1. Strona główna
  2. »
  3. Telewizja
  4. »
  5. Wiadomości telewizyjne
  6. »
  7. CeBIT 2008: Zdjęcia i wrażenia z targów

CeBIT 2008: Zdjęcia i wrażenia z targów

CeBIT 2008: Zdjęcia i wrażenia z targów

Byliśmy też na tegorocznych targach CeBIT w Hanowerze i z zapałem śledziliśmy, co producenci elektroniki użytkowej mają do zaoferowania w najbliższych latach. Ponieważ wiele zostało już zaprezentowane na targach Consumer Electronics Show (CES 2008) w Las Vegas, na targach CeBIT nie było już niestety tak wielu nowości. Ale tym bardziej miło było zobaczyć nowe produkty i przyszłe technologie na żywo i w akcji. Szczególne wrażenie zrobił 31-calowy telewizor OLED oraz największy na świecie telewizor LCD „Ultra High Definition”, oba firmy Samsung.

Szczególne wrażenie robił 31-calowy telewizor OLED firmy Samsung, który charakteryzował się niezwykle jaskrawymi kolorami i głębokością zaledwie 4,3 milimetra – tak, dobrze przeczytaliście, milimetra! Obraz wyglądał super ostro i błyszczał przy bardzo dużych kątach widzenia. Nawet obok telewizora wszystko było doskonale widać. Ponadto wyświetlacz oferuje bajeczny współczynnik kontrastu 1 000 000:1 i oczywiście rozwiązuje zadania w rozdzielczości Full HD. Mówi się też, że zużycie energii w tej nowej technologii OLED (organiczne diody elektroluminescencyjne) ma być tylko o połowę mniejsze niż w obecnych urządzeniach. Żywotność wyświetlaczy OLED wynosi 35 000 godzin.

Producent Samsung jak na razie milczy na temat kosztów takiego telewizora OLED. Jednak koszty są zdecydowanie zbyt wysokie, aby możliwa była masowa produkcja. Pierwsze 14-calowe modele powinny być dostępne w przyszłym roku. Miną kolejne 2-3 lata zanim większe modele będą dostępne w przystępnej cenie.

Również od Samsunga był największy na świecie telewizor LCD „Ultra High Definition” o przekątnej ekranu 82 cale – czyli 2,08 metra! Rozdzielczość tego telewizora wynosi 3 840 x 2 160 pikseli, czyli jest 4 razy wyższa od konwencjonalnych zestawów 1080p. Możliwa jest nawet rozdzielczość 7,680 x 4,320 pikseli.

I wreszcie Samsung dał przedsmak dwóch nowych telewizorów LCD z serii 6 + 7 o rozdzielczości Full-HD nawet od przekątnej ekranu 32 cale. Modele wyposażono w technologię 100 herców, niezliczone opcje połączeń, takie jak HDMI oraz zintegrowane tunery DVB-T. Współczynniki kontrastu wynoszą od 15 000:1 do 50 000:1, w zależności od serii i przekątnej ekranu. Modele z serii 7 są nawet wyposażone w złącza USB 2.0, zintegrowaną pamięć flash i subwoofery. Serie te będą dostępne w sklepach od kwietnia 2008 roku.

Na targach reprezentowana była również firma Panasonic ze swoim największym na świecie telewizorem plazmowym Panasonic KIT-TH-103PF9EK-SO. Wyświetlacz tego giganta mierzy po przekątnej imponujące 2,62 metra. Aby naprawdę uzyskać pełny widok na ten telewizor, trzeba było zrobić kilka kroków do tyłu. Oczywiście ta perełka również rozwiązuje się w Full HD. Produkcja została jednak ograniczona do 100 sztuk.

W naszym własnym imieniu: jeśli zrobiłeś jakieś zdjęcia, które warto zobaczyć i chciałbyś się nimi z nami podzielić, prześlij je na adres manuel [at] tvtime.pl. Czekamy na każde zdjęcie! Cieszymy się z każdego nadesłanego zdjęcia!

Powiązane artykuły