Kwestia telewizora czy beamera jest stara. Wiele osób ma już swoje zdanie i nadal go gorąco broni, nawet jeśli jest ono przestarzałe lub nie jest uniwersalnie prawdziwe dla wszystkich. Tymczasem sytuacja jest jasna właściwie tylko wtedy, gdy pożądany obraz ma być naprawdę mały lub naprawdę duży – poniżej metra przekątnej ekranu rządzi sam telewizor, powyżej dwóch metrów na porządku dziennym jest zwykle beamer. Ale wielu widzów chce dziś mieć ładny, duży obraz i nie ma pewności, czy beamery są alternatywą, czy telewizory zawsze pokazują lepszy obraz i co ostatecznie kosztuje mniej. Mamy odpowiedzi.
Projektor
Projektory InFocus w obniżonych cenach
Firma InFocus rozpoczęła okazyjną promocję skierowaną w szczególności do fanów gier, sportu i oczywiście kina. Ceny projektorów ScreenPlay o oznaczeniach 8600, 8602 i 8604 zostały znacznie obniżone. Ale to nie wszystko: oprócz dotychczasowej gwarancji DLP, teraz jest jeszcze ograniczona gwarancja na 5 lat. InFocus nadal stawia na technologię DLP i wyposażył projektory w DMD „0,65 cala DC3 DarkChip”. 10-bitowy procesor wideo jest w stanie wyświetlić ponad miliard kolorów i oferuje wsparcie dla treści 1080p. Ponadto producent zainstalował sześciosegmentowe, trzybiegowe koło barwne (RYGCMB) i dzięki zastosowaniu lamp Unishape o długiej żywotności utrzymuje koszty konserwacji i przeglądów na niskim poziomie. Dzięki technologii DLP wymiana i czyszczenie filtrów nie stanowią już problemu.
Przewodnik kupującego: zwycięzcy testu beamera 2010
Które rzutniki są najlepsze? Możemy napisać tyle przewodników i artykułów na temat technologii i kryteriów jakości, ile chcemy. Ostatecznie wielu czytelników chce szybko i łatwo dowiedzieć się, które beamery są obecnie najlepsze. Nie możemy dać na to bardziej ogólnej odpowiedzi niż ktokolwiek inny. Ale z pewnością możemy pokazać, które beamery wygrały testy, nagrody i wielu fanów w 2010 roku. A my z przyjemnością opowiemy Ci dlaczego. Bo w końcu najważniejsze jest to, że projektor jest dobrym, godnym polecenia modelem do kina domowego i nie tylko. I to są wszyscy kandydaci w tym zestawieniu.
BenQ W1100 Projektor DLP z dźwiękiem przestrzennym
Firma BenQ wprowadziła do sprzedaży nowy beamer DLP. W1100 o eleganckim designie ma podobno charakteryzować się jasnym obrazem 1080p i wytwarzać dźwięk przestrzenny dzięki dwóm zintegrowanym głośnikom i technologii dźwięku przestrzennego SRS WOW HD. W porównaniu do poprzednika, modelu BenQ W1000+, który ukazał się pod koniec 2010 roku, tajwański producent zapewnia o dalszej poprawie ostrości, kontrastu i kolorów. Optyka również została dalej rozwinięta i projektor posiada teraz sześciosegmentowe koło kolorów (RGBRGB), które ma optymalizować wierność kolorów poprzez szybszy moment obrotowy. RRP modelu BenQ W1100 jest podana na poziomie 1,299 euro.
Przewodnik D-ILA: Wszystko o projektorach D-ILA
D-ILA to technologia projektorowa, która jest ściśle związana z jednym producentem. JVC produkuje projektory D-ILA. Ale zanim powstanie jakiekolwiek zamieszanie: JVC nie oszukuje z własnym skrótem. Według oficjalnych wypowiedzi JVC, D-ILA jest procesem LCoS – innymi słowy, odgałęzieniem technologii, w której powstają szczególnie wysokiej jakości beamery. Jak wszystkie modele LCoS, beamery D-ILA nie mają praktycznie żadnych wad, poza jedną: ceną. Przyglądamy się zaletom technicznym technologii D-ILA firmy JVC i sprawdzamy, jak droga będzie ta zabawa.
Samsung SP-A8000: nowy projektor kina domowego 3D
Nowy projektor 3D SP-A8000 firmy Samsung oferuje superlatywną rozrywkę: dzięki projektorowi DLP z technologią aktywnej migawki salon w domu można przekształcić w salę kinową, dostarczając obrazy Full HD „na dotyk”. Nawet konwencjonalne treści 2D, takie jak domowe filmy czy gry, mogą uzyskać atrakcyjną trójwymiarową głębię dzięki konwersji 2D do 3D i odpowiednim okularom migawkowym. Do odtwarzania Samsung oferuje różne urządzenia, takie jak nowe odtwarzacze Blu-ray; można też wykorzystać komputery PC lub konsole do gier, które wystarczy podłączyć do projektora przez HDMI.
Przewodnik LCoS: Wszystko o promiennikach LCoS
LCoS, SXRD i D-ILA to wielkie niewiadome dla niewtajemniczonych nabywców beamerów. Nic dziwnego, skoro już teraz panuje spore zamieszanie co do znaczenia tych terminów. Co więcej, technologia LCoS już raz zaliczyła klapę. A zainteresowani klienci, którzy po raz pierwszy zetkną się z beamerami LCoS i ich wariantami w specjalistycznym sklepie, wezmą się za pięty najpóźniej wtedy, gdy zobaczą cenę. Ale LCoS to droga technologia nie bez powodu: zapewnia najlepszą jakość obrazu. Projektory LCoS do kina domowego kosztują zwykle kilka tysięcy euro, ale oferują więcej niż DLP czy LCD. Wyjaśniamy, dlaczego.