1. Strona główna
  2. »
  3. Blog
  4. »
  5. Telewizja
  6. »
  7. UHD w telewizorze

UHD w telewizorze

Fernbedienung zeigt auf UHD Logo

UHD w telewizorze

Jeśli szukasz nowego telewizora, wtedy na pewno powinieneś zwrócić uwagę na ostrość obrazu i rozdzielczość. Czym jednak jest UHD i jak działa? W tym artykule dowiesz się wszystkiego o UHD i jakie ma zalety.

Co to jest UHD?

Ultra-high definition (UHD) to najwyższa rozdzielczość dostępna obecnie w telewizorach. UHD oferuje czterokrotnie wyższą rozdzielczość niż Full HD, dzięki czemu treści mogą być wyświetlane z oszałamiającą ostrością i szczegółowością. UHD, czyli Ultra HD, odnosi się do rozdzielczości 3 840 x 2 160 pikseli.

UHD może również zaoferować znaczną poprawę w stosunku do konwencjonalnych telewizorów pod względem odwzorowania kolorów i zakresu kontrastu.

Do tej pory telewizory UHD były stosunkowo drogie i tylko nieliczni mogli sobie na nie pozwolić. Ale w ostatnich latach ceny telewizorów UHD mocno spadły i obecnie jest też wiele modeli w przystępnych cenach. W ostatnich latach znacznie poprawił się także wybór treści UHD. Wielu dostawców usług streamingowych oferuje obecnie treści UHD, a wybór Blu-ray’ów UHD jest obecnie również całkiem spory. Jeśli więc szukasz nowego telewizora, to zdecydowanie powinieneś zwrócić uwagę na model UHD. Będziesz zaskoczony wyjątkową jakością obrazu!

4K czy Ultra HD?

4K to najnowszy poziom rozdzielczości dla telewizorów i oferuje cztery razy więcej pikseli niż Full HD. Ultra HD jest oficjalną nazwą dla 4K i odnosi się również do czterokrotnie wyższej rozdzielczości HD. Dwa terminy 4K i Ultra HD są często używane zamiennie i odnoszą się do tej samej technologii.

W jaki sposób działa UHD?

Aby odpowiedzieć na pytanie, jak UHD działa w telewizorze, trzeba najpierw poznać skrót. UHD to skrót od Ultra High Definition. Oznacza to, że obraz jest wyświetlany z bardzo wysoką rozdzielczością. Stojąca za nim technologia jest więc stosunkowo prosta: na ekranie wyświetlana jest większa liczba pikseli, co skutkuje ostrzejszym i bardziej szczegółowym obrazem. Ale nie tylko rozdzielczość jest wyższa w telewizorach UHD, również kolory wydają się żywsze i bardziej kontrastowe. Dzieje się tak za sprawą tzw. technologii HDR (High Dynamic Range), która jest stosowana również w konwencjonalnych telewizorach. W telewizorach UHD technologia ta jest jednak jeszcze bardziej zoptymalizowana, dzięki czemu powstaje jeszcze lepszy obraz.

Jakie są zalety UHD?

Główną zaletą UHD jest poprawa jakości obrazu. Ze względu na wyższą rozdzielczość szczegóły stają się bardziej widoczne, a obraz wydaje się ogólnie bardziej żywy. Nawet przy szybkich ruchach obraz staje się wyraźniejszy i nie ma już rozmytych obszarów. Ponadto UHD to także lepsze odwzorowanie kolorów i rozszerzony zakres kontrastu. Te ulepszenia poprawiają ogólne wrażenia z oglądania, a Ty możesz cieszyć się filmami i serialami w jeszcze wyższej jakości.

Dla kogo UHD jest odpowiednie?

UHD jest odpowiednie dla każdego, kto szuka oszałamiających wrażeń podczas oglądania. Wysoka rozdzielczość i doskonała jakość obrazu sprawiają, że oglądanie jest niezapomnianym przeżyciem. Nawet jeśli niekoniecznie jesteś technofilem, będziesz zachwycony genialną jakością obrazu UHD.

Rozdzielczość i ostrość

Prawdopodobnie najważniejszym czynnikiem wpływającym na jakość obrazu w telewizorach UHD jest rozdzielczość. Większość telewizorów UHD ma rozdzielczość 3 840 x 2 160 pikseli, co oznacza, że mają ponad cztery razy więcej pikseli niż telewizory Full HD. Dzięki temu uzyskuje się znacznie ostrzejszy i bardziej szczegółowy obraz. Ale rozdzielczość to nie wszystko. Kolejnym czynnikiem wpływającym na jakość obrazu jest ostrość obrazu. Ostrość obrazu wskazuje, jak wyraźnie i szczegółowo obraz jest odtwarzany. To zależy od rozdzielczości i wielkości ekranu. Im wyższa rozdzielczość i większy ekran, tym ostrzejszy obraz. Aby uzyskać jak najlepszą jakość obrazu, należy więc zwrócić uwagę zarówno na wysoką rozdzielczość, jak i dobrą ostrość obrazu. Wtedy możesz mieć pewność, że będziesz mógł w pełni cieszyć się telewizorem UHD.

HDR – wysoki zakres dynamiczny

HDR jest skrótem od „High Dynamic Range” i odnosi się do techniki umożliwiającej wyświetlanie obrazu o wyższym współczynniku kontrastu. Obrazy HDR wyglądają zatem bardziej żywo i realistycznie. Do tej pory telewizory LCD lub OLED były w stanie wyświetlić maksymalny współczynnik kontrastu na poziomie 1000:1. W przypadku HDR stosunek ten można zwiększyć do nawet 100 000:1. HDR jest więc w stanie wyświetlić znacznie jaśniejsze i znacznie ciemniejsze obszary, a tym samym stworzyć bardziej realistyczny obraz. Ale nie tylko kontrast odgrywa rolę w HDR, kolory również lepiej wchodzą w grę. HDR rozszerza tzw. spektrum kolorów, dzięki czemu można wyświetlić więcej barw. Dzięki temu obraz wygląda bardziej żywo i realistycznie. HDR jest więc idealny do wyświetlania treści UHD. Ponieważ tylko w przypadku HDR można odpowiednio wykorzystać wysokie rozdzielczości i wysoki współczynnik kontrastu.

Przydatne funkcje

Wiele telewizorów UHD oferuje również funkcję tzw. upscalingu 4K. Oznacza to, że niższe rozdzielczości, takie jak Full HD, są „upscalowane” do wyższej rozdzielczości telewizora Ultra HD. Oznacza to, że nawet starsze treści lub treści w niskiej rozdzielczości wyglądają bardzo dobrze na telewizorze UHD.

Przy wyborze nowego telewizora UHD warto zwrócić uwagę także na to, czy jest on „smart”. Smart oznacza, że telewizor ma zintegrowany system operacyjny, dzięki czemu można go podłączyć do internetu. Wiele inteligentnych telewizorów UHD oferuje również różne aplikacje, dzięki którym można korzystać z usług online, takich jak Netflix lub Amazon Prime Video. Decydując się na zakup inteligentnego telewizora UHD, warto zwrócić uwagę także na to, jakie inne funkcje oferuje.

Na przykład niektórzy producenci oferują specjalne funkcje do gier, aby zwiększyć wrażenia z gry. Z kolei inni producenci stawiają na szczególnie prostą obsługę i dlatego zaprojektowali swoje inteligentne telewizory UHD tak, aby były szczególnie intuicyjne. To, które funkcje są dla Ciebie ważne, zależy wyłącznie od Twoich osobistych preferencji.

FAQ

Co to znaczy UHD?

UHD to skrót od „ultra high definition”. Telewizory UHD mają wyższą rozdzielczość niż tradycyjne telewizory HD, dzięki czemu oferują jeszcze lepszy obraz. Telewizory UHD są również w stanie odtwarzać treści HDR, dzięki czemu obraz jest jeszcze bardziej żywy i realistyczny.

Którzy producenci produkują UHD w TV?

Niektórzy z producentów telewizorów, którzy wspierają UHD to Samsung, LG, Sony i Xiaomi. Ultra HD to najwyższa rozdzielczość dostępna obecnie dla telewizorów konsumenckich. Jeśli więc chcemy kupić telewizor obsługujący UHD, warto wcześniej zapoznać się z dostępnymi modelami.

Jaka jest różnica między SUHD a UHD?

Telewizory SUHD firmy Samsung mają głębię kolorów 10 bitów, podczas gdy zwykłe telewizory UHD mają głębię kolorów tylko 8 bitów. Oznacza to, że nowe telewizory Samsunga mają lepszy kontrast i większe nasycenie. Oznaczenie SUHD jest jedynie oznaczeniem produktu przez firmę Samsung. Oznaczenie to istnieje tylko w firmie Samsung.

Źródła

4K i UHD – extremetech.pl

Objaśnienie telewizora 4K – wertgarantie.de

Czy upgrade z 4K do 8K się opłaca – inside-digital.de

Powiązane artykuły