Kwestia telewizora czy beamera jest stara. Wiele osób ma już swoje zdanie i nadal go gorąco broni, nawet jeśli jest ono przestarzałe lub nie jest uniwersalnie prawdziwe dla wszystkich. Tymczasem sytuacja jest jasna właściwie tylko wtedy, gdy pożądany obraz ma być naprawdę mały lub naprawdę duży – poniżej metra przekątnej ekranu rządzi sam telewizor, powyżej dwóch metrów na porządku dziennym jest zwykle beamer. Ale wielu widzów chce dziś mieć ładny, duży obraz i nie ma pewności, czy beamery są alternatywą, czy telewizory zawsze pokazują lepszy obraz i co ostatecznie kosztuje mniej. Mamy odpowiedzi.
Telewizor kontra projektor: przegląd technologii
Jak działa telewizor, jak działa rzutnik? Im bliżej się przyglądasz, tym mniej wyraźny staje się obraz. Po obu stronach rolę odgrywają różne technologie. Najpopularniejsze są telewizory LCD, natomiast telewizory plazmowe lepiej sprawdzają się przy większych przekątnych obrazu i są tańsze. Wśród beamerów są LCD i DLP, a także droższe, ale lepsze technologie LCoS. Dla tych, którzy chcą dowiedzieć się więcej, mamy przewodniki na temat każdej technologii.
Jest jednak kilka ogólnych i ważnych różnic. Telewizory mają panel o stałej wielkości. Panel jest pokazywany bezpośrednio widzowi; światło świeci bezpośrednio na widza. W efekcie otrzymujemy obraz ostry, jaskrawy, ale szybciej męczący oczy. Beamery natomiast rzutują obraz przez soczewkę na ekran. Obsługa jest mniej łatwa, szczególnie dla nowicjuszy. W zależności od powiększenia i odległości, beamery pokazują obrazy o różnej wielkości. Publiczność nie jest bezpośrednio oświetlana, ogląda projekcję na powierzchni. Jeśli ogólne warunki są odpowiednie, jest to mniej uciążliwe.
Jakie czynniki odgrywają rolę przy podejmowaniu decyzji?
Nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi na pytanie: beamer czy telewizor. Wymagania publiczności i ogólne warunki pomieszczenia odgrywają główne role w osobistej decyzji. Najważniejsze pytania w skrócie:
Jakie treści będą oglądane? Kino i filmy dokumentalne? Programy telewizyjne? Gry wideo? Beamery często nie mają tunera i wtedy wymagają dodatkowego dekodera. Podobnie jak w kinie, filmy najbardziej oddziałują poprzez projektor.
Jak dużo światła i cienia jest w pomieszczeniu? Czy w pokoju zawsze jest ciemno? Czy światło słoneczne wpada bezpośrednio przez okna? Czy można szybko i całkowicie zaciemnić pomieszczenie? Czy to w ogóle możliwe w kilkuosobowym gospodarstwie domowym? Obecne telewizory, zwłaszcza jasne LCD z podświetleniem LED, dobrze sprawdzają się nawet przy dużej ilości światła z otoczenia. Beamery zawsze mają wady przy świetle szczątkowym; kontrast obrazu znacznie się pogarsza.
Jak wygląda ten pokój? Czy jest on duży czy mały? Czy obiekty można montować na suficie? Czy jest miejsce na ekran? Czy w salonie znajdują się już meble telewizyjne? Jak blisko widzowie mieliby siedzieć od projektora? Duże telewizory mają bardzo specyficzne wymagania co do wielkości i charakteru pomieszczenia. Beamery też; ale inne.
Jaki rozmiar zdjęcia jest pożądany? Powyżej około 50 cali telewizory LCD stają się niemal zaporowo drogie. Telewizory plazmowe to często najlepsze rozwiązanie, jeśli telewizor ma być ogromny. W przypadku przekątnych ekranu znacznie przekraczających 60 cali, beamery są bezkonkurencyjne.
Jak duży jest ten budżet? Niektóre z najlepszych opcji są dostępne tylko dla klientów z pokaźnym, czterocyfrowym budżetem. Przykładem mogą być genialne telewizory LCD o 70-calowej przekątnej ekranu, czy jasne beamery o wysokiej rozdzielczości. Z kolei ci, którzy potrafią pójść na kilka kompromisów, oszczędzają sporo pieniędzy.
Zalety telewizora, zalety beamera
Teraz może być jasne, które kryteria odgrywają rolę. Ale co to oznacza? Który jest lepszy? Zestawmy pokrótce, gdzie która technologia ma przewagę.
Pro TV
- Nawet przy świetle szczątkowym – Niektóre telewizory plazmowe z panelami ze szkła refleksyjnego tracą dużo kontrastu, gdy do pomieszczenia wpada słońce. Niemniej jednak, jeśli nie da się zaciemnić pomieszczenia, obraz na telewizorze wygląda lepiej. Jeśli w świetle szczątkowym ekran nie wygląda na czarny, tylko na ciemnoszary, to najlepszy beamer nic z tym nie zrobi. Telewizory LCD z dużym obrazem są drogie, ale są zdecydowanymi zwycięzcami w świetle szczątkowym.
- Brak kosztów następczych, trwałość przez tysiące godzin – Telewizor na prąd nie ma części zużywających się. Beamery co kilka lat potrzebują drogiej nowej lampy, a w zależności od technologii również filtrów powietrza.
- Więcej funkcji i tunerów zintegrowanych – Czy to telewizja internetowa, zintegrowane nagrywarki na twardy dysk, czy tak banalne rzeczy jak tuner; w obecnych telewizorach można spodziewać się bardzo wielu funkcji, które w przypadku beamerów docierają dopiero jako dekoder. Jest to ważny czynnik kosztowy.
- Więcejinterfejsów – Więcej niż dwa interfejsy HDMI to dziś wciąż wyjątek w przypadku beamerów. W przypadku telewizorów HD nawet cztery porty HDMI nie są rzadkością. Telewizor ma średnio więcej interfejsów, są one też łatwiej dostępne.
- Dźwięk jest możliwy – Zalecany jest dobry system kina domowego, ale wiele telewizorów wytwarza akceptowalny dźwięk bez pomocy. Są za to tańsze, bezpośrednio przed widzem. Beamery zazwyczaj nie mają mocnych głośników, o ile w ogóle je mają.
- Łatwość ustawienia – O ile telewizor nie ma wisieć na ścianie, ustawienie go jest dziecinnie proste. Beamery muszą być ustawione w koordynacji z ekranem, nie powinny być umieszczane bezpośrednio przy widzu z gorącym i głośnym wentylatorem, często są podwieszane pod sufitem – nie jest to łatwe zadanie.
rzutnik Pro
- Większy obraz – Jeśli kino domowe jest odpowiednio duże, to nawet kilka metrów przekątnej obrazu nie stanowi problemu. Od kilku metrów w górę, beamery są po prostu jedyną alternatywą.
- Tańszy zakup – najtańszy sposób na duży obraz to nadal beamer. Modele zaczynające się znacznie poniżej 1000 euro są całkiem użyteczne. Co najwyżej niektóre telewizory plazmowe mogą zaoferować podobnie dobre ceny przy dużym obrazie.
- Obraz jak w kinie – Reżyserzy kręcący filmy kinowe nie mają przed oczami widza na kanapie. Ogromny obraz wyświetlany na ekranie jest z założenia bliższy kinu niż telewizorowi.
- Nieskończony kąt widzenia – telewizory LCD, ale także plazmowe tracą jakość obrazu, gdy przed panelem siedzi wielu widzów. Dzieje się tak dlatego, że kontrast spada, gdy kąt widzenia jest ostry. Projektory ze względu na swoją technologię nie mają tego problemu.
- Możliwość transportu – Nikt nie ciągnie wieczorem ogromnego telewizora do domu znajomych. Spontaniczne wieczory filmowe w pokoju hobby lub transmisje piłkarskie przy grillu w ogrodzie najlepiej znoszą beamery, które często ważą tylko kilka kilogramów i występują w kompaktowych obudowach.
- Wygląda ładniej – Opinie są różne, czy złowieszczy czarny prostokąt na środku salonu wygląda brzydko. Być może istnieją rozwiązania polegające na ukryciu telewizora w szafce lub zawieszeniu go na ścianie. Ale beamer zainstalowany na suficie z wysuwanym i chowanym ekranem jest bezkonkurencyjnie niepozorny.
Samotna decyzja
Który więc jest lepszy? Mam nadzieję, że każdy czytelnik sam potrafi odpowiedzieć sobie na to pytanie. Dla wielu osób oba te rozwiązania są po prostu opcją. Ci, którzy wciąż nie są pewni, powinni przyjrzeć się konkretnym urządzeniom, porównać ceny i przestudiować nasze listy Top 10. W przeciwnym razie zawsze chętnie przyjmiemy wskazówki, odmienne opinie i doświadczenia.