1. Strona główna
  2. »
  3. Telewizja
  4. »
  5. Przewodnik telewizyjny
  6. »
  7. Przewodnik: Optymalna odległość siedzenia od telewizora

Przewodnik: Optymalna odległość siedzenia od telewizora

Sitzabstand zum Fernseher

Przewodnik: Optymalna odległość siedzenia od telewizora

Jaka jest optymalna odległość siedzenia od telewizora? To zależy bezpośrednio od wielkości zdjęcia. Mieszkasz w przestronnym lofcie z wysokimi sufitami i wieloma metrami między sofą a ścianą, na której chcesz powiesić telewizor? Nie? W takim razie na pewno są telewizory, które byłyby za duże do salonu w domu. Nawet jeśli kwestia właściwej odległości zależy przede wszystkim od gustu widza, mamy pod ręką kilka wskazówek i pomocy orientacyjnych. Idealna odległość między fotelami może być dla niektórych nauką – my nie robimy z tego nauki, po prostu mówimy co jest co.

Optymalny odstęp między fotelami według gustu

Jeśli zapytamy specjalistycznego sprzedawcę, jak duży jest optymalny telewizor do naszego salonu, często odpowie: jak największy. Brzmi to głupio, ale dla wielu widzów jest to prawda. Przede wszystkim dzięki wideo w rozdzielczości HD można bardzo zbliżyć się do obrazu, nie widząc poszczególnych pikseli. Ci, którzy lubią oglądać aktualne filmy na Blu-ray, korzystają z rozdzielczości Full HD 1080p, a dzięki gigantycznemu ekranowi zyskują w domu poczucie prawdziwego kina.

Inaczej sytuacja wygląda podczas oglądania niektórych filmów w standardowej rozdzielczości – jeśli usiądziemy zbyt blisko obrazu, zobaczymy głównie błoto i artefakty. Jeśli nie lubisz siedzieć z przodu nawet w kinie, bo dostajesz zawrotów i bólów głowy od zbyt dużego uderzenia obrazu, to w salonie też nie powinieneś przesadzać. Nie bez znaczenia są również względy estetyczne. Ogromny czarny prostokąt oszpecił już niejeden salon. Nawet jeśli telewizor jest smukły i wisi na ścianie, może przytłoczyć pomieszczenie samą swoją wielkością.

Tak więc osobisty gust jest ważny; ale nie możemy tego dyktować naszym czytelnikom. Jeśli szukasz pomysłu na to, jak duży rozmiar wygląda, powinieneś wypróbować znajomych z salonami o podobnej wielkości, aby sprawdzić, czy telewizor wygląda tam dobrze. W ostateczności możesz też wyciąć duży panel kartonowy ze sklepu z rękodziełem i powiesić go na własnej ścianie jako test – nie śmiej się, to naprawdę pomaga!

Optymalna odległość siedzenia w zależności od pomocy w orientacji

Kilka stałych rozmiarów przynajmniej daje ramy tego, jak duży może być telewizor. Z reguły nie chcesz zmieniać układu mebli – tak, aby była stała odległość siedzenia od oczu widza do mebla telewizyjnego lub ściany, na której zawieszony jest telewizor. Często półki obok stojaka na telewizor lub sam stolik telewizyjny określają również maksymalny rozmiar telewizora. Te również powinny być mierzone.

Rzadko zaleca się, aby odległość do obrazu była bliższa niż przekątna obrazu razy 1,5. Czyli co najmniej 1,59 metra od 106-centymetrowego (42-calowego) telewizora. Przeznaczenie dyktuje, co ma sens. Jeśli grasz w gry na telewizorze i nie masz tendencji do zawrotów głowy, to przy tak dużym obrazie zobaczysz więcej. Jeśli jednak oglądasz wideo w niskiej rozdzielczości, zalecamy co najmniej dwukrotną odległość od przekątnej: około dwóch metrów dla 40-calowego telewizora. W rzeczywistości nigdy nie chcesz siedzieć dalej od ekranu niż pięciokrotna przekątna.

Wzory na optymalną odległość siedzenia

Chcesz wzorów zamiast zasad kciuka? Proszę:

  • Międzynarodowe Stowarzyszenie Inżynierów Motion Picture i Television zaleca, aby przekątna ekranu była pomnożona przez 1,63 jako odległość od miejsca siedzącego.
  • Zgodnie ze standardem THX, przekątna ekranu wynosząca 1,19 jest najbliższa odczuciu prawdziwego kina.
  • Kilku niezależnych ekspertów zaleca jako wytyczną przekątną ekranu 2,5.

Gdzie siedzisz?

Czy miałeś inne doświadczenia? W jakiej odległości najczęściej siedzisz? Powiedz nam – w komentarzach.

Powiązane artykuły