1. Strona główna
  2. »
  3. Telewizja
  4. »
  5. Przewodnik telewizyjny
  6. »
  7. Przewodnik: Poprawa jakości obrazu telewizyjnego

Przewodnik: Poprawa jakości obrazu telewizyjnego

isf

Przewodnik: Poprawa jakości obrazu telewizyjnego

Kto dziś kupuje telewizor, kupuje też obietnicę reklamową. Każdy producent wykorzystuje dziś technologię komputerową do wzbogacania obrazu. Każdy z nich ma inną, zastrzeżoną nazwę. A każdy producent oczywiście obiecuje, że jego własna technologia jest najlepsza. Porównania stają się więc praktycznie niemożliwe. Nawet podjęcie decyzji pomiędzy Bravia Engine 2 a Bravia Engine 3 (podpowiedź: 3 jest lepsza), nie mówiąc już o wyborze pomiędzy ulepszeniem obrazu Sony a, powiedzmy, Hyper Real Engine Samsunga, prawdopodobnie przerośnie większość klientów. A sprawa też nie jest do końca prosta. Technologie te dążą do różnych celów, mają swoje mocne strony i są stale rozwijane.

Jak powstaje dobre zdjęcie?

Doświadczenie to jest bardzo powszechne: Kupujesz drogi telewizor, podłączasz go i jesteś rozczarowany. Istnieje wiele możliwych przyczyn takiego stanu rzeczy. W skrócie wyjaśniamy decydujące aspekty dla jakości obrazu. Miejmy nadzieję, że dzięki temu nikt nie będzie przeceniał wzmacniaczy obrazu. Bo technologia nigdy nie jest czymś więcej niż budulcem.

Główną rolę odgrywa dobry materiał źródłowy. Wideo powinno być najlepiej w rozdzielczości HD i najlepiej przychodzić przez port HDMI. Nawet wśród różnych Blu-rays są spore różnice w jakości pod względem ostrości, kontrastu i blasku kolorów. A judder jest problemem samym w sobie. Jeśli się tego obawiasz, czytaj dalej w naszym poradniku o Hertzu.

isfWażne są odpowiednie ustawienia w telewizorze. Widzowie z okiem do szczegółów szukają telewizorów z kalibracją isf i ustawiają prawidłowo kolory – lub od razu zlecają to profesjonaliście. Zasadniczo każdy nowy telewizor powinien być dostosowany do nawyków oglądania, preferencji i warunków w pomieszczeniu, w przeciwnym razie nieuchronnie oddajesz dużo jakości.

Jeśli jednak telewizor jest dobrze wyregulowany, a materiał zdjęciowy nie jest dostępny w lepszej jakości, to pojawia się pytanie, co właściwie robią wzmacniacze obrazu – i co widzowie ostatnio z nich widzieli. W każdym przypadku punkt ciężkości może być inny. Ale prawie zawsze chodzi o to, że kolory są bardziej nasycone i wydają się bardziej jaskrawe, kontrast jest zwiększony, a drobne kolory i gradacje szarości nadal pozostają rozpoznawalne. Jeśli obraz jest upscalowany z niskiej rozdzielczości, zaczyna się zupełnie nowa walka z grubymi siatkami i artefaktami.

Samsung: 3D Hyper Real Engine

3D Hyper Real EngineNazwa nie jest do końca skromna, ale Samsung jest z nią w dobrym towarzystwie. Wraz z wprowadzeniem telewizorów 3D, Samsung zmienił Hyper Real Engine w 3D Hyper Real Engine. Kolor, blask i kontrast obrazu zostały również zoptymalizowane przez wzmacniacz obrazu w czasach 2D. Przede wszystkim producent z dumą podkreśla wzmocnienie kontrastu poprzez kilka etapów przetwarzania. W wersji 3D obraz jest teraz optymalizowany pod kątem treści 3D, co z reguły oznacza również rozjaśnienie. Obecne rozwiązanie w zakresie poprawy kontrastu nosi nazwę „Mega Dynamic Contrast”, natomiast ponowna regulacja odcieni kolorów to „Wide Color Enhancer Plus”.

Hyper Real Engine w praktyce również robi spore wrażenie. Przy dużych przekątnych ekranu i treściach w standardowej rozdzielczości jakość obrazu znacznie cierpi, więc tzw. upscaling nie należy do jego mocnych stron. Z kolei blask kolorów i kontrast są uznawane za dobre.

Sony: Bravia Engine 3

Bravia Engine 3Opracowany przez Sony silnik Bravia Engine 3 to kompleksowe rozwiązanie w zakresie jakości obrazu. Treści w niskiej i wysokiej rozdzielczości są sprawdzane pod kątem kontrastu, nasycenia kolorów i ostrości obrazu. Szumy obrazu są szczególnie zredukowane. Szczególnie jeśli kontrast materiału źródłowego jest zbyt niski, Sony obiecuje znaczny wzrost jakości. Skrót ACE – Advanced Colour Enhancer również obiecuje bardziej jaskrawe obrazy. W rzeczywistości obecne telewizory Sony z Bravia Engine 3 otrzymują dobre oceny za jakość obrazu.

Philips: silnik Perfect Pixel HD

Perfect Pixel HD EngineObecne topowe modele w ofercie Philipsa wyposażone są w silnik Perfect Pixel HD. Ta technologia ma też sprawić, że wszystko będzie lepsze. Philipsowi szczególnie zależy na ostrości i wyrazistości obrazu. Technologia ta ma położyć kres irytującym artefaktom kompresji. Jasność i kontrast mają podobno zyskać zwłaszcza wtedy, gdy w telewizorze zaimplementowano lokalne przyciemnianie za pomocą funkcji LED Pro i Bright Pro.

W praktyce często chwalona jest ostrość i kontrast telewizorów Philipsa. Pod względem blasku i naturalności kolorów Philips z pewnością ma swoich krytyków.

LG: XD Dual Engine

XD Dual EngineAutomatyczna korekcja kolorów, wyższy kontrast, więcej szczegółów w ciemnych obszarach obrazu, a także ogólny wzrost jakości w przypadku treści o niskiej rozdzielczości – to obietnice reklamowe, jakie LG składa ze swoim silnikiem XD Dual Engine. Silnik ten trafia również do podstawowych modeli telewizora. Dla nas mocne jest to, że dzięki Picture Wizard prosta kalibracja obrazu ląduje także na niedrogich telewizorach LG. Dla świetnej jasności obrazu i naprawdę wysokiego kontrastu trzeba oczywiście sięgnąć po droższe modele LG.

Sharp: Quattron i UV²A zamiast „polepszania obrazu”.

QuattronTak, Sharp ma na pokładzie również technologie poprawiające jakość obrazu. Ale producent reklamuje raczej swój czwarty, żółty subpiksel, który jest wykorzystywany w panelach Quattron, obiecując nam niezrównaną jakość kolorów. Wszystko co żółte, ale także odcienie skóry mają wyglądać z nim znacznie bardziej naturalnie. Producent reklamował również tzw. technologię UV²A dla paneli LCD jako korzyść dla jakości obrazu.

Obecne topowe modele od Sharpa wypadają całkiem nieźle, a procesor obrazu ma też czysto współpracować z upscalingiem. Pojawiły się głosy krytyki, że reprodukcja kolorów nie jest dobra ex works – ale po dokładnym dostrojeniu jest bardzo dobra.

Panasonic: V-real PRO 5

V-real PRO 5Nazwy produktów firmy Panasonic dotyczą bardziej technologii niż magii. Przetwarzanie sygnału V-real PRO 5 ma przede wszystkim brzmieć profesjonalnie. Podobnie jak u innych producentów, procesor zapewnia większą ostrość obrazu, płynne wyświetlanie ruchu i najdrobniejsze możliwe gradacje kolorów. Silnik dostępny jest również w nowej wersji z optymalizacją dla treści 3D.

V-real Pro 5 nie wydaje się być tylko marketingową obietnicą – obecne modele Panasonic są wielokrotnie chwalone pod względem jakości obrazu. Nie tylko plazmy, gdzie Panasonic i tak ma dobrą opinię, wypadły w ostatnich testach mocno.

Toshiba: Meta Brain

Meta BrainToshiba odeszła od wiarygodnie zatytułowanego „Pixel Processing” ze skokiem wydajności. Nazwa nowego chipa, „Meta Brain”, również daleka jest od normalności. Za nim jednak kryje się okrągły pakiet technologii poprawiających jakość obrazu: Resolution+ ma znacznie poprawić teksturę i ostrość krawędzi w obrazach o niskiej rozdzielczości, AutoView dostosowuje podświetlenie panelu do jasności obrazu i pomieszczenia, w którym patrzymy, a Active Vision poprawia kontrast, kolory i wyświetlanie ruchu.

Wynik jest imponujący. Już na samym początku, bez większych prac regulacyjnych, obecne modele Toshiby mają przekonywać naturalnymi kolorami, wysokim kontrastem i dobrym poziomem czerni.

Spójrz na siebie

Rozwiązania poprawiające jakość obrazu mają wyraźną zaletę: w przeciwieństwie do wielu zalet i wad obecnych telewizorów, można je łatwo przetestować i porównać. Jeśli masz dobre oko do kolorów, prawdopodobnie powinieneś zwrócić większą uwagę na dobre opcje kalibracji. Jednak dla tych, którzy oglądają telewizję w standardowej rozdzielczości, są uczuleni na artefakty lub denerwują ich muliste odcienie szarości, osobisty test technologii jest jak najbardziej wskazany. Wystarczy udać się do specjalistycznego sklepu i zlecić wyłączenie i włączenie wzmacniaczy obrazu!

Powiązane artykuły