1. Strona główna
 2. »
 3. Telewizja
 4. »
 5. Telewizor według wielkości
 6. »
 7. 50-calowy telewizor
 8. »
 9. Telewizor 50-calowy – na co zwrócić uwagę przed zakupem

Telewizor 50-calowy – na co zwrócić uwagę przed zakupem

Telewizor 50-calowy – na co zwrócić uwagę przed zakupem

Wybór telewizorów bardzo się zwiększył, zwłaszcza w ostatnich latach.
Różni producenci oferują telewizory w różnych rozmiarach i z szeroką gamą funkcji. Dlatego wybór odpowiedniego telewizora dla siebie może być trudny.

Aby ułatwić Ci decyzję, w tym artykule podsumowaliśmy wszystko, co musisz wiedzieć o 50-calowym telewizorze.

Jak duży jest 50-calowy telewizor?

Rozmiar telewizora jest mierzony w calach. 50-calowy telewizor mierzy około 110 cm szerokości i 62 cm wysokości. Przekątna ekranu wynosi więc 127 cm.
W porównaniu do wielu nowych modeli, telewizor 50-calowy jest jednym z mniejszych telewizorów.

Przy wyborze odpowiedniego rozmiaru należy wziąć pod uwagę odległość między Tobą a telewizorem. Im bliżej siedzisz swojego telewizora, tym mniejszy powinien być jego ekran. Jeśli odległość jest większa, można wybrać większy model. Optymalna odległość dla 50-calowego telewizora to około 2,5 metra.

Telewizory w tym rozmiarze są szczególnie popularne w sypialni. W wielu gospodarstwach domowych telewizor znajduje się zarówno w salonie, jak i w sypialni. W salonie ekran może być nieco większy. W sypialni większość osób często sięga po mniejsze modele. Do tego optymalnym wyborem jest telewizor 50-calowy.

Kryteria zakupu

W zasadzie można wybrać taki telewizor, który spełni nasze wymagania i preferencje. Istnieją jednak pewne kryteria zakupowe, którymi należy się kierować przy podejmowaniu decyzji za lub przeciw 50-calowemu telewizorowi.

Rezolucja

Dlaczego rozdzielczość telewizora jest tak ważna jest oczywiste – im wyższa rozdzielczość, tym lepszy obraz. Rozdzielczość informuje o tym, ile pikseli ma telewizor. Więcej pikseli oznacza lepszy i ostrzejszy obraz. Telewizor, który ma Ultra HD ma szczególnie ostry obraz, a więc wysoką rozdzielczość. Jeśli ważny jest dla Ciebie ostry i wysokiej jakości obraz, powinieneś zdecydować się na model o jak największej rozdzielczości.

Mały telewizor, który ma taką samą rozdzielczość jak duży telewizor ma stosunkowo lepszy obraz. Dzieje się tak dlatego, że odstępy między pikselami są mniejsze i dzięki temu obraz jest ostrzejszy.

Efektywność energetyczna

Mniejsze telewizory mają mniejsze zużycie energii. Jeśli przywiązujesz do tego dużą wagę, dobrym wyborem będzie telewizor 50-calowy. Porównanie energii elektrycznej jest stosunkowo niskie.

O tym, ile energii elektrycznej zużywa telewizor, można powiedzieć na podstawie jego klasy efektywności energetycznej. Jest ona mierzona od A do G, przy czym klasa A oznacza oszczędność energii, a urządzenia w klasie efektywności energetycznej G charakteryzują się szczególnie wysokim zużyciem energii.

Większość telewizorów ma zużycie energii na poziomie klasy B lub C. Im mniejszy telewizor, tym bardziej energooszczędny zestaw.

Cechy

Zanim wybierzesz telewizor, powinieneś zastanowić się, co jest dla Ciebie ważne.

Jeśli szukasz telewizora, z którym będziesz tylko oglądać telewizję, często wystarczy model z niewielką ilością funkcji. W dodatku telewizory te są szczególnie przyjazne dla użytkownika. Do obsługi telewizora nie potrzeba dużej wiedzy.

Jeśli szukasz telewizora, który ma wiele funkcji, powinieneś się z nimi zapoznać. Często są one trudniejsze w obsłudze.

Zwłaszcza nowsze modele to tzw. inteligentne telewizory. Można je podłączyć do internetu i strumieniować filmy i seriale online. Jest to zaleta, jeśli nie masz połączenia kablowego. Potrzebujesz tylko połączenia z internetem i możesz wtedy korzystać z aplikacji i usług online. Smart TV w sposobie działania jest podobny do komputera.

Warunki przestrzenne

Przed zakupem upewnij się, że masz wystarczająco dużo miejsca na telewizor. Jeśli przestrzeń w twoim pokoju jest ograniczona, powinieneś zmierzyć ją przed zakupem. Wtedy można zdecydować się na odpowiedni zestaw.

Aby uniknąć przykrych niespodzianek po zakupie, nie należy obywać się bez mierzenia. Denerwujące byłoby spędzanie dużej ilości czasu nad modelem, który nie pasuje do Twojego pokoju.

Tutaj również należy obliczyć odległość. Duży telewizor w niewielkiej odległości to nic przyjemnego. W takich przypadkach warto zdecydować się na mniejszy telewizor.

Koszty

W zależności od modelu, 50-calowy telewizor kosztuje od 300 do 1000 euro. W zależności od tego, które funkcje są dla Ciebie ważne, być może będziesz musiał zainwestować w telewizor więcej pieniędzy.

Zalety 50-calowego telewizora

Telewizory, które mają rozmiar 50 cali mają wiele zalet:

 • jest to stosunkowo mały telewizor, który zmieści się w wielu pomieszczeniach
 • w mniejszych pomieszczeniach, gdzie odległość między sofą a telewizorem jest niewielka, idealnym rozmiarem będzie telewizor 50-calowy
 • jest to idealny wybór dla telewizora w sypialni
 • mniejsze telewizory mają wyższą rozdzielczość niż większe modele
 • jakość obrazu jest szczególnie dobra
 • są lżejsze od większych modeli, więc zamontowanie ich na ścianie nie stanowi problemu.

Wady 50-calowego telewizora

Telewizor w rozmiarze 50 cali nie jest idealnym modelem dla każdego.
Mają one również kilka wad

 • jeśli szukasz modelu z dużą ilością funkcji, będziesz musiał głęboko sięgnąć do kieszeni nawet za mały telewizor
 • wrażenia filmowe są mniej intensywne niż w przypadku dużego telewizora

Czy 50-calowy telewizor to właściwy wybór dla Ciebie?

Jeśli masz mniejszy pokój, a nadal szukasz telewizora o bardzo dobrej jakości obrazu, powinieneś zdecydować się na telewizor 50-calowy.
Szczególnie w przypadku pomieszczeń, w których siedzi się blisko telewizora, mniejszy telewizor jest zaletą.
Możesz wybierać spośród wielu różnych modeli o różnych funkcjach.

Jeśli wybierzesz telewizor 50 cali, nie zawiedziesz się i już wkrótce będziesz mógł oglądać wiele filmów i seriali w najlepszej jakości obrazu w swoim domu.

Jak duży jest 50-calowy telewizor?

Rozmiar telewizora jest mierzony w calach. Telewizor 50-calowy ma przekątną ekranu 127 cm, a więc jest telewizorem średniej wielkości.

Ile kosztuje 50-calowy telewizor?

W zależności od modelu i funkcji, 50-calowy telewizor kosztuje od 300 do 1000 euro.

Czy 50-calowy telewizor jest wystarczająco duży?

To zależy od Twoich preferencji, wielkości pomieszczenia i odległości między sofą a telewizorem. W mniejszych pomieszczeniach idealnie sprawdzi się 50-calowy telewizor, a odległość między nim a kanapą wyniesie około 2,5 metra.

Źródła

 • Na co zwrócić uwagę przy zakupie telewizora? – rozrywka.com
 • Zakup telewizora: oto na co należy zwrócić uwagę w telewizorach – verbraucherzentrale.de

Powiązane artykuły