1. Strona główna
 2. »
 3. Blog
 4. »
 5. Telewizja
 6. »
 7. Telewizor 65 cali – co musi umieć ten zestaw?

Telewizor 65 cali – co musi umieć ten zestaw?

65 zoll fernseher

Telewizor 65 cali – co musi umieć ten zestaw?

Telewizory występują w wielu różnych rozmiarach, ale jak duży dokładnie jest 65-calowy telewizor? Ten rozmiar pasuje do każdego salonu. W tym artykule mówimy o wszystkich ważnych informacjach dotyczących szczegółów technicznych, połączeń i kryteriów zakupu 65-calowego telewizora.

Dane techniczne

Dane techniczne 65-calowego telewizora można podzielić na dwie kategorie: dane sprzętowe i dane programowe. Dane dotyczące sprzętu odnoszą się do fizycznych cech telewizora, natomiast dane dotyczące oprogramowania obejmują różne funkcje i ustawienia telewizora.

Wymiary: Wymiary 65-calowego telewizora różnią się w zależności od producenta, ale generalnie mają one około 145 cm szerokości, 97 cm wysokości i 38 cm głębokości. Format ekranu 65-calowego telewizora to 16:9, co jest idealnym współczynnikiem proporcji do oglądania filmów i filmów HD. Format ekranu jest również idealny do odtwarzania gier i innych treści multimedialnych.

Rozdzielczość: Rozdzielczość ma kluczowe znaczenie dla jakości obrazu. 4K UHD to obecnie najlepsza rozdzielczość i powinna być obecna minimum na 65-calowym telewizorze.

HDR: HDR ma również znaczenie dla jakości obrazu. HDR10+ i Dolby Vision to obecnie najlepsze standardy HDR i powinny być obsługiwane w 65-calowym telewizorze.

Ostrość: 65-calowy telewizor powinien mieć przekątną ekranu wynoszącą co najmniej 1000 pikseli (ppi).

Kontrast: 65-calowy telewizor powinien mieć kontrast dynamiczny na poziomie co najmniej 5 000:1.

Połączenia: Telewizor powinien posiadać złącza HDMI, złącza USB oraz połączenie WLAN. Powinien on obsługiwać Wi-Fi 6 (802.11ax).

Większość 65-calowych telewizorów ma rozdzielczość Full HD. Oznacza to, że obraz jest bardzo ostry i szczegółowy. Dodatkowo telewizory te są zazwyczaj bardzo jasne. Oznacza to, że będziesz miał dobry obraz nawet w jaśniejszych pomieszczeniach. Niektóre telewizory mają nawet rozdzielczość Ultra HD. Telewizory te są jeszcze jaśniejsze, a obrazy są jeszcze ostrzejsze i bardziej szczegółowe.

Połączenie

Jeśli masz 65-calowy telewizor, prawdopodobnie będziesz musiał podłączyć go do zewnętrznej anteny lub połączenia kablowego. Jeśli masz usługę telewizji kablowej, będziesz potrzebował połączenia kablem koncentrycznym do telewizora i do skrzynki telewizyjnej. Jeśli masz usługę telewizji antenowej, będziesz potrzebował połączenia antenowego z telewizorem. Zanim zaczniesz podłączać telewizor, upewnij się, że masz wszystkie potrzebne kable i połączenia. Zebraliśmy w jednym miejscu przegląd najważniejszych kabli i połączeń.

 • Kabel koncentryczny: Jest to żółty kabel, który prawdopodobnie znajdziesz na swoim telewizorze i podłączeniu do telewizji kablowej.
 • Kabel antenowy: Jest to kabel, który znajdziesz na telewizorze i antenie.
 • Kabel HDMI: Jest to cyfrowy kabel audio/wideo, który łączy się z telewizorem, TV boxem lub odtwarzaczem Blu-ray.
 • Kompozytowy kabel wideo: jest to analogowy kabel audio/wideo, który znajduje się również w telewizorze, TV boxie lub odtwarzaczu Blu-ray.

Jeśli chcesz podłączyć swój telewizor do przyłącza telewizji kablowej, będziesz potrzebował kabla koncentrycznego. Zacznij od włożenia jednego końca kabla koncentrycznego do złącza koncentrycznego z tyłu telewizora. Następnie podłącz drugi koniec kabla do złącza koncentrycznego w skrzynce telewizyjnej lub modemie kablowym.

Jeśli chcesz podłączyć telewizor do anteny, potrzebny będzie kabel antenowy. Zacznij od włożenia jednego końca kabla antenowego do złącza antenowego z tyłu telewizora. Następnie podłącz drugi koniec kabla do złącza antenowego w antenie.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Jeśli chcesz kupić 65-calowy telewizor, jest kilka rzeczy, które powinieneś wziąć pod uwagę. Przede wszystkim należy zastanowić się, w jakim celu kupujemy telewizor. Czy chcesz tylko oglądać telewizję, czy także robić inne rzeczy, np. gry? Jeśli wybierzemy to drugie rozwiązanie, warto zadbać o to, by telewizor miał dobrą jakość obrazu. Upewnij się również, że telewizor ma port HDMI, dzięki czemu możesz go podłączyć do konsoli do gier lub komputera.

Kolejną istotną kwestią jest rozdzielczość. Większość 65-calowych telewizorów ma rozdzielczość 4K. Oznacza to, że obraz jest czterokrotnie ostrzejszy niż w przypadku telewizora Full HD. Dlatego kupując telewizor, na pewno powinieneś zwrócić uwagę również na to.

W telewizorze bardzo ważne są również kolory. Dlatego upewnij się, że telewizor ma dobre odwzorowanie kolorów. Wiele telewizorów posiada tak zwany tryb HDR. Dzięki temu kolory wyglądają na jeszcze bardziej żywe i mocne.

Na koniec warto też zwrócić uwagę na cenę. Telewizor 65-calowy występuje w różnych przedziałach cenowych. Różnice związane są z cechami. Należy więc wcześniej zastanowić się, jakim budżetem dysponujemy, ale także jakie są nasze wymagania względem zestawu.

Telewizor 65-calowy jest popularnym telewizorem i ma dobre wyposażenie podstawowe. Jest kilka rzeczy, na które należy zwrócić uwagę przy podłączaniu zestawu, a przed zakupem należy również zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii.

Najczęściej zadawane pytania dotyczące telewizorów 65-calowych

Gdzie mogę kupić 65-calowy telewizor?

Telewizor można bez problemu kupić w internecie lub w sklepie z artykułami elektrycznymi.

Jaki rozmiar ma 65-calowy telewizor?

Dokładne wymiary mogą się nieco różnić w zależności od producenta, ale średnio zestawy mają 145 cm szerokości, 97 cm wysokości i 38 cm głębokości.

Czy trudno jest podłączyć 65-calowy telewizor?

Z reguły instalacja zestawu nie jest skomplikowana. Warunkiem jest jednak obecność wszystkich kabli i połączeń.

Źródła

 • sueddeutsche.de – rozmiary telewizorów
 • wsj.com – Telewizory są coraz większe
 • t-online.de – ostry obraz na telewizorze

Powiązane artykuły