Site icon TV Time

Samsung pokazuje 70-calowy telewizor 3D „Utra-Defintion”

samsung-70-zoll-ultra-definition

samsung-70-zoll-ultra-definition

Targi monitorów płaskich International 2010 w Tokio, Japonia, przyniosły nową atrakcję. Południowokoreański koncern elektroniczny Samsung zaprezentował telewizor LCD 3D w formacie 70 cali (1,78 metra). Nowy model ma rozdzielczość Ultra-Definition (UD) i generuje odpowiednik ponad ośmiu milionów pikseli o rozdzielczości 3.840 x 2.160 pikseli. Ponadto uzyskano częstotliwość odświeżania obrazu na poziomie 240 herców. Innowacja Samsunga jest postrzegana jako wyzwanie dla jego konkurentów AUO i LG, którzy również ciężko pracują nad wyprodukowaniem największego na świecie telewizora 3D.

Aby móc zagwarantować płynne ruchy przy 240 hercach, Południowi Kreteńczycy używają „szybkiego krzemu” w połączeniu z elektroniką, która jest napędzana przez nowo opracowane półprzewodniki tlenkowe TFT. Samsung wciąż milczy na temat dojrzałości rynkowej, premiery i rekomendowanej ceny detalicznej. Na FPD zaprezentowano również mniejszy model o wielkości panelu 55 cali. Jednak zarówno ten, jak i 70-calowy model nadal wymagają użycia aktywnych okularów migawkowych 3D.

Nowy model dopiero co ujrzał światło dzienne, ale technicy Samsunga mają już na oku kolejną generację: dzięki zastosowaniu półprzewodników tlenkowych, przyszłość zaoferuje częstotliwość odświeżania na poziomie 480 herców, przy jednocześnie czterokrotnie wyższej rozdzielczości Full HD. Południowokoreański konkurent LG wyprzedził o dwa cale swój zaprezentowany na początku listopada 72-calowy telewizor 3D (72LEX9), ale nie był w stanie dotrzymać mu kroku dzięki rozdzielczości „tylko” 1.920 x 1.080 pikseli. LG również pracuje nad tematem rozdzielczości „ultra-definition” i wyprodukowało nawet 82-calowy prototyp, który jednak podobno nie jest na razie gotowy do seryjnej produkcji.

W południowokoreańskim pojedynku o największy na świecie i o najwyższej rozdzielczości telewizor 3D, obie firmy może teraz wyprzedzić tajwański konkurent AU Optronics (AUO), spółka zależna BenQ. AUO chce zaprezentować na FPD urządzenie 3D o przekątnej 71 cali, które ma format panoramiczny 21:9 i dlatego, przynajmniej w tej wersji, jest naprawdę „największe”.

Exit mobile version