1. Strona główna
  2. »
  3. Telewizja
  4. »
  5. Przewodnik telewizyjny
  6. »
  7. Przewodnik: telewizory z dostępem do Internetu

Przewodnik: telewizory z dostępem do Internetu

fernseher-mit-internetzugang

Przewodnik: telewizory z dostępem do Internetu

Internet jest w telewizji. Jeśli kupisz dziś lepszy telewizor HD, funkcje internetowe są prawie zawsze na pokładzie. Zestawy są zwykle w stanie oglądać filmy na YouTube, uzyskać ekskluzywne treści online lub prowadzić bibliotekę wideo online. Jednak producenci nie ułatwiają tego klientom. Zamiast jasnej porównywalności królują ekskluzywne i nieprzejrzyste oznaczenia. Gdy funkcje nazywane są Net TV, NetCast lub Medi@ 2.0, dla niedoświadczonych klientów pozostaje zupełnie niejasne, co tak naprawdę telewizor potrafi. Jednak łatwe w obsłudze funkcje online są interesujące nawet dla laików informatycznych. Ujawniamy, który producent co oferuje i jak to działa.

Co to jest co?

Wiele buzzwords płynie w powietrzu, gdy tylko poruszane są tematy internetowe. Skróty i akronimy są używane nieprecyzyjnie lub w ogóle nie mają precyzyjnego znaczenia. Szczególnie dzikie są aplikacje. Wielu producentów używa terminu „aplikacja” na określenie poszczególnych kanałów wybieranych w telewizorze, które oferują określone treści internetowe – na przykład filmy z pewnej witryny lub informacje pogodowe z innej. Z reguły użytkownik może wybrać ulubione z preselekcji, które można szybko wywołać. Właściwie app to skrót od „application”. Takie swobodnie organizowalne kanały bywają też nazywane widżetami, zwłaszcza jeśli są wyświetlane tylko jako małe okienko informacyjne w obrazie telewizyjnym.

Aby treści internetowe wylądowały na telewizorze, telewizor musi wejść do sieci w taki sam sposób jak komputer. Można to łatwo zrobić poprzez te urządzenia kombinowane, które są modemami DSL i routerami w jednym i do których można również podłączyć kabel sieciowy. Jeśli nie możesz lub nie chcesz tworzyć sieci za pomocą kabla, potrzebujesz WLAN zamiast LAN – innymi słowy, sieci bezprzewodowej. Niewiele telewizorów ma już zintegrowaną sieć WLAN, kilka innych oferuje doposażenie poprzez pamięć USB. Bardziej stabilne, szybsze połączenia uzyskuje się jednak za pomocą kabla. Zwłaszcza jeśli w zasięgu znajdują się inne sieci bezprzewodowe i mają być przesyłane strumieniowo treści o wysokiej rozdzielczości, połączenia WLAN mogą być ciasne – remedium na to są szybsze połączenia WLAN N, które muszą być jednak obsługiwane przez telewizor i router.

Jakie treści są dostępne?

Może być miriady stron internetowych, ale w większości te same oferty lądują w telewizorze, wymieszane trochę inaczej przez każdego producenta. Warto więc zawczasu przemyśleć, jakich treści online chcielibyśmy doświadczyć z poziomu softu, aby nie stracić orientacji przy podejmowaniu decyzji o zakupie.

Nieuniknione jest oczywiście Youtube. W takiej czy innej formie najpopularniejsza ze wszystkich platform wideo jest tam zawsze, nawet w rozdzielczości HD i z przydatną funkcją wyszukiwania.

Pod względem treści informacyjnych Bild i Tagesschau są szczególnie popularne w Niemczech. Popularne są również wiadomości o pogodzie. Jako aplikacja, pogoda dociera do widza szybciej, żywiej i bardziej regionalnie niż w telegazecie.

Oferty takie jak Maxdome i Skype to coś więcej niż tylko ulepszone i uproszczone maski wyszukiwania dla istniejących stron internetowych. Kompletna biblioteka wideo online lub gigantyczny wideofon w salonie to dwa przykłady tego, jak internet może przekształcić telewizor w zupełnie nowe urządzenie. Oczywiście Skype wymaga kamery i mikrofonu, które nie zawsze znajdują się w telewizorach z funkcją Skype.

Którego producenta lubi?

Samsung wymyślił brzmiącą nazwę „Medi@ 2.0” dla zebranych funkcji sieciowych swoich obecnych telewizorów. Również w tym przypadku zwykłe połączenie odbywa się za pomocą kabla sieciowego; w przypadku połączeń WLAN konieczne może być zakupienie „Wireless LAN Adapter 2009” dla gniazda USB telewizora. Zakres funkcji Medi@ 2.0 obejmuje „Internet@ TV”, czyli serię widżetów internetowych, które pojawiają się jako sidebar w obrazie po naciśnięciu przycisku. Dzięki Yahoo, Flickr i Youtube międzynarodowi faworyci są silnie reprezentowani, ale regionalne oferty, takie jak TV Digital, Tagesschau i Bild są również uwzględnione. Jako „Content Library Flash”, możesz pobrać zawartość z Samsunga, od sztuki po przepisy kulinarne. Jeśli telewizor potrafi również odtwarzać wideo z nośników USB, Samsung oficjalnie nazywa to „USB 2.0 Movie”.

Panasonic używa „Viera Cast”, marki, którą klienci już znają. Zawartość pojawia się na telewizorze w postaci pełnoekranowego menu. Dostęp do Internetu jest zwykle zapewniany przez kabel sieciowy, ale niektóre zestawy są dostarczane z adapterem WLAN DY-WL10, który w przeciwnym razie musiałby być zakupiony oddzielnie. W ofercie znajdują się zwykłe podejrzane: Youtube, Tagesschau i Bild są tam. Wiadomości giełdowe pochodzą z Bloomberga, sportowe z Eurosportu. Należący do Google serwis zdjęciowy Picasa, platforma wideo Daily Motion oraz interaktywna stacja muzyczna Q-Tom są również częścią oferty Viera Cast. Fani piłki nożnej otrzymują łatwy sposób na śledzenie Bundesligi dzięki „Bild.de mein Klub”. Z Acetraxem dołączona jest również prawdziwa biblioteka wideo online. Nowoczesne urządzenia potrafią nie tylko odtwarzać wideo z USB, ale także je nagrywać.

Również Sony w pełni stawia na treści online pod nazwą „Internet TV” w nowszych, topowych modelach marki Bravia. Jeśli telewizor jest „Wi-Fi capable”, może być jeszcze konieczne dokupienie adaptera USB UWA-BR100. Oprócz widżetów dla wszelkiego rodzaju treści internetowych, szczególnym zainteresowaniem cieszą się ekskluzywne kanały wideo online, które można łatwo przechowywać w interfejsie użytkownika XMB. Kanał FIFA z oficjalnymi filmami, efektownymi scenami z meczów i informacjami o minionych mundialach powinien znaleźć wielu fanów. Jako usługa płatna, nawet Filharmonia Berlińska przychodzi do salonu z koncertami. Inni ważni partnerzy online to Tagesschau, Deutsche Welle, Youtube, Flickr i Facebook. Nie daj się zmylić: Sony produkuje również specjalny telewizor z procesorem Intela i systemem operacyjnym Google o nazwie „Internet TV”. Nie wiadomo jeszcze, kiedy pojawi się ona w Niemczech.

Z usługą LG najpóźniej, trzeba uważać, żeby nie stracić nazwy. „NetCast” to nazwa funkcji online dla telewizorów. LG reklamuje technologię dość ostrożnie i nie wymienia tak wielu partnerów jak konkurencja. Ale dzięki Maxdome użytkownik może pochwalić się jedną z najbardziej atrakcyjnych usług ze wszystkich: Najważniejsza i największa niemiecka biblioteka wideo online jest w netcast TV i oferuje coraz więcej treści w HD. Dla wielu powinno to wystarczyć, aby LG został osobistym zwycięzcą. Youtube, Picasa i informacje o pogodzie to inne przykłady treści Netcast.

Również Philips najwyraźniej nie chce za wszelką cenę rozstawiać akcentów z nazwą „Net TV”. Urządzenia od producenta z „WiFi Integration” mają już WLAN, do niektórych innych można dokupić adapter USB. Net TV dzieli funkcje internetowe na małe grupy: Widżety to zawsze małe okienka informacyjne na dole ekranu, jakie znamy z Windows 7 i Mac OS X. Catch-up TV” to nazwa, jaką Philips nadaje funkcji dostępu do internetowych baz danych programów, które zostały wyemitowane. Dzięki Video Guide do telewizora zawita interaktywny przewodnik po programach. Trzon stanowić będzie jednak wkrótce 50 usług internetowych, w tym TV Movie, Picasa, Youtube, Dailymotion, Q-Tom i codzienne wiadomości.

Sharp był wczesnym uczestnikiem z Aquos Net i wprowadził treści internetowe nałożone na bok obrazu jako widget na początku 2008 roku. Według firmy, Maxdome działa również na obecnych telewizorach Aquos obsługujących sieć.

Jeszcze w tym roku Toshiba wprowadzi na rynek Cell TV, telewizor par excellence obsługujący Internet i wyposażony w widżety, ale firma jest raczej skromna. Proste połączenie z siecią dzięki Windows Media Center pod Windows 7 i filmy HD z YouTube jako bezpośredni kanał to status quo nawet w obecnych modelach.

Co należy do siebie, rośnie razem

Zaciera się granica między siecią a telewizją. Społeczność internetowa ogląda zabawne filmiki na YouTube, a podobnie duża część programu telewizyjnego jest zasilana właśnie tymi filmikami i czytanymi na głos wiadomościami z Twittera. Najwyższy więc czas, aby telewizja miała się lepiej i wygodniej w sieci. Jeśli jednak garść ofert to dla Ciebie za mało, będziesz musiał znaleźć inne rozwiązanie: Mogą na przykład podłączyć do telewizora komputer multimedialny, kupić duży komputer typu all-in-one z kartą telewizyjną lub poczekać na modele takie jak Cell TV firmy Toshiba czy Internet TV firmy Sony. Dla tych, którzy chcą jedynie doposażyć się w widżety, przedstawione tu funkcje online można znaleźć także w niektórych dekoderach i odtwarzaczach Blu-ray.

Powiązane artykuły