1. Strona główna
  2. »
  3. Telewizja
  4. »
  5. Wiadomości telewizyjne
  6. »
  7. TDK pokazuje elastyczne i przezroczyste wyświetlacze OLED

TDK pokazuje elastyczne i przezroczyste wyświetlacze OLED

TDK pokazuje elastyczne i przezroczyste wyświetlacze OLED

Firma TDK pokazała pierwsze prototypy elastycznych i przezroczystych paneli OLED podczas targów CEATEC 2010. Kolorowy wyświetlacz o przekątnej 3,5 cala daje się wyginać, ma mniej więcej grubość kartki papieru i waży około jednego grama. Jak podaje portal informacyjny Tech-on, TDK planuje rozpocząć masową produkcję do końca przyszłego roku.

Mówiąc o tym, było już push przez Sony w zakresie bardzo elastycznych wyświetlaczy OLED, ale nowy rozwój TDK jest podobno krokiem dalej, ponieważ jest wyjątkowo cienki i lekki. TDK wyjaśniło, że po raz pierwszy panele z matrycą pasywną są produkowane na bazie żywicy syntetycznej, a nie na bazie substratu szklanego, jak to miało miejsce wcześniej. Efekt: grubość (teraz 0,3 milimetra) i waga (teraz 1,11 grama) kolorowego wyświetlacza mogły zostać zmniejszone o jedną szóstą.

Jasność i współczynnik kontrastu paneli praktycznie nie różnią się od opracowań na szklanym podłożu, ale prototypom o rozdzielczości 256 na 64 piksele wciąż daleko do rozdzielczości Full HD. Zdecydowanym plusem powinna być elastyczność, dzięki której treści są widoczne także wtedy, gdy wyświetlacze są zakrzywione. Fakt, który można przenieść również na telefony komórkowe, gdzie odporność na złamanie może być zoptymalizowana i wykorzystanie w dziedzinie elektroniki przyciągającej staje się możliwe. Wyświetlacze OLED mogą zrewolucjonizować inne produkty konsumenckie już w 2012 roku.

TDK nie wymyśliło wyświetlaczy OLED, ale najwyraźniej sensownie je dalej rozwijało. Koreański koncern elektroniczny Samsung już na początku 2010 roku na targach CES zaprezentował przezroczysty prototyp, ale jego przepuszczalność światła wynosiła tylko 40 procent. Japończycy przypisują wzrost w nowym produkcie TDK zastosowaniu panelu z matrycą pasywną; Samsung zastosował panel z matrycą aktywną. Problemem pozostaje jednak rozmiar wyświetlacza, który w porównaniu do Samsunga jest znacznie mniejszy. O ile Koreańczycy już na CES mogli zabłysnąć wyświetlaczem do notebooków, o tyle Japończycy byli reprezentowani jedynie dwucalowym panelem o rozdzielczości 320 na 240 pikseli.

Powiązane artykuły