W ostatnich miesiącach cały czas słyszy się „Smart TV”. Producenci telewizorów, komputerów czy pilotów używają tego słowa, aby zasugerować, że mogą w jakiś sposób uczynić telewizor inteligentniejszym – w końcu tak można przetłumaczyć angielskie słowo „smart”. Ale telewizory nie mają IQ, które można by wpisać do karty katalogowej. Co więc dokładnie oznacza „smart TV”? Zawsze coś innego. Każdy producent podaje swoją własną definicję. Wszyscy są zgodni co do jednego: chodzi o internet. Przyglądamy się bliżej i ujawniamy, gdzie co oznacza Smart TV.
Przewodnik telewizyjny
Przewodnik: Optymalna odległość siedzenia od telewizora
Jaka jest optymalna odległość siedzenia od telewizora? To zależy bezpośrednio od wielkości zdjęcia. Mieszkasz w przestronnym lofcie z wysokimi sufitami i wieloma metrami między sofą a ścianą, na której chcesz powiesić telewizor? Nie? W takim razie na pewno są telewizory, które byłyby za duże do salonu w domu. Nawet jeśli kwestia właściwej odległości zależy przede wszystkim od gustu widza, mamy pod ręką kilka wskazówek i pomocy orientacyjnych. Idealna odległość między fotelami może być dla niektórych nauką – my nie robimy z tego nauki, po prostu mówimy co jest co.
Przewodnik: Poprawa jakości obrazu telewizyjnego
Kto dziś kupuje telewizor, kupuje też obietnicę reklamową. Każdy producent wykorzystuje dziś technologię komputerową do wzbogacania obrazu. Każdy z nich ma inną, zastrzeżoną nazwę. A każdy producent oczywiście obiecuje, że jego własna technologia jest najlepsza. Porównania stają się więc praktycznie niemożliwe. Nawet podjęcie decyzji pomiędzy Bravia Engine 2 a Bravia Engine 3 (podpowiedź: 3 jest lepsza), nie mówiąc już o wyborze pomiędzy ulepszeniem obrazu Sony a, powiedzmy, Hyper Real Engine Samsunga, prawdopodobnie przerośnie większość klientów. A sprawa też nie jest do końca prosta. Technologie te dążą do różnych celów, mają swoje mocne strony i są stale rozwijane.
Przewodnik po HbbTV: wszystkie informacje, urządzenia, zalety
Kim lub czym jest HbbTV? W zależności od tego, kogo i jak zapytacie, jest to logiczny dalszy rozwój telegazety, przyszłość internetu lub wiele hałasu o nic. Dla konsumentów to przede wszystkim nowy, skomplikowany skrót o właściwie prostym znaczeniu. Rzucamy światło na „Hybrydową telewizję szerokopasmową”: Wyjaśniamy, co ma robić nowy standard, jak działa, gdzie można go już teraz znaleźć, a także oceniamy jego zalety, perspektywy i ograniczenia. Przyglądamy się również urządzeniom HbbTV, które są już dostępne komercyjnie lub które wkrótce się pojawią. Naciśnijmy czerwony przycisk!
Przewodnik: telewizory z dostępem do Internetu
Internet jest w telewizji. Jeśli kupisz dziś lepszy telewizor HD, funkcje internetowe są prawie zawsze na pokładzie. Zestawy są zwykle w stanie oglądać filmy na YouTube, uzyskać ekskluzywne treści online lub prowadzić bibliotekę wideo online. Jednak producenci nie ułatwiają tego klientom. Zamiast jasnej porównywalności królują ekskluzywne i nieprzejrzyste oznaczenia. Gdy funkcje nazywane są Net TV, NetCast lub Medi@ 2.0, dla niedoświadczonych klientów pozostaje zupełnie niejasne, co tak naprawdę telewizor potrafi. Jednak łatwe w obsłudze funkcje online są interesujące nawet dla laików informatycznych. Ujawniamy, który producent co oferuje i jak to działa.
Przewodnik po telewizorach OLED: Wszystko o telewizorach OLED
Co właściwie stało się z telewizorami OLED? Technologia OLED pozornie ewoluowała z trendu przyszłości do wiecznego prototypu i objeżdżała z targów technologicznych do targów technologicznych. Od dawna pojawiali się prorocy zagłady, że OLED-y nigdy nie odegrają większej roli, przynajmniej w dużych telewizorach. Ale wrażenie jest zwodnicze. Wiele inwestuje się w tę technologię, rozwija się ona dalej i jest już w wielu urządzeniach, z których dziś korzystamy. A wielu zaletom technologii OLED nie da się zaprzeczyć. Kiedy jednak konkurencyjne telewizory trafią do sklepów? Czy rzeczywiście są one lepsze? I czy musimy się dziś interesować technologią?
Przewodnik po telewizorach LCD: Wszystko o telewizorach LCD
Właściwie każdy ma w domu ekrany LCD. Większość ludzi ma ich kilka. LCD to najbardziej udany typ wyświetlacza na świecie, od kalkulatorów przez monitory PC po telewizory. Mimo to wyświetlacz ciekłokrystaliczny wciąż jest dla wielu osób zagadką – jak działa, czym różnią się poszczególne modele LCD, jak jest produkowany, to wszystko wiedzą nieliczni. Jednak podstawy technologii LCD nie są trudne do zrozumienia. A ci, którzy je znają, mają też konkretne przewagi wiedzy przy zakupie kolejnego wyświetlacza. Zaryzykujemy przegląd.
Przewodnik po hercach: 100Hz, 200Hz, 600Hz przydatny?
Tak naprawdę jednostka herc jest rzeczą prostą, a w kontekście wideo i telewizji większość ludzi ją rozumie: herc jest jednostką częstotliwości i wskazuje, ile obrazów jest wyświetlanych w ciągu sekundy. Jak na razie, tak prosto. Ale czy więcej herców jest lepsze, czy nie? Czy ludzkie oko może w ogóle odbierać tyle obrazów? I dlaczego producenci reklamują się, że telewizory mogą czasem wyświetlać tylko 24 obrazy na sekundę? Zamieszanie wywołuje także wiele sprzecznych opinii biegłych. W zależności od tego, kogo zapytasz, dowiesz się, że 50 herców jest zupełnie wystarczające lub że 600 herców przynosi prawdziwe korzyści. Sprawa jest więc nieco skomplikowana.
Różnice: HD ready i rozdzielczość Full HD
Ten przewodnik ma pomóc w wyjaśnieniu pewnych niejasności dotyczących HD ready i Full HD (HD ready 1080p) oraz pokazać ich różnice. Oznaczenie „HD ready” zostało stworzone przez EICTA w 2005 roku, aby wyeliminować istniejące do tej pory zamieszanie związane z różnymi cechami technicznymi telewizorów nowszej generacji. To oznaczenie HD jest obecnie jedynym znakiem w Europie, który wyraźnie określa minimalne możliwości telewizorów wszystkich producentów. EICTA (European Information, Communications and Consumer Electronics Industry Technology Association) zrzesza ponad 32 krajowe stowarzyszenia elektroniczne z 24 krajów oraz ponad 50 największych firm elektronicznych z Europy, USA i Japonii.