1. Strona główna
  2. »
  3. Blog
  4. »
  5. Telewizja
  6. »
  7. Telewizory 60 cali – co powinieneś wiedzieć o dużych telewizorach

Telewizory 60 cali – co powinieneś wiedzieć o dużych telewizorach

Telewizory 60 cali – co powinieneś wiedzieć o dużych telewizorach

Duże pokoje wymagają dużych telewizorów. Przy zakupie telewizora zawsze należy kierować się wielkością zestawu pod kątem widzenia człowieka. Dla 60-calowego telewizora zasadą jest idealna odległość od zestawu wynosząca około 3,2 metra.

Gigant do salonu

Przy przekątnej ekranu wynoszącej 152 centymetry, 60-calowy telewizor to prawdziwy olbrzym w Twoim salonie. Jeśli jednak od miejsca ustawienia telewizora dzieli Cię więcej niż trzy metry, możesz śmiało zdecydować się na ten rozmiar i nie będziesz żałował wyboru. W normalnym salonie 60-calowy telewizor wygląda jak prawdziwy ekran kinowy i zmienia zwykłe oglądanie w kinowe doświadczenie. Dzięki spadkowi cen w ciągu ostatnich kilku lat, tak duże telewizory są teraz dostępne również dla normalnych konsumentów i nic nie stoi na przeszkodzie, aby doznać kinowych w swoich własnych czterech ścianach.

Ostry jak brzytwa w ogromnej

Jeśli chodzi o rozdzielczość, należy rozważyć rozróżnienie między Full HD a 4K. Zdecydowana większość urządzeń z tego przedziału wielkości jest obecnie wyposażona w rozdzielczość 4k w standardzie. 4k oznacza rozdzielczość 3840 x 2160 pikseli lub pikseli. Poprzedni standard 1920 x 1080 pikseli (Full HD) ma stosunkowo niską gęstość pikseli. To z kolei powoduje rozmycie obrazu, a efekt ten jest szczególnie widoczny przy takim rozmiarze telewizora.

Dlatego też powinieneś zdecydować się na model 4k. Nawet jeśli należy wspomnieć, że wiele treści działa obecnie tylko w Full HD.
Na rynku są też teraz telewizory 8k. Tutaj rozdzielczość jest jeszcze ostrzejsza, ale treści obsługujących ten format jest jeszcze mniej. Jeśli chcesz być po bezpiecznej stronie i być całkowicie przyszłościowym, możesz pójść na to tutaj. W przeciwnym razie 4k powinno być zawsze wystarczającą rozdzielczością dla Ciebie i nie doświadczysz żadnych zauważalnych wad z telewizorem 4k w ciągu najbliższych pięciu lat.

LCD, QLED, OLED

Jeśli szukasz telewizora, z pewnością zauważyłeś te wspólne technologie w tytułach poszczególnych zestawów. W zasadzie można powiedzieć, że wszystkie te standardy mogą dać dobre zdjęcia, choć są różnice.

LCD jest najstarszą z tych technologii i kiedyś zastąpił lampę. W porównaniu z innymi wariantami, większość klasycznych telewizorów LCD ma gorszy współczynnik kontrastu niż np. zestawy OLED. Często jednak mogą osiągnąć wyższą jasność, co może być mocną stroną w jasnych pomieszczeniach.

QLED to dalszy rozwój technologii LCD i obiecuje, że dzięki tzw. kropkom kwantowym jako instancji pośredniej między podświetleniem a ciekłymi kryształami, które wytwarzają obraz, będzie on znacznie jaśniejszy i bardziej kolorowy.

Podczas gdy telewizory LCD korzystają z podświetlenia, urządzenia OLED obywają się bez niego. Tutaj poszczególne piksele świecą się. Ma to tę zaletę, że można uzyskać szczególnie głęboką, realistyczną czerń i być może najlepszy wynik w zakresie obrazu. Jednak takie telewizory są też odpowiednio droższe. OLED ma też tę zaletę, że piksele w ciemnych obszarach obrazu mogą po prostu pozostać „wyłączone”, dzięki czemu można tu zaoszczędzić sporo energii.

Trudno o ogólne stwierdzenie, która technologia daje najlepszy obraz. Tutaj zależy to w niemałym stopniu od indywidualnych nawyków oglądania i dla osób, dla których autentyczna czerń jest bardzo ważna, najlepiej zdecydować się na drogi zestaw OLED, podczas gdy inni widzowie mogą praktycznie nie zauważyć tej różnicy i dlatego śmiało mogą wybrać tańszy zestaw LCD lub ewentualnie QLED.

Żywe zdjęcia z HDR i odpowiednią jasnością

HDR zapewnia również lepsze i bardziej szczegółowe odwzorowanie kolorów. HDR to skrót od „High Dynamic Range”. Dzięki tej technologii udaje się uzyskać naturalne kolory, które wydają się bogate w kontrast i żywe, zwłaszcza w bardzo ciemnych lub jasnych ustawieniach. Wielu producentów oferuje modele z HDR i nie można przegapić widocznie lepszego efektu obrazu. Telewizory HDR posiadają również odpowiednią jasność, aby w pierwszej kolejności móc prawidłowo wyświetlać treści HDR. Jest to szczególnie ważne w jasnych pomieszczeniach.

Sprzęt

Wszystkie zestawy posiadają w standardzie złącze HDMI umożliwiające podłączenie urządzeń zewnętrznych, takich jak odtwarzacze DVD, Blu-ray czy konsole do gier. Jeśli chcesz podłączyć zewnętrzne głośniki do telewizora, będziesz potrzebował również amplitunera AV. Nie musisz się jednak o to martwić – wszystkie nowoczesne telewizory dostępne na rynku posiadają wystarczającą ilość interfejsów HDMI, abyś mógł bez wahania podłączyć wszystkie swoje urządzenia.

Kolejną ciekawostką w czasach kryzysu energetycznego i zmian klimatycznych jest klasa efektywności energetycznej. Wskazuje on, jak wydajny jest telewizor pod względem zużycia energii. Klasa efektywności energetycznej A jest najlepszą wartością i wskazuje na najbardziej oszczędne urządzenia, natomiast klasa efektywności energetycznej G oznacza najgorszą wartość. Szczególnie jeśli dużo korzystasz z telewizora, może warto przyjrzeć się klasie efektywności energetycznej, ponieważ pobór mocy może być bardzo różny nawet wśród urządzeń tej samej wielkości.

Smart TV to także funkcja znajdująca się na pokładzie większości nowoczesnych zestawów. Dzięki temu można korzystać z serwisów streamingowych, bibliotek multimedialnych i innych aplikacji bezpośrednio na telewizorze bez dodatkowego urządzenia. Jednak interfejsy poszczególnych producentów mogą się znacznie różnić i niekoniecznie wszystkie usługi są dostępne na wszystkich urządzeniach. Przed zakupem należy więc dowiedzieć się, czy usługi, z których korzystamy, będą działać również na nowym telewizorze.

Szczególną cechą w zakresie wyposażenia są telewizory Philips z technologią Ambilight. Tutaj kolory, które są aktualnie widoczne na telewizorze, są wyświetlane na ścianie za telewizorem, dzięki czemu cały salon rozmywa się wraz z filmem. Świetny efekt, który dostępny jest również w rozmiarze 60 cali.

Duży telewizor do dużego salonu

Jeśli masz duży salon i od telewizora dzieli Cię więcej niż trzy metry, możesz spokojnie zdecydować się na 60-calowy zestaw. Jeśli nie masz pewności co do zdjęcia, po prostu przed zakupem obejrzyj różne zdjęcia LCD, QLED lub OLED w sklepie. Nie da się sformułować ogólnego stwierdzenia, która technologia jest najlepsza. Pozostałe funkcje, takie jak połączenia czy funkcje Smart TV, powinny oczywiście odpowiadać Twoim potrzebom, abyś mógł podłączyć wszystkie swoje urządzenia.

FAQ – Telewizor 60 cali

Jak duży jest 60-calowy telewizor?

Przekątna ekranu zestawu 60-calowego wynosi 152 cm. Szerokość wynosi ok. 132 cm, a wysokość 75 cm, przy czym specyfikacja ta zależy od grubości ramy danego telewizora.

Jaka jest optymalna odległość siedzenia od 60-calowego telewizora?

W przypadku 60-calowego zestawu, odległość siedzenia powinna być większa niż trzy metry. Zgodnie z zasadą kciuka dotyczącą odległości między fotelami, idealna odległość to 320 cm.

Jak oblicza się idealną odległość między siedzeniami?

Zasadą jest przekątna ekranu x 2 = minimalna odległość. To jest najbliższe miejsce, w którym powinieneś siedzieć przy urządzeniu.

Źródła

  • Porównanie 60-calowych telewizorów – Stern.de
  • Telewizory Oled są atutem – Sueddeutsche.de
  • Telewizory 60-calowe – Heimkinocheck.de

Powiązane artykuły