1. Strona główna
  2. »
  3. Blog
  4. »
  5. Telewizor HDR: więcej kolorów na ekranie

Telewizor HDR: więcej kolorów na ekranie

was ist hdr tv

Telewizor HDR: więcej kolorów na ekranie

HDR to skrót od High Dynamic Range. Jest to technologia, która umożliwia wyświetlanie szerszej gamy kolorów i wyższych kontrastów. Dzięki temu obrazy są bardziej żywe i realistyczne. Telewizja HDR rozszerza gamę kolorów i zakres kontrastu w porównaniu do standardowych telewizorów. Dzięki rozszerzeniu gamy kolorów i wyższym kontrastom, obrazy są bardziej szczegółowe i naturalne. W ostatnich latach technologia ta trafiła do świata telewizji i cieszy się coraz większą popularnością.

Jak działa telewizja HDR?

Telewizja HDR działa poprzez rozszerzenie gamy kolorów i zakresu kontrastu w porównaniu do standardowych telewizorów. Uzyskuje się to poprzez zwiększenie jasności najjaśniejszych i najciemniejszych obszarów obrazu. Pozwala to na uchwycenie większej ilości szczegółów w obszarach cieni i świateł.

Jedną z najważniejszych technologii, które umożliwia HDR jest stosowanie szerszych palet kolorów. Standardowe telewizory mogą wyświetlać tylko ograniczoną liczbę kolorów, natomiast telewizory z obsługą HDR są w stanie wyświetlić szerszą gamę barw i odcieni. Umożliwia to lepsze odwzorowanie kolorów i odcieni, dzięki czemu ogólny obraz wygląda bardziej żywo i naturalnie.

Kolejną ważną cechą HDR jest większa jasność. O ile jasność w standardowym telewizorze jest ograniczona, o tyle telewizor HDR może zaoferować znacznie wyższe osiągi również w tym zakresie. Dzięki temu jaśniejsze obszary obrazu są lepiej wyświetlane, co sprawia, że obraz jest bardziej żywy i naturalny.

Kolejną cechą HDR jest wyższy współczynnik kontrastu. HDR pozwala na zwiększenie różnicy między najjaśniejszymi i najciemniejszymi obszarami obrazu, co pomaga sprawić, że obraz wygląda ogólnie bardziej realistycznie i naturalnie.

Istnieją również różne formaty HDR wspierane przez producentów telewizorów, takie jak HDR10, HDR10+ i Dolby Vision. Każdy format ma swoje specyficzne cechy i zalety. Jednym z przykładów jest Dolby Vision, który wykorzystuje rozszerzone metadane do wyświetlania wyższej wierności kolorów i większej liczby kolorów.

Jakie są zalety telewizorów HDR?

Ważną zaletą telewizorów HDR jest to, że zapewniają bardziej realistyczny i żywy obraz. Rozszerzona gama kolorów i wyższe kontrasty sprawiają, że obrazy są bardziej szczegółowe i naturalne. Pozwala to na lepsze odwzorowanie kolorów i odcieni, dzięki czemu ogólny obraz jest bardziej żywy i naturalny. Telewizory HDR mogą również lepiej odwzorowywać jaśniejsze i ciemniejsze obszary obrazu, co może być zaletą w filmach i programach z wieloma ciemnymi scenami. Na przykład, możesz lepiej zobaczyć gwiazdy na ciemnym niebie podczas fotografowania w nocy lub lepiej zobaczyć obszary cieni w ciągu dnia.

Jak włączyć HDR w telewizorze

Aby włączyć HDR w telewizorze, należy upewnić się, że telewizor obsługuje HDR i że korzystasz ze źródła obsługującego HDR, takiego jak płyta Blu-ray z obsługą HDR lub serwis streamingowy z obsługą HDR. Wśród nich są na przykład Netflix i Amazon Prime. Następnie można aktywować ustawienia HDR w ustawieniach obrazu w urządzeniu. Może się to różnić w zależności od tego, jaki model i markę posiadasz. Ustawienia te można zwykle znaleźć za pomocą menu telewizora lub pilota. Ważne jest również, aby upewnić się, że telewizor jest ustawiony na prawidłowe źródło wejściowe, aby można było korzystać z treści HDR.

Istnieją również różne formaty HDR wspierane przez producentów telewizorów, takie jak HDR10, HDR10+ i Dolby Vision. Upewnij się, że Twój telewizor i źródło obsługują ten sam format HDR, aby uzyskać najlepsze wrażenia.

TELEWIZOR HDR – FAQ

Czym jest telewizja HDR?

HDR odnosi się do zdolności telewizora do wyświetlania szerszej gamy kolorów i jasności. Telewizory HDR mogą wyświetlać jaśniejsze biele i ciemniejsze czernie niż konwencjonalne telewizory, co daje bardziej realistyczny i żywy obraz.

Co oznacza HDR w telewizorze?

HDR to skrót od High Dynamic Range. Oznacza to, że telewizor ma szersze spektrum barw i może szybciej i sprawniej dostosować odwzorowanie kolorów.

Jak sprawdzić, czy mój telewizor ma HDR?

Aby dowiedzieć się, czy Twój telewizor obsługuje HDR, możesz poszukać logo HDR na opakowaniu lub sprawdzić specyfikację techniczną telewizora. Możesz też sprawdzić w menu telewizora, czy ustawienia dla HDR są włączone.

Źródła

  • Telewizory szaleją z HDR! – Komputer BILD
  • Na co zwrócić uwagę przy zakupie telewizora – Stern
  • Co powinieneś wiedzieć o HDR w telewizorze – techbook.pl

Powiązane artykuły