1. Strona główna
  2. »
  3. Telewizja
  4. »
  5. Wiadomości telewizyjne
  6. »
  7. Sharp: pierwszy telewizor 3D z czterema podstawowymi kolorami

Sharp: pierwszy telewizor 3D z czterema podstawowymi kolorami

sharp-3d-fernseher-4-grundfarben

Sharp: pierwszy telewizor 3D z czterema podstawowymi kolorami

Japońska firma Sharp porzuciła dotychczasową powściągliwość w segmencie 3D i 12 kwietnia w Tokio wypuściła pierwszy na świecie telewizor LCD 3D, który oferuje cztery zamiast dotychczasowych trzech podstawowych kolorów wyświetlacza. Telewizor 3D firmy Sharp obiecuje niezrównaną dotąd wysoką jasność obrazu, co jest zasługą nowej technologii, dzięki której zwłaszcza odcienie skóry i żółci mogą być wyświetlane bardziej realistycznie. Nowa, czterokolorowa technologia, zaprezentowana już w styczniu na targach CES, dodaje do dotychczasowych kolorów podstawowych – czerwonego, zielonego i niebieskiego – kolor żółty. Określany jest skrótem RGBY i pozwala na znacznie szerszą mieszankę kolorów na wyświetlaczu. Ale Japończycy mają też zwykłe okulary migawkowe, które pozwalają cieszyć się trójwymiarowym doświadczeniem.

Oprócz nowego czterokolorowego panelu 3D, Sharp wyposażył telewizor w trzy inne nowe technologie: Za oznaczeniem „UV2A” kryje się wysoki kontrast i lepsza transmisja światła, co ma być osiągnięte dzięki bardziej precyzyjnemu ułożeniu ciekłych kryształów. Do tego dochodzi specjalnie opracowana technologia przetwarzania sygnału 3D oraz innowacja w zakresie podświetlenia, która redukuje efekt nakładania się obrazów telewizyjnych dla danego oka. Rezultatem, według Sharpa, jest 1,8-krotny wzrost jasności w 3D w porównaniu do wszystkich poprzednich telewizorów LCD.

Wprawdzie Japończycy opracowali już bezokularową technologię 3D dla telefonów komórkowych, co niedawno zaprezentowano, ale telewizory 3D wciąż nie obejdą się bez aktywnych okularów migawkowych. Jednak technologia przegrody zastosowana w telefonach komórkowych ma również braki w zakresie postrzegania głębi i zasięgu widzenia.

Sharp nie podał jeszcze żadnych informacji na temat rozpoczęcia sprzedaży pierwszych telewizorów 3D w czterech podstawowych kolorach. Jedynym pewnikiem wydaje się być to, że japońscy konsumenci mogą spodziewać się ich przed sezonem letnim. Wobec silnej konkurencji ze strony Sony, Samsunga, LG i Panasonica, na premierę na rynku europejskim nie trzeba będzie długo czekać.

Powiązane artykuły