1. Strona główna
  2. »
  3. Telewizja
  4. »
  5. Przewodnik telewizyjny
  6. »
  7. Przewodnik Smart TV: Telewizja spotyka się z Internetem

Przewodnik Smart TV: Telewizja spotyka się z Internetem

Smart TV

Przewodnik Smart TV: Telewizja spotyka się z Internetem

W ostatnich miesiącach cały czas słyszy się „Smart TV”. Producenci telewizorów, komputerów czy pilotów używają tego słowa, aby zasugerować, że mogą w jakiś sposób uczynić telewizor inteligentniejszym – w końcu tak można przetłumaczyć angielskie słowo „smart”. Ale telewizory nie mają IQ, które można by wpisać do karty katalogowej. Co więc dokładnie oznacza „smart TV”? Zawsze coś innego. Każdy producent podaje swoją własną definicję. Wszyscy są zgodni co do jednego: chodzi o internet. Przyglądamy się bliżej i ujawniamy, gdzie co oznacza Smart TV.

Smart TV: krótka definicja

Smart TV można zdefiniować dość jednoznacznie – jeśli nie będzie się zbytnio rozpisywać o szczegółach. Termin ten odnosi się do integracji klasycznej telewizji i wykorzystania internetu we wszystkich jego obliczach. To, czy telewizor ma już te funkcje, czy Smart TV jest doposażony przez dekoder lub komputer, nie ma znaczenia. Różny jest również dokładny zakres funkcji.

Co jest możliwe dzięki Smart TV?

  • Surfowanie po Internecie – Pełnowartościowa przeglądarka na pierwszy rzut oka brzmi dobrze. W praktyce przeglądarka często nie jest idealnym rozwiązaniem. Wywołanie praktycznie wszystkich treści oznacza jednak dużą swobodę. Treści Flash mogą jednak strajkować w zależności od rozwiązania Smart TV. A nie z każdym pilotem można wygodnie poruszać się po sieci.
  • Kanały – Widżety, kanały, aplikacje to wersje treści sieciowych sformatowane specjalnie dla telewizora. Nadal istnieją i często są idealnym rozwiązaniem łączącym telewizję z internetem.
  • HbbTV – O internetowym tekście wideo informowaliśmy już wcześniej. Coraz częściej jest w miejscu, gdzie włączony jest Smart TV.
  • Strumieniowanie w sieci – Przechowywanie filmów i muzyki na komputerze, a następnie uzyskiwanie do nich dostępu z telewizora; możliwości strumieniowania spotyka się również pod słowem kluczowym DLNA. W praktyce są różnice w tym, jak dokładnie przegląda się treści, jakie komputery można podłączyć.
  • Centrum multimedialne – telewizory z silnymi funkcjami sieciowymi lub z własnymi podłączonymi nośnikami danych mogą mieć bezpośredni dostęp do zdjęć, filmów i muzyki, a może nawet organizować je w listy odtwarzania.
  • Pozostawanie w kontakcie – Od gotowej aplikacji Facebook po możliwość prowadzenia rozmów wideo przez Skype – możliwości jest wiele.
  • Sterowanie przez smartfon lub tablet – Jak sterować telewizorem Smart TV to zawsze ekscytujące pytanie. Oprócz mini klawiatur z dotykowymi nakładkami, pilotów z dotykowymi ekranami i innych przygód konstrukcyjnych, coraz częściej pojawia się możliwość podłączenia niektórych smartfonów czy tabletów do telewizora za pomocą aplikacji. Potencjał większej wygody w sterowaniu jest oczywisty.

Zatem dla właściwego przeglądu nie wystarczy buzzword. Rozsądniej jest zastanowić się, co telewizor powinien umieć – a potem konkretnie tego szukać. Aby to zrobić, trzeba jednak również wiedzieć, co jest dostępne.

Philips Smart TV

Kto mówi o Smart TV?

Smart TV można zdefiniować dokładniej, jeśli przyjrzymy się dokładnym definicjom producentów.

Intel, Google Sony i Logitech wspólnie opracowały Google TV – rozwiązanie, które nazywane jest również Smart TV. Zakres funkcji Google TV brzmi bajecznie. Pełnowartościowa przeglądarka, przejrzyście rozmieszczone widżety i proste wyszukiwanie treści poprzez wszystkie źródła od sieci domowej po program telewizyjny mogą być wygodnie kontrolowane z kanapy. Ambitny projekt powinien już się rozpocząć, ale pierwsze urządzenia nie przyniosły jeszcze oczekiwanego komfortu.

LG określa teraz swoje własne rozwiązanie dość dosadnie jako „Smart TV”. LG rozumie to jako czytelny pulpit, z którego na telewizor trafiają pobrane aplikacje, media z sieci, wiadomości, gry i płatne treści. Najlepszym sposobem na sterowanie rozwiązaniem LG jest pilot Magic Motion.

Samsung sprzedaje też niektóre telewizory jako „Smart TV”. Z obecnym Series 9 dostajemy pakiet Internet@TV (aplikacje i kanały), AllShare (streaming w sieci) i PVR (podłączamy dyski twarde przez USB i nagrywamy). Dotykowy pilot z 3-calowym ekranem jest bardzo wygodny.

Panasonic, Sharp i Philips również wprowadzają swoje najlepsze telewizory do sieci dzięki Viera Connect, Aquos Net+ i Net TV. Póki co atrakcją w Panasonicu jest Skyping z dodatkową kamerą, a także Viera Connect Market z coraz większą ilością aplikacji. W drodze są również gry. Sharp również w pełni opiera się na aplikacjach (według producenta jest ich obecnie 70), ale integruje również przeglądarkę umożliwiającą dostęp do surowego internetu. Philips oferuje teraz także bezprzewodowe przesyłanie strumieniowe zawartości ekranu z laptopa do telewizora. Do asortymentu należą również internetowe sklepy z filmami.

Pytania i pułapki dotyczące Smart TV

Smart TV jest więc sprawą niezwykle uniwersalną. Ale każdy, kto z entuzjazmem zamawia pierwszy Smart TV, sam nie postępuje zbyt mądrze. Ujawniamy kilka pułapek, których można uniknąć zadając pytania i szukając wcześniej.

Wygoda: nikt nie chce obsługiwać zwykłej przeglądarki internetowej zwykłym pilotem. Nikt nie chce klikać wskaźnikiem myszy długich adresów internetowych. Ale oglądanie telewizji z klawiaturą na kolanach też nie każdemu odpowiada. Smart TV coraz częściej pojawiają się z innowacyjnymi pilotami: LG stawia na wskaźnik myszy, Samsung na ekran dotykowy, Panasonic chce od razu oferować pełnoprawne tablety jako akcesoria. To, co jest naprawdę wygodne, zależy od preferencji i celów widza. Wypróbowanie go samodzielnie jest koniecznością.

Kompatybilność: Czy ulubiona strona internetowa jest wyświetlana czysto przez konkretną przeglądarkę? Czy telewizor ma dostęp do własnej sieci domowej? Czy rozumie formaty plików, w których przechowywane są filmy, muzyka i zdjęcia? Jeśli wcześniej nie zapytasz dokładnie, możesz później nie mieć szczęścia.

Kompleksowość: Oczywiście można też podłączyć komputer bezpośrednio do telewizora. Większość osób tego nie robi, bo chciałaby, żeby na sofcie było łatwiej i czytelniej. Dzięki Smart TV telewizory stają się nie tylko bardziej uniwersalne, ale i bardziej złożone. Jeśli kiedykolwiek rozpaczasz nad skomplikowanym menu, zdecydowanie powinieneś najpierw wypróbować wybrane rozwiązanie.

Koszty: Smart TV ma tendencję do znajdowania się w drogich telewizorach, zwłaszcza jeśli wymagane są najnowsze funkcje. Na szczęście istnieją specjalne dekodery, a nawet odtwarzacze Blu-ray, w które można znacznie taniej doposażyć Smart TV. Więc w przeciwieństwie do 3D, są zdecydowanie tanie sposoby na wejście.

Włączyć teraz?

Przy obecnej generacji nowych telewizorów, Smart TV naprawdę nabrało rozpędu. Każdy liczący się producent ma teraz swoje ambitne rozwiązanie dla internetu w telewizji. Klienci muszą teraz dokładnie przemyśleć, co jest ważne. Ci, którzy i tak chcą kupić nowy telewizor, powinni koniecznie dowiedzieć się o funkcjach Smart TV w nowym zestawie. Jeśli chcesz wejść po taniości, poszukaj dekoderów lub innych urządzeń dołączanych do Smart TV.

Powiązane artykuły