1. Strona główna
  2. »
  3. Telewizja
  4. »
  5. Wiadomości telewizyjne
  6. »
  7. Nagroda dla wielkoekranowego wyświetlacza OLED firmy Mitsubishi

Nagroda dla wielkoekranowego wyświetlacza OLED firmy Mitsubishi

Nagroda dla wielkoekranowego wyświetlacza OLED firmy Mitsubishi

Diamond Vision OLED od Mitsubishi Electric od zeszłego roku wywołał spore poruszenie jako jedyny na świecie swobodnie skalowalny duży ekran OLED. Technologia opracowana przez Mitsubishi umożliwia tworzenie imponujących ekranów wewnętrznych o pozornie nieograniczonej wielkości i kształcie. Dowodem na to był występ na targach ISE 2011, gdzie 155-calowy wyświetlacz był prezentowany w konwencjonalnej formie płaskiego ekranu, a nad stoiskiem wystawowym zamontowano okrągły ekran o średnicy dwóch metrów. Ekran OLED został wyróżniony przez ekspertów nagrodą „Most Innovative Commercial Display”. Zwycięstwo było więcej niż wyraźne – 40 procent wszystkich oddanych głosów.

Ekran OLED od Mitsubishi składa się z pojedynczych paneli, które można bezproblemowo złożyć. Dzięki temu można stworzyć wyświetlacze o niemal dowolnej wielkości i kształcie. Jednocześnie panele OLED mają wyraźną przewagę nad wyświetlaczami LED, ponieważ są ultracienkie i niezwykle lekkie. Są one również około trzykrotnie jaśniejsze i predestynowane do zastosowań wewnętrznych, nawet w warunkach jasnego pomieszczenia. Punktują również pod względem odległości widzenia, bo ta jest bardzo mała dzięki odstępom między pikselami wynoszącym zaledwie trzy milimetry. Ponieważ ekran wyposażony w wyświetlacze OLED jest tylko o około połowę droższy od konwencjonalnego ekranu LED, oczywiste jest, że technologia ta ma przed sobą wielką przyszłość, między innymi w zastosowaniach związanych z wyświetlaniem obrazu w miejscach publicznych.

Technologia ekranów OLED pozwala również na uzyskanie futurystycznie wyglądających projektów. Na przykład projektanci na zlecenie japońskiej firmy Mitsubishi pracują obecnie nad gigantycznym ekranem w kształcie kuli, który będzie miał średnicę sześciu metrów i składał się z 10 000 pojedynczych paneli. Sferyczny ekran będzie dostarczał satelitarne obrazy ziemi w czasie rzeczywistym.

Powiązane artykuły