1. Strona główna
  2. »
  3. Telewizja
  4. »
  5. Wiadomości telewizyjne
  6. »
  7. GfU: Niemiecki start 3D przekracza oczekiwania

GfU: Niemiecki start 3D przekracza oczekiwania

GfU: Deutscher 3D-Start übertrifft die Erwartungen

GfU: Niemiecki start 3D przekracza oczekiwania

Według Gesellschaft für Unterhaltungs- und Kommunikationselektronik (GfU) branża elektroniki użytkowej może pochwalić się nadspodziewanie dobrym startem w roku 2010 w dziedzinie 3D, przy czym prognozy badaczy rynku zostały znacznie przekroczone. Z najnowszych danych rynkowych wynika, że do końca ubiegłego roku w Niemczech licznik przekroczyło około 178 tys. telewizorów z obsługą 3D. W następstwie boomu, odtwarzacze 3D Blu-ray i projektory 3D również zanotowały wzrost liczb. Przewodniczący rady nadzorczej GfU Rainer Hecker był wyjątkowo zadowolony. Powiedział, że już targi IFA 2010 pokazały, jak bardzo społeczeństwo jest zainteresowane technologią trójwymiarową. Ustalone obecnie liczby potwierdzają ten trend.

Choć wprowadzanie na rynek tych zestawów 3D rozpoczęło się na dużą skalę dopiero w połowie 2010 roku, to wyniki sprzedaży od tego czasu są niezwykle udane. W porównaniu do premiery telewizorów HD-ready w 2004 roku, ich miesięczny wzrost jest ponad pięciokrotny. W tym kontekście warto również zauważyć, że technologia 3D była do tej pory wykorzystywana jedynie w modelach premium z dużymi ekranami. W najbliższym czasie ma się to zmienić, w przyszłości telewizory średniej klasy o mniejszych przekątnych ekranu również będą wyposażone w tę technologię. Dla GfU jest to zapowiedź dalszego pozytywnego rozwoju hype’u związanego z 3D.

Przyjazne i wygodne dla klienta innowacje można zaobserwować również w obszarze okularów 3D, dzięki czemu również tutaj można prognozować wzrost popytu. Ze strony branży pojawiają się również coraz częstsze sygnały, że niebawem powstanie wspólny standard, a rynek stanie się interesujący również dla dostawców zewnętrznych. W związku z tym należy spodziewać się obfitych ofert i korzystniejszych cen.

Systematycznie rosną również wskaźniki sprzedaży odpowiednich urządzeń będących źródłem obrazu 3D, takich jak odtwarzacze Blu-ray, których nowe wersje są niemal w całości przystosowane do obsługi 3D. Liderzy rynku zapowiedzieli również na rok 2011 szeroką gamę aparatów fotograficznych i kamer obsługujących 3D. Przyjaciele prywatnego kina domowego 3D nie są oczywiście pozostawieni sami sobie: istnieje już sporo beamerów, które potrafią przetwarzać trójwymiarowy obraz w Full HD.

Powiązane artykuły