1. Strona główna
  2. »
  3. Telewizja
  4. »
  5. Wiadomości telewizyjne
  6. »
  7. Lava pokazuje pierwszy na świecie Android TV

Lava pokazuje pierwszy na świecie Android TV

Lava pokazuje pierwszy na świecie Android TV

Kiedy ludzie mówią o ekonomicznym lub technicznym know-how w Szwecji, zwykle odnoszą się do znanego sklepu meblowego, producenta chrupek lub znanych marek samochodowych. Teraz jednak do głosu dochodzi mały szwedzki producent telewizorów Lava (20 pracowników), który kilka dni temu zaprezentował pierwszy „Android TV”, oparty na systemie operacyjnym Google dla smartfonów. Model nosi nazwę „Scandinavia” i jest już dostępny w szwedzkich sklepach. CEO Lava Christian Svantesson powiedział Wall Street Journal, że planem na 2011 rok jest wejście na rynki międzynarodowe, w tym do USA. Obiektywnie wydaje się jednak, że jest to zadanie herkulesowe, gdyż „Google TV” Sony ma już ugruntowaną pozycję w USA.

Czego więc możemy się spodziewać po Android TV? Christian Svantesson nakreślił paralele do ponadwymiarowego smartfona, który można postawić w salonie. Podobnie jak w przypadku ekranu głównego znanego z telefonów komórkowych, użytkownika witają widżety i ikony znanych aplikacji, takich jak YouTube, Facebook, Google Maps czy przeglądarka Google Chrome, które można dowolnie rozmieszczać. Dostępny jest sklep z aplikacjami, w którym obecnie znajduje się około dwudziestu zoptymalizowanych aplikacji na Androida. Lava chce do przełomu roku rozszerzyć ofertę do ponad 1000 aplikacji, a kompatybilne programy dla dużych ekranów mają zostać przejęte z Google Android Market.

Telewizor „Scandinavia” zawiera już nieco przestarzałą wersję Androida 1.5. Tymczasem na rynku są już telefony komórkowe z wersją 2.2. Pilot do telewizora posiada klawiaturę literową. Małą wadą 55-calowego telewizora jest jego waga, która ze względu na zastosowanie aluminium zawierającego boksyt wynosi niebotyczne 40 kilogramów.

Zestaw jest również w domu w górnym segmencie cenowym, co jasno wynika z ceny wynoszącej równowartość 4 500 euro. Kolory dostawy to biały, czarny lub szary. Produkcja odbywa się u zakontraktowanych dostawców, którzy pochodzą z okolic szwedzkiego zachodniego wybrzeża. Lava planuje dostarczyć w ciągu roku około 50 tysięcy sztuk. Aby móc zrealizować plany międzynarodowej ekspansji, Szwedzi chcą w krótkim czasie zapewnić dodatkowy kapitał w wysokości dziesięciu milionów euro.

Powiązane artykuły