1. Strona główna
  2. »
  3. Projektor
  4. »
  5. Przewodnik zakupu Beamer
  6. »
  7. Przewodnik kupującego: zwycięzcy testu beamera 2010

Przewodnik kupującego: zwycięzcy testu beamera 2010

Testsieger Beamer

Przewodnik kupującego: zwycięzcy testu beamera 2010

Które rzutniki są najlepsze? Możemy napisać tyle przewodników i artykułów na temat technologii i kryteriów jakości, ile chcemy. Ostatecznie wielu czytelników chce szybko i łatwo dowiedzieć się, które beamery są obecnie najlepsze. Nie możemy dać na to bardziej ogólnej odpowiedzi niż ktokolwiek inny. Ale z pewnością możemy pokazać, które beamery wygrały testy, nagrody i wielu fanów w 2010 roku. A my z przyjemnością opowiemy Ci dlaczego. Bo w końcu najważniejsze jest to, że projektor jest dobrym, godnym polecenia modelem do kina domowego i nie tylko. I to są wszyscy kandydaci w tym zestawieniu.

Aktualizacja: Najlepsze beamery 2011 roku

Optoma HD600X – HD za grosze

Oczywiście nie da się dostać beamera full HD za mniej niż 500 euro. Ale Optoma HD600X już teraz każe nam się zastanawiać, kiedy to nastąpi. Do niedawna wiele funkcji projektora DLP nie było dostępnych tanio: Dzięki jasności 1600 lumenów, rozdzielczości HD-ready i kontrastowi 3500:1 zdecydowanie nadaje się do kina domowego. Optoma nie zapomniała również o złączu HDMI. Za tę okazyjną cenę można przeoczyć drobne wady.

LG HX300G – diody LED świecą jaśniej

To, co potrafi HX300G od LG za ok. 550 euro, do niedawna było tylko marzeniem: beamer DLP ma lampę LED, która wytrzymuje do 30 000 godzin, czyli wiele lat. Jednocześnie zwiększa jasność do niebanalnej wartości 300 lumenów. No i wzrosła też rozdzielczość do 1024 x 768 pikseli w porównaniu do osławionych „Pixo beamerów” w formacie telefonu komórkowego. To nadal nie czyni z HX300G niczego do pełnego wykorzystania w kinie domowym, ale jest to gorąca wskazówka jako kompaktowy, wszechstronny projektor w podróży.

Samsung SP-A600B – Full HD nie jest już niczym szczególnym

Dzięki Samsungowi SP-A600B mamy pojęcie, dokąd zmierza ta droga: wkrótce rozdzielczość Full HD nie będzie niczym szczególnym. Projektor DLP firmy Samsung można już znaleźć w sklepach za niecałe 800 euro. Pamiętajmy, że dotyczy to projektora do kina domowego o jasności 1000 lumenów, kontraście 3000:1, 2 wejściach HDMI i żywotności lampy do 4000 godzin. Nawet gdy projektor kosztował grubo ponad 1000 euro, uważano go za okazję. Nawet wbrew spadkowi cen u konkurencji, trzyma się jako dobry, tani model entry-level.

BenQ W1000+ – lekki, cichy i jasny

Dla dużych pomieszczeń lub światła szczątkowego, W1000+ od BenQ jest rozwiązaniem. Projektor DLP o rozdzielczości Full HD jest tylko o kąt droższy od podstawowego modelu Samsunga, ale oferuje potężne 2000 lumenów. W kilku testach oceniono go również jako posiadający dobrą jakość obrazu podczas cichej pracy. Brakuje w nim mocnego zoomu czy lensshift’u, więc jeśli jest mało miejsca, projektor może zrobić tylko tyle. W przeciwnym razie ofertę DLP firmy BenQ można jedynie zaaprobować.

Sanyo PLV-Z800 – światła zgaszone, kino włączone

Sanyo PLV-Z800 PLV-Z800 od Sanyo to świetny, często najwyżej oceniany beamer z jednym ograniczeniem: jeśli zależy nam przede wszystkim na jasności, to model BenQ jest bardziej do polecenia. Jeśli po prostu chcecie mieć świetny obraz w swoim kinie domowym, a pomieszczenie jest może nieco mniejsze, to oferta Sanyo w przedziale cenowym nieco ponad 900 euro jest praktycznie bezkonkurencyjna. W trybie ekonomicznym projektor DLP jest cichy jak szept (21 dB). Dzięki funkcjom Lensshift i Zoom nie zawodzi nawet w ciasnych warunkach. W każdym razie daje dobry, kontrastowy i bardzo ostry obraz.

Epson EH-TW3200 – LCD nie jest na końcu drogi

Zanim ktoś jeszcze pomyśli, że dobre beamery zawsze opierają się na technologii DLP, przedstawiamy dobry kontrprzykład od Epsona. EH-TW3200 wypada niewiele poniżej granicy 1000 euro, a jednocześnie przekracza nawet najśmielsze nadzieje na to, czego można się spodziewać pod względem jakości w tym przedziale cenowym. 1 800 lumenów i współczynnik kontrastu wynoszący rzekomo 25 000:1 brzmią raczej jak obietnice reklamowe, ale niezmiennie doskonałe wyniki testów dają jasno do zrozumienia: Epson sprzedaje za niewielkie pieniądze projektor o najwyższym kontraście i dużej jasności. Projektor LCD nie skąpi też połączeń, ma dwa porty HDMI.

Sanyo PLV-Z4000 – program silnego kontrastu

PLV-Z4000 już teraz dostarcza wartości, które wcześniej były zarezerwowane dla projektorów z najwyższego segmentu. Na przykład Sanyo podaje kontrast 65 000:1, co jest szaloną cechą potwierdzoną w testach: Belka LCD ma doskonałą jakość obrazu, wysoki kontrast, pokazuje nawet szybkie ruchy ostro i wyraźnie. Jest to idealne rozwiązanie, jeśli można dobrze zaciemnić pomieszczenie; wtedy beamer jest również cichy jak szept w trybie ekonomicznym. Za około 1600 euro można już wejść do klasy średniej.

JVC DLA-X3 – Z D-ILA do zwycięstwa

W przypadku tego projektora, JVC nie ma zamiaru prezentować okazji. Nowoczesną technologię D-ILA przedstawiliśmy już w osobnym poradniku. A DLA-X3 jest już wyceniony na mniej niż 3500 euro. Otrzymujemy za to technologię, która oferuje przewagę nad DLP i LCD, kontrast i poziom czerni, którego nie można oczekiwać w niższych przedziałach cenowych, a nawet reprodukcję 3D. Ci, którym poważnie mogą przeszkadzać drobne niedociągnięcia w wyświetlaniu obrazu, wydadzą kilka tysięcy euro więcej i będą zadowoleni z DLA-X7. Oba modele konsekwentnie osiągały znakomite wyniki w testach.

Sony VPL-VW90ES – SXRD na zwycięstwo?

Niejeden tester uznał topowy model Sony za najlepszy dla użytkowników domowych. Projektor wykorzystuje technologię SXRD, którą również już prezentowaliśmy. Projektor VPL-VW90ES charakteryzuje się niezwykle płynnym, ostrym i niezakłóconym obrazem. W trybie 3D jasność jest dla niektórych widzów trochę za słaba. W przeciwnym razie nie ma prawie żadnych słabych punktów, które można by znaleźć w prestiżowym beamerze. W końcu za to właśnie płaci się prawie 6500 euro.

LG CF3D – mocny i jasny

LG bierze tort z CF3D na więcej niż jeden sposób. Nawet my nie możemy powiedzieć na pewno, kto dziś zainwestowałby w beamer prawie 11 500 euro. Ale za to dostajemy doskonały beamer SXRD, który nie zawodzi nawet przy słabym oświetleniu czy w trybie 3D. 2500 lumenów to wystarczająca jasność. Dzięki wysokiej luminacji, znakomicie płynnemu i równemu obrazowi oraz nieco głośniejszemu szumowi wentylatora, perełka LG jest dobrą wskazówką dla większych ekranów w kinowej piwnicy.

Warto poczekać, ale warto kupić

Gdy testowano wiele z prezentowanych tu modeli, były one jeszcze znacznie droższe. W ciągu kilku miesięcy wiele cen wiązarek gwałtownie spada. Nie jest to odzwierciedlenie słabości sprzętu – konkurencja jest po prostu ostra. Dla klientów oznacza to przede wszystkim dwie rzeczy: po pierwsze, nowe modele z nadchodzących miesięcy z pewnością znów spowodują spadek cen. Po drugie, beamery są po prostu już tanie. Oznaką wahania jest też fakt, że nadające się do kina domowego beamery Full HD o dobrych parametrach masowo pojawiają się poniżej granicy 1000 euro.

Powiązane artykuły