Przewodnik Smart TV: Telewizja spotyka się z Internetem

W ostatnich miesiącach cały czas słyszy się „Smart TV”. Producenci telewizorów, komputerów czy pilotów używają tego słowa, aby zasugerować, że mogą w jakiś sposób uczynić telewizor inteligentniejszym – w końcu tak można przetłumaczyć angielskie słowo „smart”. Ale telewizory nie mają IQ, które można by wpisać do karty katalogowej. Co więc dokładnie oznacza „smart TV”? Zawsze coś innego. Każdy producent podaje swoją własną definicję. Wszyscy są zgodni co do jednego: chodzi o internet. Przyglądamy się bliżej i ujawniamy, gdzie co oznacza Smart TV.

Czytaj więcej

Aldi North: Medion Life X17006 (MD 30465)

W Aldi-Nord 42-calowy telewizor LED firmy Medion jest w sprzedaży od jutra za jedyne 599 euro. W tym artykule chcemy sprawdzić, czy Medion Life X17006 (MD 30465) to rzeczywiście okazja. Niestety, płaski telewizor nie został jeszcze nigdzie przetestowany, ale dane techniczne czytamy bardzo obiecująco. Zgodnie z tym, telewizor Medion posiada 42-calowy (106,7 cm) ekran LCD z technologią 100 herców i rozdzielczością 1080p Full HD, co pozwala na odtwarzanie płyt Blu-ray w najlepszej rozdzielczości. Dzięki nowoczesnemu podświetleniu LED urządzenie jest też prawdziwym flat-packiem o głębokości zaledwie 3,8 centymetra.

Czytaj więcej

Telewizor czy rzutnik: co jest lepsze?

Kwestia telewizora czy beamera jest stara. Wiele osób ma już swoje zdanie i nadal go gorąco broni, nawet jeśli jest ono przestarzałe lub nie jest uniwersalnie prawdziwe dla wszystkich. Tymczasem sytuacja jest jasna właściwie tylko wtedy, gdy pożądany obraz ma być naprawdę mały lub naprawdę duży – poniżej metra przekątnej ekranu rządzi sam telewizor, powyżej dwóch metrów na porządku dziennym jest zwykle beamer. Ale wielu widzów chce dziś mieć ładny, duży obraz i nie ma pewności, czy beamery są alternatywą, czy telewizory zawsze pokazują lepszy obraz i co ostatecznie kosztuje mniej. Mamy odpowiedzi.

Czytaj więcej

Philips sprzedaje dział telewizyjny firmie TPV Technology

Firma elektroniczna Philips pociągnęła za ripostę. Po odnotowaniu w ostatnich latach około miliardowej straty ze swoim działem telewizyjnym, telewizory Philipsa mają być w przyszłości produkowane przez chińskiego producenta TPV Technology. Tą decyzją Philips robi teraz zwrot w tył, bo jeszcze we wrześniu 2010 roku deklarowano, że nie ma zamiaru sprzedawać działu telewizyjnego i będzie alternatywnie szukać licencji i partnerstwa z markami. Ostatecznie jednak dane za pierwszy kwartał 2011 roku pokazały 31-procentowy spadek zysków, w którym główną rolę odegrały płaskie telewizory. Zgodnie z komunikatem prasowym Holendrzy wniosą swój dział telewizyjny do spółki joint venture; Philips posiada 30 procent udziałów.

Czytaj więcej

Telewizory 3D firmy Toshiba z technologią filtra polaryzacyjnego

Toshiba wydaje się być największym wydawcą: Do nowych telewizorów 3D z serii VL863 japońska firma rozrywkowa dołączyła zestaw czterech par okularów 3D od znanego na całym świecie dostawcy kina 3D – firmy RealD. To, co początkowo wydaje się być ekonomicznym hazardem, przy bliższym poznaniu okazuje się być dobrze skalkulowane, ponieważ modele 42VL863 i 47VL863 nie wykorzystują ogólnie preferowanej technologii aktywnej migawki, a raczej technologię kołowego filtra polaryzacyjnego. Widzenie przestrzenne może być więc wytwarzane za pomocą okularów z filtrami polaryzacyjnymi, które nie są zależne od obwodów ani baterii. Okulary wykorzystują specjalne filtry i kosztują zaledwie ułamek wartości aktywnych okularów migawkowych.

Czytaj więcej

Sky Go dla internetu, iPada lub drugiego telewizora

Nadawca płatnej telewizji Sky oferuje swoim klientom większą elastyczność dzięki usłudze „Sky Go”. W przyszłości będzie można oglądać programy w sieci, na iPadzie lub na innym telewizorze. Osoby chcące skorzystać z tej oferty będą musiały jednak zapłacić dodatkowo 12 euro miesięcznie. W najbliższym czasie Sky Go udostępni w sieci pełne wersje filmów, a także transmisje sportowe. Dodatkowo, użycie funkcji „Go” na drugim telewizorze umożliwi oglądanie dwóch różnych kanałów Sky w tym samym czasie. Od początku kwietnia 2011 roku aplikacja Sky iPad, która do tej pory była bezpłatna i za pomocą której można oglądać różne transmisje sportowe, będzie podlegała dodatkowym kosztom. Jak podaje Sky, nowa wersja aplikacji jest zoptymalizowana pod kątem iPada 2.

Czytaj więcej

Nowy DigiCorder ISIO S1 od TechniSat

Niemiecki producent TechniSat uzupełnia swoją serię ISIO o nowy DigiCorder ISIO S1, który odbiera programy SD i HD przez satelitę i może mieć dostęp do rozbudowanych usług internetowych. Oprócz odbioru cyfrowych programów telewizyjnych i radiowych, S1 umożliwia również dostęp do usług interaktywnych opartych na protokole IP (biblioteki multimedialne, wideo na żądanie). Między innymi jest bezpośredni dostęp do Maxdome, obecnie największego niemieckiego internetowego sklepu z filmami. Jeśli chcesz, możesz oglądać przegapione materiały z bibliotek medialnych ARD i ZDF, stworzyć własną stację radiową poprzez Aupeo! lub skorzystać z interaktywnej telewizji muzycznej (Putpat i QTom).

Czytaj więcej