1. Strona główna
  2. »
  3. Blog
  4. »
  5. Telewizja
  6. »
  7. Który telewizor jest właściwy?

Który telewizor jest właściwy?

Który telewizor jest właściwy?

Szukasz nowego telewizora, ale nie jesteś pewien, który będzie dla Ciebie najlepszy? Nie martw się, trafiłeś we właściwe miejsce! Pomożemy Ci znaleźć odpowiedni telewizor wśród wielu modeli, rozmiarów i funkcji. W dalszej części artykułu pokażemy, na co zdecydowanie należy zwrócić uwagę przy zakupie.

Rozmiar

Po pierwsze, zastanów się, ile miejsca jest dostępne w miejscu, w którym ma stanąć lub zawisnąć telewizor. Kluczowa jest również odległość między telewizorem a Twoim miejscem siedzącym. Im dalej siedzisz, tym większy powinien być telewizor. Podobnie, im bliżej siedzisz telewizora, tym może być on mniejszy.

Rozmiary telewizora podawane są w calach. W przeliczeniu na cm, jeden cal to 2,54 cm. Mierzona jest przekątna zbioru.

Modele i funkcje

Rezolucja

Można wybierać pomiędzy Full HD, 4K, a nawet 8K. Wysoka rozdzielczość jest szczególnie warta uwagi w przypadku dużych urządzeń. Na przykład telewizor 4K wyświetla cztery razy więcej pikseli niż telewizor Full HD. Obraz jest istotnie ostrzejszy i wygląda jeszcze bardziej realnie. Polecamy wersję 4K od rozmiaru 40 cali.

Telewizor 8K ma z kolei cztery razy więcej pikseli niż rozdzielczość 4K. Jednak rzadko jest to reprezentowane na serwisach streamingowych itp. Do tego dochodzą jeszcze sowite ceny telewizorów.

Smart TV

Smart TV jest niezbędny, jeśli chcesz mieć dostęp do internetu. Czy to YouTube, serwisy streamingowe jak Netflix i Amazon Prime, czy biblioteki mediów online kanałów telewizyjnych – Smart TV to umożliwia. Na dodatek zwykle można wygodnie podłączyć smartfon, a nawet sterować nim telewizorem.

Telewizor prosty czy zakrzywiony?

Zakrzywiony telewizor jest nieco łatwiejszy dla oczu i pozwala jeszcze bardziej zanurzyć się w świecie telewizji. Osiąga swoisty efekt 3D i wygląda też bardzo stylowo.

Jeśli jednak nie patrzysz na telewizor od przodu, ale częściowo z boku, krzywizna może nie pozwolić na uzyskanie optymalnego obrazu. W tym przypadku radzimy wybrać zestaw o prostej linii.

Marki

Wybór marki z pewnością zależy nieco od własnych preferencji. W każdym razie do wyboru jest szeroka gama marek. Samsung, Philipps, Sony i LG należą do najlepszych, ale inne marki też są całkiem przekonujące.

Połączenie

Ważne jest, aby zwrócić uwagę na cele, do jakich telewizor będzie wykorzystywany. Przykładowo, jeśli chcemy grać na określonych konsolach do gier, takich jak Playstation czy Nintendo, powinniśmy wcześniej dowiedzieć się, jakie połączenia są niezbędne w telewizorze. Zalecany jest również port USB, np. do odtwarzania zdjęć lub filmów z telefonu komórkowego.

Pewne połączenia są również potrzebne w przypadku odtwarzaczy DVD lub Blueray, amplitunerów i skrzynek dźwiękowych. Gniazdo jack jest potrzebne do podłączenia słuchawek, dzięki czemu można oglądać telewizję nawet wtedy, gdy inni wokół chcą być cicho.

Budżet

Wybór odpowiedniego telewizora musi być oczywiście dostosowany do dostępnego budżetu. Mniejsze zestawy są zazwyczaj tańsze, ale nie gorsze. Ponieważ jednak można cieszyć się telewizorem przez dość długi czas, warto wydać nieco więcej pieniędzy, aby uzyskać wspaniałe wrażenia z oglądania.

Wybór ostateczny

Wybór odpowiedniego telewizora zależy więc od wielu różnych czynników. Telewizor musi pasować do Ciebie, Twojego domu i dostępnej przestrzeni. Do tego dochodzą osobiste preferencje oraz czynnik finansowy. Dzięki powyższym informacjom i wskazówkom na pewno znajdziesz odpowiedni dla siebie telewizor.

Telewizory FAQ

Jak podłączyć telefon komórkowy do telewizora?

Połączenie między telefonem komórkowym a telewizorem zależy od telewizora. Niektóre telewizory można połączyć z telefonem komórkowym tylko za pomocą kabla i złącza USB. Do tego jednak wymagane jest również połączenie USB. Smart TV można połączyć ze smartfonem na przykład za pomocą niektórych aplikacji. Różni się to jednak w zależności od modelu. Należy zapoznać się z instrukcją obsługi telewizora.

Jak szeroki jest 65-calowy telewizor?

Jeden cal to odpowiednik 2,54 cm. Natomiast do pomiaru przekątnej zestawu używa się cali. Szerokość 65-calowego telewizora wynosi 143,81 cm.

Jaka jest długość i szerokość 55-calowego telewizora?

Telewizor 55-calowy należy do kategorii średnich i dużych rozmiarów. Szerokość wynosi 122,02 cm, a wysokość 68,64 cm.

Kiedy został wynaleziony telewizor?

Pierwszy telewizor został wynaleziony w 1927 roku przez Philo Farnswortha 7 września 1927 roku.

Źródła

  • Poradnik zakupu telewizora – mediamarkt.de
  • Zakup telewizora – hifi.de
  • Telewizja w teście – test.de

Powiązane artykuły