory są podłączone do innych urządzeń cyfrowych, natomiast ekrany są zintegrowane z urządzeniami cyfrowymi, takimi jak komputery. Ekrany są zazwyczaj mniejsze od monitorów i mają mniejszą rozdzielczość. Monitory są zazwyczaj większe od ekranów i mają większą rozdzielczość. Tak więc używanie telewizorów jako monitorów to indywidualny wybór!

Kiedy monitor jest lepszy od telewizora?

Jeśli chcesz tylko oglądać filmy i od czasu do czasu streamować kilka seriali, to telewizor jest prawdopodobnie lepszym wyborem. Telewizory mają zazwyczaj lepsze ekrany i nagłośnienie oraz są zazwyczaj łatwiejsze w obsłudze. Monitory są jednak lepsze, jeśli planujesz dużo grać lub pracować. Monitory mają zazwyczaj lepsze rozdzielczości i czas reakcji, więc są lepsze do szybkich akcji. Dodatkowo, monitory są zazwyczaj tańsze od telewizorów.

Źródło

  • panasonic.eu – Czy telewizor może pełnić funkcję monitora?
  • samsung.com – Jak można podłączyć telewizor jako monitor?
  • conrad.de – monitory PC

Powiązane artykuły