1. Strona główna
  2. »
  3. Telewizja
  4. »
  5. Wiadomości telewizyjne
  6. »
  7. Telewizory 3D firmy Toshiba z technologią filtra polaryzacyjnego

Telewizory 3D firmy Toshiba z technologią filtra polaryzacyjnego

Toshiba 3D-TVs mit Polarisationsfiltertechnik

Telewizory 3D firmy Toshiba z technologią filtra polaryzacyjnego

Toshiba wydaje się być największym wydawcą: Do nowych telewizorów 3D z serii VL863 japońska firma rozrywkowa dołączyła zestaw czterech par okularów 3D od znanego na całym świecie dostawcy kina 3D – firmy RealD. To, co początkowo wydaje się być ekonomicznym hazardem, przy bliższym poznaniu okazuje się być dobrze skalkulowane, ponieważ modele 42VL863 i 47VL863 nie wykorzystują ogólnie preferowanej technologii aktywnej migawki, a raczej technologię kołowego filtra polaryzacyjnego. Widzenie przestrzenne może być więc wytwarzane za pomocą okularów z filtrami polaryzacyjnymi, które nie są zależne od obwodów ani baterii. Okulary wykorzystują specjalne filtry i kosztują zaledwie ułamek wartości aktywnych okularów migawkowych.

Oprócz znacznie niższej ceny w porównaniu z technologią 120 herców, technologia filtrów polaryzacyjnych ma jeszcze jedną zaletę: ponieważ obrazy dla prawego i lewego oka są wyświetlane jednocześnie, efekt przesłuchania jest tylko marginalny. Dodatkowo jasność ma osiągnąć wyższy poziom.

Sascha Lange, dyrektor ds. marketingu produktów wizualnych firmy Toshiba w Europie, wyjaśnił, że seria VL863, w której dąży się do uzyskania bezkompromisowej jakości obrazu w sektorze premium, stanowi alternatywę dla aktywnej technologii 3D. Grupą docelową są widzowie, którzy chcą doświadczyć 3D jako wydarzenia grupowego i preferują niedrogie i inteligentne telewizory z płaskim ekranem, wyposażone w wygodną technologię filtra polaryzacyjnego.

Zanim jednak dojdzie do grupowego wydarzenia 3D, należy uzbroić się w odrobinę cierpliwości, gdyż Toshiba planuje wprowadzić serię VL863 na rynek najwcześniej w lipcu 2011 r. W związku z tym informacje, które są obecnie dostępne na temat telewizorów z filtrem polaryzacyjnym są już skąpe: Podobnie jak w przypadku serii SL i UL, dwa zestawy VL będą miały panele Full HD wyposażone w podświetlenie Edge LED. Dzięki Active Vision HD częstotliwość odświeżania ma wzrosnąć do 400 herców. LAN i WLAN (opcja) torują drogę do platformy Toshiba Places; za odbiór telewizji odpowiada cyfrowy potrójny tuner.

Powiązane artykuły