Site icon TV Time

Ultra HD – czy hype jest tego wart?

ultra hd

ultra hd

Ultra HD jest obecnie na ustach wszystkich, ale o co dokładnie chodzi i czy ta droga inwestycja naprawdę się opłaca? Mówimy wszystko, co trzeba wiedzieć na ten temat.

Co to jest Ultra HD?

Ultra HD to najnowsze osiągnięcie w świecie telewizji. Technologia ta oferuje wyjątkową jakość obrazu, która jest znacznie lepsza od konwencjonalnych telewizorów HD. Ultra HD ma cztery razy więcej pikseli niż telewizor HD, zapewniając niezwykle realistyczne wrażenia z oglądania.

Do tej pory telewizory HD były najlepszym wyborem dla osób, które chciały cieszyć się doskonałymi wrażeniami z oglądania. Dostarczały one czysty i ostry obraz, ale wciąż można było dostrzec kilka pikseli. Ultra HD całkowicie eliminuje ten problem i zapewnia oszałamiające wrażenia z oglądania.

Kiedy oglądasz coś na telewizorze Ultra HD, zauważysz, że wszystko wygląda znacznie bardziej realistycznie. Kolory są żywsze, a obrazy wyglądają niemal trójwymiarowo. Ostrość jest niesamowita i nawet drobne szczegóły jak włosy czy zmarszczki są wyraźnie widoczne.

Do tej pory większość telewizorów Ultra HD była bardzo droga, ale w ciągu ostatnich kilku lat ceny bardzo spadły. Obecnie można dostać telewizor Ultra HD za mniej niż 1000 euro, co jest bardzo dobrą ceną.

Zalety Ultra HD

Oszałamiający obraz: Ultra HD zapewnia niewiarygodnie ostry i szczegółowy obraz. Wynika to z czterokrotnie większej liczby dostępnych pikseli w porównaniu do Full HD.

Ulepszone zarządzanie kolorami: Ultra HD oferuje ulepszone zarządzanie kolorami, co oznacza, że kolory na ekranie wyglądają bardziej realistycznie i żywo.

Lepsza kompatybilność: Ultra HD jest kompatybilny z szeroką gamą urządzeń i formatów, w tym z odtwarzaczami Blu-ray, konsolami Xbox One i Playstation 4.

Zaawansowane funkcje: Ultra HD oferuje pewne zaawansowane funkcje, takie jak 4K upscaling, co oznacza, że możesz oglądać treści Full HD w jakości 4K.

Wady Ultra HD

Wysoka cena: Telewizory Ultra HD są obecnie bardzo drogie. Aby cieszyć się tą technologią trzeba czasem wydać ponad 1000 euro.

Brak treści: Obecnie dostępnych jest bardzo mało treści w jakości Ultra HD. Oznacza to, że po zakupie telewizora Ultra HD trzeba na razie zadowolić się treściami Full HD.

Wysokie wymagania sprzętowe: aby móc wyświetlać treści Ultra HD, potrzebny jest mocny sprzęt. Chodzi o szybki procesor, wydajną kartę graficzną i co najmniej 8 GB RAM.

Brak standaryzacji: Ultra HD nie jest jeszcze oficjalnym standardem, co oznacza, że różni producenci oferują różne technologie i funkcje. Może to utrudniać konsumentom dokonanie właściwego wyboru.

Dla kogo Ultra HD jest odpowiednie?

Ultra HD to technologia telewizji wysokiej rozdzielczości, która jest szczególnie polecana dla wymagających widzów. Jednak wysoki koszt niezbędnego sprzętu i mała dostępność treści sprawiają, że Ultra HD nie nadaje się dla każdego.

Wyższa rozdzielczość telewizorów Ultra HD oferuje znacznie ostrzejszy i bardziej szczegółowy obraz. Jest to szczególnie korzystne w przypadku dużych telewizorów i dużych salonów, gdzie różnice względem Full HD stają się bardziej widoczne. Telewizory Ultra HD mogą zapewnić imponujący obraz także na mniejszych zestawach, ale tutaj jakość dostępnych treści musi być odpowiednio wysoka.

Obecnie wybór treści Ultra HD jest jeszcze stosunkowo ograniczony. Choć w Ultra HD jest trochę Blu-rayów 4K i kilka ofert streamingowych, to wybór nie jest jeszcze szczególnie duży. Osoby chcące korzystać z Ultra HD powinny więc dysponować dobrym połączeniem internetowym, aby móc strumieniować odpowiednie treści.

Koszty telewizorów Ultra HD są obecnie jeszcze stosunkowo wysokie. Wprawdzie w przedziale cenowym około 1000 euro jest już kilka modeli, ale większość urządzeń jest nadal znacznie droższa. Jeśli więc chcemy korzystać z Ultra HD, powinniśmy dysponować odpowiednim budżetem.

Gdzie mogę odebrać Ultra HD?

Pierwsze telewizory 4K pojawiły się na początku 2010 roku i od tego czasu technologia ta bardzo szybko się rozwinęła. Obecnie w ofercie znajduje się cała gama treści 4K, zarówno od nadawców, jak i od dostawców VoD i SVoD.

W Niemczech wybór treści 4K jest jeszcze stosunkowo ograniczony, ale jest już kilka sposobów na odbiór Ultra HD.

Chyba najprostszą opcją jest odbiór przez internet. Wielu dostawców VoD i SVoD oferuje obecnie streaming 4K. Do najbardziej znanych należą Netflix, Amazon Prime Video i Sky Ticket. Jednak aby oglądać treści 4K od tych dostawców, trzeba mieć szybkie łącze internetowe o przepustowości co najmniej 25 Mb/s.

Wniosek

Ultra HD oferuje wiele zalet i wyczarowuje niesamowicie piękne wrażenia telewizyjne, ale trzeba też wziąć pod uwagę kilka rzeczy. Koszty zestawu Ultra HD są również bardzo wysokie. Jeśli jednak chcesz pozwolić sobie na ten luksus i nie chcesz przegapić wybitnych i realistycznych obrazów, Ultra HD jest najlepszym wyborem.

Najczęściej zadawane pytania na ten temat

Co to jest Ultra HD?

Ultra HD to cyfrowy format obrazu wideo o rozdzielczości 3 840 x 2 160 pikseli.

Czy Ultra HD ma sens?

To zależy. Ultra HD to wyższa rozdzielczość, która pokazuje więcej szczegółów. Może być przydatny, jeśli masz duży telewizor lub chcesz oglądać treści w wysokiej jakości. Dla normalnych telewizorów i treści, HD jest w zupełności wystarczające.

Czy Ultra HD się opłaca?

Ultra HD może się opłacić. Większa rozdzielczość i rozszerzona gama kolorów sprawiają, że oglądanie jest lepsze. Ponadto wielu producentów oferuje obecnie zestawy Ultra HD w przystępnych cenach.

Źródła

Exit mobile version