1. Strona główna
  2. »
  3. Blog
  4. »
  5. Telewizja
  6. »
  7. To jest to, co powinien mieć dobry telewizor

To jest to, co powinien mieć dobry telewizor

Frau sitzt mit Popcorn auf der Couch vor einem Fernseher und hat die Fernbedienung in der Hand

To jest to, co powinien mieć dobry telewizor

Jeśli szukasz nowego telewizora, powinieneś dokładnie przemyśleć, czego od niego oczekujesz. Bo nie tylko rozmiar i rozdzielczość są ważne, ale także kąt widzenia, ulepszenia obrazu i dźwięk. W tym artykule dowiesz się wszystkiego, co musisz wiedzieć o dobrych telewizorach, abyś mógł znaleźć idealny telewizor dla siebie.

Jak duży powinien być dobry telewizor?

Większość osób zapewne powie, że wielkość telewizora nie ma aż takiego znaczenia, o ile obraz jest ostry. Ale kiedy kupujesz nowy telewizor, powinieneś jeszcze wziąć pod uwagę rozmiar. Im większy telewizor, tym lepiej można cieszyć się obrazem.

Jeśli masz mały telewizor, zauważysz, że trudno jest zobaczyć wszystkie szczegóły obrazu. Nawet jeśli obraz jest ostry, może być trudno dostrzec wszystkie szczegóły. Z kolei przy dużym telewizorze wszystko wyraźnie widać i można się cieszyć. Oczywiście musisz też zastanowić się, gdzie chcesz postawić swój nowy telewizor. Jeśli masz miejsce tylko na mały telewizor, nie ma sensu wybierać dużego. Ale jeśli można umieścić telewizor w dużym pokoju, to zdecydowanie należy kupić duży telewizor.

Więc ogólnie rzecz biorąc, powinieneś rozważyć wielkość swojego pokoju i swoje preferencje przed podjęciem decyzji o konkretnym rozmiarze. W razie wątpliwości najlepiej zapytać o radę w specjalistycznym sklepie. Tamtejsi eksperci pomogą Ci podjąć właściwą decyzję.

Jaka rozdzielczość jest ważna?

Dobry telewizor powinien mieć co najmniej rozdzielczość Full HD, czyli 1080p. Rozdzielczości 4K lub Ultra HD (UHD) są jeszcze lepsze, ale i droższe. Kupując telewizor 4K lub UHD, upewnij się, że obsługuje on również HDR (High Dynamic Range). HDR zapewnia lepszy współczynnik kontrastu i żywsze kolory.

Większość telewizorów ma obecnie rozdzielczość 4K, która doskonale sprawdza się w przypadku większości treści. Jeśli jednak chcemy oglądać wymagające treści, powinniśmy zdecydować się na telewizor o rozdzielczości 8K. Oferuje to niesamowicie wysoką jakość obrazu i jest idealne dla graczy lub osób spędzających dużo czasu przed telewizorem.

Kąty widzenia telewizora

Kąty widzenia są ważne, ponieważ określają, jak dobrze można zobaczyć telewizor pod różnymi kątami. Dobry telewizor powinien mieć kąt widzenia co najmniej 178 stopni.

Im szerszy kąt widzenia, tym lepiej dla Twoich oczu. Kąt widzenia jest również ważny, jeśli oglądasz telewizję w pomieszczeniu, w którym jest dużo osób. Jeśli kąt widzenia jest zbyt mały, nie wszyscy w pomieszczeniu mogą widzieć telewizor.

Jakie ulepszenia obrazu są przydatne?

Jeśli chodzi o ulepszenia obrazu, należy dokładnie poinformować się przed zakupem telewizora. W końcu nie każda nowa technologia jest naprawdę przydatna. Oto lista najważniejszych ulepszeń obrazu.

HDR

High Dynamic Range (HDR) to technologia, która zapewnia realistyczny i żywy obraz. Zwiększony kontrast i wartości kolorów sprawiają, że obraz jest bardziej żywy i trójwymiarowy. HDR to prawdziwa wartość dodana, zwłaszcza w ciemnych scenach, gdzie szczegóły wychodzą lepiej.

QLED

QLED jest skrótem od „Quantum Dot Light Emitting Diode” i stanowi dalszy rozwój technologii LED. Telewizory QLED generują światło za pomocą maleńkich cząsteczek kropek (quantum dots), które mogą świecić bardzo jasno. Dzięki temu telewizory QLED mogą wyświetlać wysoki kontrast, a także jasne i żywe kolory.

OLED

OLED to skrót od „Organic Light Emitting Diode” i jest to technologia ekranów o szczególnie wysokiej jakości. Telewizory OLED mają niezwykle wysoki kontrast i mogą wyświetlać zarówno bardzo ciemne, jak i bardzo jasne obszary. Ponadto telewizory OLED są szczególnie energooszczędne i mają długą żywotność. Jaki dźwięk powinien mieć dobry telewizor?

Ile kosztuje dobry telewizor?

Jest to pytanie, które zadaje wielu, a odpowiedź nie zawsze jest łatwa. Nie ma reguły, ile powinieneś wydać na telewizor. Ceny telewizorów wahają się od bardzo tanich do niezwykle drogich. Cena, jaką zapłacisz za telewizor, zależy od różnych czynników.

Na przykład zależy to od tego, jakie funkcje ma telewizor i jak duży jest. Marka telewizora również może mieć wpływ na cenę. Z reguły im więcej funkcji i im większy telewizor, tym będzie droższy. Jeśli chcesz kupić nowy telewizor, powinieneś najpierw zastanowić się, jakie cechy ma mieć telewizor.

Na przykład, czy potrzebujesz funkcji smart TV? Jeśli tak, to trzeba będzie wydać więcej pieniędzy, niż gdybyśmy mieli wybrać konwencjonalny telewizor. O cenie decyduje również wielkość telewizora. Większość osób wybiera telewizor o przekątnej ekranu od 40 do 50 cali. Taki rozmiar jest zazwyczaj w zupełności wystarczający, a ceny tych modeli są stosunkowo tanie. Jeśli jednak chcesz mieć większy telewizor, będziesz musiał wydać nieco więcej pieniędzy.

Marka telewizora również może mieć wpływ na cenę. Na rynku jest wiele różnych marek telewizorów, a ceny są bardzo zróżnicowane. Z reguły im bardziej znana marka, tym droższy będzie telewizor. Do znanych marek należą Samsung, LG i Sony.

Jeśli jednak nie chcesz wydawać tak dużo pieniędzy, możesz też kupić tańszy telewizor mniej znanej marki.

Podsumowując, nie ma twardej i szybkiej zasady, ile powinieneś wydać na telewizor. Ceny są bardzo zróżnicowane i zależą od wielu czynników. Jeśli jednak chcesz kupić nowy telewizor, powinieneś najpierw zastanowić się, jakie funkcje ma mieć telewizor i jak duży ma być. Marka telewizora również może mieć wpływ na cenę.

Jednak dobry telewizor nie musi być drogi. Jest wiele dobrych telewizorów, które są dostępne w przystępnej cenie. Zazwyczaj dobry telewizor kosztuje od 500 do 1000 euro.

FAQ

Jaką rozdzielczość powinien mieć telewizor?

Najwyższa dostępna obecnie powszechna rozdzielczość to 8K, ale jest ona bardzo droga. 4K i Full HD to kolejne najwyższe rozdzielczości, które są dobrym wyborem dla większości osób.

Co jest lepsze projektor czy telewizor?

Wszystko zależy od tego, co zamierzasz zrobić z urządzeniem. Jeśli chcesz obejrzeć film lub prezentację, projektor jest lepszym wyborem, ponieważ może dać ci większy obraz. Jednak jeśli chcesz tylko oglądać telewizję, telewizor jest lepszym wyborem, ponieważ zwykle wygląda lepiej i jest łatwiejszy w użyciu.

Jakie połączenia powinien mieć dobry telewizor?

Dobry telewizor powinien mieć złącza HDMI, USB i Ethernet. To ile, zależy od tego ile urządzeń chcesz podłączyć. Alternatywnie można pracować z rozgałęziaczami HDMI.

Źródła

Telewizory, na co zwrócić uwagę przy zakupie – hifi-online.net

Najlepsze tanie telewizory – express.de

Telewizja w teście – Süddeutsche

Powiązane artykuły