1. Strona główna
  2. »
  3. Telewizja
  4. »
  5. Przewodnik telewizyjny
  6. »
  7. Przewodnik po HbbTV: wszystkie informacje, urządzenia, zalety

Przewodnik po HbbTV: wszystkie informacje, urządzenia, zalety

HbbTV Logo

Przewodnik po HbbTV: wszystkie informacje, urządzenia, zalety

Kim lub czym jest HbbTV? W zależności od tego, kogo i jak zapytacie, jest to logiczny dalszy rozwój telegazety, przyszłość internetu lub wiele hałasu o nic. Dla konsumentów to przede wszystkim nowy, skomplikowany skrót o właściwie prostym znaczeniu. Rzucamy światło na „Hybrydową telewizję szerokopasmową”: Wyjaśniamy, co ma robić nowy standard, jak działa, gdzie można go już teraz znaleźć, a także oceniamy jego zalety, perspektywy i ograniczenia. Przyglądamy się również urządzeniom HbbTV, które są już dostępne komercyjnie lub które wkrótce się pojawią. Naciśnijmy czerwony przycisk!

Internet jest w telewizji

Treści internetowe na ekranie w salonie – to już nic nowego. Wiele obecnych telewizorów HD oferuje łatwy dostęp do niektórych treści sieciowych. Nasz przewodnik po IPTV bije szlak przez gąszcz różnych ofert.

To już prowadzi nas do wielkiej siły HbbTV: powinien skończyć jako standard dla treści onlionowych w telewizorze. Jeśli HbbTV się zadomowi, to w końcu nie będzie miało znaczenia, jakiej marki masz telewizor i jaki program oglądasz – proste naciśnięcie czerwonego przycisku na pilocie wywoła zawartość HbbTV. Nawigacja po treści powinna być wtedy prosta i jednolita.

Zawartość HbbTV: Po prostu ładniejsza telegazeta?

HbbTV to nowa, lepsza telegazeta – to chyba najpopularniejsze i na pewno nie najgorsze wyjaśnienie. Ale to się nie udaje. HbbTV może robić wszystko to, co videotekst. Jednak na stronach tekstowych można zamieścić zdjęcia o wysokiej rozdzielczości, rozdzielczość jest większa, pismo ostrzejsze i ładniejsze.

HbbTV potrafi jednak znacznie więcej. To od nadawców telewizyjnych zależy, jakie treści chcą połączyć ze swoim programem. W zasadzie prawie wszystko, co jest możliwe jest również możliwe w internecie. Na przykład biblioteki mediów: z ARD, ZDF, RTL, ProSieben i in. można potem oglądać przegapione programy – tak jak to jest już możliwe w przeglądarce na komputerze. Albo dodatkowe treści do programu, który właśnie trwa: Podczas wieczornych wiadomości można było przeczytać bardziej szczegółowo to, czego nie zrozumiało się w krótkim reportażu. Podczas programu gotowania można było wywołać przepis, którego nie zapisaliśmy w pośpiechu. Podczas teleturnieju można było samemu wpisać poprawną odpowiedź.

Dzięki HbbTV telewizja może stać się bardziej indywidualna i interaktywna. Po początkowym ociąganiu się, wszyscy główni nadawcy są już na pokładzie z pierwszą zawartością. W dającej się przewidzieć przyszłości zawartość będzie zapewne poszerzana, a na jej pokład wskoczą także mniejsi nadawcy. Już teraz można spodziewać się połączonej oferty atrakcyjniejszej telegazety, opisowego przewodnika po programach i biblioteki multimediów.

Wymagania dla HbbTV: 1. dekoder teraz, telewizor później

Ciasnota na drodze do HbbTV jest już znana z wprowadzenia HDTV. Pewnego dnia do obsługi HbbTV nie będą potrzebne żadne akcesoria i każdy telewizor, miejmy nadzieję, będzie gotowy do obsługi standardu bez żadnych dodatków – niestety obecnie jest odwrotnie. Żaden dostępny telewizor nie obsługuje tego standardu, a pierwsze modele pojawią się dopiero w 2011 roku.

Zatem pula sprzętu w domu musi zostać powiększona o dodatkowe pudełko, które doprowadzi HbbTV do telewizora. Dekodery nie muszą być drogie i często integrują dodatkowe funkcje. Odbiorniki SAT z obsługą HbbTV są już dostępne. Jeśli więc nie masz jeszcze cyfrowego odbiornika HD do anteny satelitarnej, możesz od razu przejść na HbbTV i upiec dwie pieczenie na jednym ogniu. Już teraz jest wiele do odkrycia: oprócz ARD, ZDF, ProSieben, Sat1 i RTL są już reprezentowane z ofertą HbbTV.

W zasadzie HbbTV będzie nadawany wszystkimi drogami odbioru: Satelita, kablówka, a nawet DVB-T. Na razie otwarta jest tylko trasa satelitarna. Pierwsze pudełko do odbioru kablowego ma się pojawić przed końcem roku; nie wiadomo jeszcze, kiedy będą dostępne pudełka lub telewizory do odbioru HbbTV przez DVB-T.

Wymagania dla HbbTV: 2nd DSL

Funkcje internetowe nie są dostępne bez Internetu. Wystarczy dowolne łącze szerokopasmowe DSL, ale podobnie jak w przypadku komputera, im szybsze łącze, tym płynniej i pewniej treść dotrze do użytkownika. Szczególnie jeśli chcesz oglądać filmy z bibliotek multimedialnych w godzinach szczytu, szybkie łącze internetowe ma sens. Większość dostępnych obecnie łączy DSL o przepustowości 6 Mbit/s i więcej bez problemu wystarcza do komfortowego korzystania z HbbTV. Następnie dekoder zgodny z HbbTV jest po prostu podłączony do modemu DSL za pomocą kabla sieciowego.

Kup teraz: Odbiorniki HbbTV w sklepach

Obecnie dostępne odbiorniki HbbTV są w całości ograniczone do telewizji satelitarnej. Ale jest już mały wybór, na który warto spojrzeć.

VideoWeb 600S jest chyba najbardziej znany. Szczególną popularnością cieszą się silne funkcje internetowe odbiornika, które wykraczają daleko poza HbbTV. Mimo to, odbiornik jest łatwy w obsłudze. Problemem jest co najwyżej nieco skąpe wyposażenie w interfejsy. Przy okazji, 600S będzie wkrótce dostępny także jako odbiornik kablowy.

Humax iCord HD+ to pionier wśród odbiorników HbbTV. Mimo to jest dobrze wyposażony: HD+ do prywatnej telewizji w wysokiej rozdzielczości, nagrywarka z twardym dyskiem i wiele funkcji internetowych również uzasadniają nieco wyższą cenę.

Dzięki Smart CX10 i VX10 wejście w HbbTV jest szczególnie korzystne. Mimo to, małe pudełko integruje w sobie wiele funkcji: HD+ jest tu oczywiście również uwzględniony, dyski twarde można podłączyć przez USB, a VX10 przechodzi również do sieci przez WLAN.

IDL 6650N od Inverto jest sprzedawany jakopudełko dlaludzi„. Nazwa może wydać się niezamierzenie zabawna, ale sama skrzynka cieszy dobrą jakością obrazu, WLAN, HD+ i kompletnym wyposażeniem w interfejsy, w tym optyczne wyjście audio.

Alternatywy dla HbbTV: telewizory hybrydowe i komputery do salonu

HbbTV może stać się ważnym standardem przenoszącym treści internetowe do telewizora w bardzo prosty i jednolity sposób. Standard praktycznie nie wnosi żadnych nowych funkcji. Istnieją już mini-PC, które można podłączyć do telewizora i sterować nimi bezprzewodowo, aby wejść do Internetu lub oglądać filmy z twardego dysku. Prawie każdy lepszy telewizor HD, który można dziś kupić, ma już funkcje internetowe – odsyłaliśmy już do naszego artykułu o IPTV. Znajdziecie tam również informacje o telewizji internetowej od Alicji i T-Online.

Jaki jest więc sens istnienia HbbTV? Telewizory są popularne, ponieważ są łatwe w obsłudze. Komputer z systemem Windows pod telewizorem lub zestaw urządzeń z wieloma pilotami nie jest rozwiązaniem dla wielu klientów. Jeśli w końcu każdy telewizor będzie w stanie obsłużyć HbbTV, a obsługa będzie jeszcze prostsza niż w przypadku konwencjonalnego teletekstu, to będzie to prawdziwa zaleta. Niedługo może być tak daleko. Trzymamy kciuki.

Powiązane artykuły