1. Strona główna
  2. »
  3. Blog
  4. »
  5. Telewizja
  6. »
  7. Telewizja z obsługą internetu – czy naprawdę jest potrzebna?

Telewizja z obsługą internetu – czy naprawdę jest potrzebna?

internetfähiger fernseher

Telewizja z obsługą internetu – czy naprawdę jest potrzebna?

Na rynku jest obecnie wiele telewizorów obsługujących internet, ale na ile są one naprawdę przydatne? Dowiedz się tutaj, co możesz z nimi zrobić i co jeszcze musisz wiedzieć na ten temat.

Co można z nim zrobić?

Z telewizorem podłączonym do internetu można zrobić znacznie więcej niż tylko oglądać telewizję. Możesz również robić zakupy online, grać w gry online, korzystać z mediów społecznościowych, przesyłać strumieniowo filmy i muzykę oraz wiele innych.

Sklep internetowy: Wiele telewizorów ma wbudowaną funkcję robienia zakupów. Oznacza to, że można robić zakupy bezpośrednio z telewizora. Można na przykład wyszukiwać produkty, porównywać ceny i bezpośrednio zamawiać przedmioty.

Graj online: Wiele gier jest obecnie dostępnych również w sieci. Oznacza to, że można w nie grać bezpośrednio na telewizorze, bez konieczności posiadania konsoli lub komputera.

Korzystaj z mediów społecznościowych: Media społecznościowe takie jak Facebook, Twitter czy Instagram można wykorzystać również w telewizji. Jest to szczególnie przydatne, gdy nie mamy pod ręką komputera lub laptopa.

Przesyłaj strumieniowo filmy i muzykę: Dzięki różnym usługom online, takim jak Netflix, Amazon Prime czy Spotify, można również przesyłać filmy i muzykę bezpośrednio na telewizor. Jest to szczególnie przydatne, jeśli nie masz już pod ręką żadnych płyt CD lub DVD.

Jakie są zalety telewizora z dostępem do internetu?

Telewizory z dostępem do Internetu, znane również jako Smart TV, to telewizory z wbudowanym dostępem do Internetu. Oferuje to użytkownikom szereg korzyści, w tym dostęp do treści online, aplikacji i innych.

Kluczową zaletą Smart TV jest to, że użytkownicy mają dostęp do szerokiej gamy treści online. Dotyczy to popularnych serwisów streamingu wideo, takich jak Netflix, Amazon Prime Video czy Hulu. Usługi te oferują szeroki wybór seriali telewizyjnych, filmów fabularnych, filmów dokumentalnych i innych, które można oglądać w dowolnym miejscu i czasie.

Telewizory Smart TV mają również dostęp do wielu innych treści online, takich jak filmy z YouTube, programy telewizji internetowej i inne. Dostęp do tych treści można uzyskać za pomocą wbudowanej aplikacji Smart TV lub przeglądarki internetowej telewizora.

Kolejną zaletą inteligentnych telewizorów jest to, że posiadają one wiele wbudowanych aplikacji, które oferują użytkownikom szereg dodatkowych funkcji i treści. Są to aplikacje społecznościowe, takie jak Facebook i Twitter, aplikacje informacyjne, takie jak CNN i BBC News, aplikacje sportowe, takie jak ESPN i oficjalna aplikacja NFL, NHL, NBA i MLB, aplikacje pogodowe i wiele innych.

Wreszcie, niektóre z tych urządzeń oferują również dostęp do asystentów głosowych, takich jak Amazon Alexa i Google Assistant. Funkcje te pozwalają użytkownikom sterować telewizorem za pomocą prostych poleceń głosowych, aby uzyskać dostęp do treści, uruchomić aplikacje i nie tylko.

Jakie są wady telewizora z dostępem do internetu?

Największym zagrożeniem, jakie niesie ze sobą smart TV, jest fakt, że telewizory podłączone do Internetu są z nim stale połączone. Oznacza to, że możesz używać swojego telewizora nie tylko do mediów społecznościowych, ale także do serwisów streamingowych, takich jak Netflix czy Amazon Prime. Usługi te wymagają jednak stałego połączenia z internetem, co stanowi potencjalne zagrożenie dla bezpieczeństwa.

Kolejną wadą telewizora z dostępem do internetu jest fakt, że za korzystanie z dodatkowych funkcji trzeba dodatkowo zapłacić. Wielu producentów za dodatkową opłatą oferuje dodatkowe funkcje, takie jak kanały czy aplikacje. To może się sumować w czasie i stać się znaczącym kosztem.

Kolejną wadą telewizora z dostępem do internetu jest fakt, że do korzystania z dodatkowych funkcji potrzebny jest dodatkowy sprzęt. Wielu producentów oferuje piloty ze zintegrowanymi przeglądarkami internetowymi i aplikacjami. Jednak te komponenty sprzętowe mogą być stosunkowo drogie i dlatego nie są dostępne dla wszystkich gospodarstw domowych.

W sumie wady telewizora podłączonego do internetu wynikają głównie z kosztów i zagrożenia bezpieczeństwa. Jeśli jednak jesteś gotów znieść te wady, smart TV może być świetnym dodatkiem do twojego systemu rozrywki.

Ile kosztuje telewizor z dostępem do internetu?

Telewizory z dostępem do Internetu z reguły nie są tańsze od zwykłych telewizorów. Ceny takich zestawów zaczynają się od około 400 euro i mogą wzrosnąć do kilku tysięcy euro w zależności od wielkości, funkcji i marki.

Większość producentów oferuje obecnie przynajmniej jeden model, który posiada wewnętrzny adapter WLAN, dzięki czemu można go łatwo podłączyć do domowej sieci. To, czy można korzystać z usług online, takich jak Netflix, Amazon Prime lub innych usług wideo na żądanie, zależy jednak od danego sprzętu.

Jak łatwa jest instalacja?

Instalacja telewizora podłączonego do internetu jest stosunkowo prosta. Wszystko, czego potrzebujesz, to router i kabel Ethernet. Gdy masz już oba te elementy, możesz podłączyć telewizor do internetu. Jest jednak kilka rzeczy, które powinieneś wziąć pod uwagę zanim zaczniesz. Po pierwsze, musisz upewnić się, że Twój router jest kompatybilny.

Po upewnieniu się, że tak jest, możesz rozpocząć instalację. Najpierw należy podłączyć router do telewizora. Aby to zrobić, potrzebujesz kabla Ethernet. Podłącz jeden koniec kabla do routera, a drugi do telewizora. Po połączeniu obu urządzeń telewizor powinien móc połączyć się z Internetem. W większości przypadków telewizor połączy się automatycznie. Jeśli nie, możesz też połączyć się ręcznie.

Jak łatwo jest go używać?

Telewizory z dostępem do Internetu, zwane również Smart TV, w ostatnich latach cieszą się coraz większą popularnością. Wielu konsumentów wybiera Smart TV, ponieważ są one łatwe w obsłudze i oferują szeroki zakres funkcji.

Większość telewizorów Smart TV ma wbudowany system operacyjny, który pozwala użytkownikowi na pobieranie i korzystanie z różnych aplikacji. Korzystając z aplikacji, można na przykład przesyłać strumieniowo filmy online, nagrywać ulubione programy telewizyjne, a nawet grać w gry online.

Obsługa Smart TV jest zazwyczaj bardzo prosta. Większość urządzeń posiada intuicyjny interfejs użytkownika, dzięki któremu użytkownik może szybko i łatwo odnaleźć pożądane funkcje. Z reguły Smart TV jest obsługiwany za pomocą pilota.

Niektórzy producenci oferują jednak także możliwość sterowania urządzeniem za pomocą aplikacji na smartfon lub tablet. Jest to szczególnie praktyczne, gdy np. leżysz w łóżku i chcesz włączyć telewizor.

Wniosek

W telewizory z dostępem do internetu zdecydowanie warto zainwestować, jeśli korzysta się z tych funkcji. Jeśli nie korzystasz z usług internetowych, wystarczy zwykły telewizor. Faktem jest, że Smart TV ma wiele zalet i jest łatwy w instalacji i użytkowaniu.

Najczęściej zadawane pytania

Gdzie mogę kupić telewizor z dostępem do internetu?

Telewizor z dostępem do internetu można kupić online lub w specjalistycznym sklepie z urządzeniami elektronicznymi.

Czego potrzebuję do telewizora z dostępem do internetu?

Z reguły, aby móc oglądać treści z punktu dostępu do Internetu, potrzebny jest telewizor z wejściem HDMI. Oczywiście do użytkowania wymagana jest również sprawna sieć WLAN.

Co może zrobić telewizor z dostępem do internetu?

Telewizor z dostępem do internetu pełni wiele funkcji. Można na przykład surfować po sieci, robić zakupy online, korzystać z mediów społecznościowych, przesyłać strumieniowo ulubione programy telewizyjne i filmy, słuchać muzyki i wiele innych.

Źródła

  • sueddeutsche.de – wskazówki dotyczące kupna
  • deutschlandfunk.de – telewizja internetowa na dorobku
  • augsburger-allgemeine.de – smart tv i bezpieczeństwo

Powiązane artykuły