1. Strona główna
 2. »
 3. Blog
 4. »
 5. Kabel
 6. »
 7. LNB: Co to jest? Przegląd całościowy

LNB: Co to jest? Przegląd całościowy

was-ist-ein-lnb

LNB: Co to jest? Przegląd całościowy

Jeśli chcesz korzystać z telewizora z odbiorem satelitarnym, potrzebujesz czegoś więcej niż tylko anteny. Potrzebujesz również konwertera. Ale co to jest LNB? A jak pomaga cieszyć się najnowszymi serialami i filmami na ekranie? W tym poście powiemy Ci wszystko o konwerterach i o tym, jak mogą one poprawić Twoje wrażenia z oglądania.

Co to jest LNB?

Konwerter LNB (lepiej znany jako Low Noise Block downconverter) to urządzenie elektroniczne stosowane w antenach satelitarnych do odbioru sygnału wysyłanego z satelity. Znajduje się on zazwyczaj na końcówce anteny i przekształca odbierany sygnał o wysokiej częstotliwości na sygnał o niższej częstotliwości, który następnie jest przesyłany do odbiornika satelitarnego za pomocą kabla koncentrycznego.

Jak działa konwerter LNB

Konwerter składa się z odbiornika, który odbiera sygnał wysyłany z satelity oraz z downkonwertera, który konwertuje sygnał na niższe pasmo częstotliwości. Odbiornik składa się z talerza, który odbiera sygnał oraz wzmacniacza LNA (skrót od: Low Noise Amplifier), który wzmacnia sygnał. Konwersja w dół przekształca sygnał na częstotliwość odpowiednią dla odbiornika satelitarnego.

Dlaczego potrzebny jest konwerter?

Konwerter jest potrzebny, ponieważ sygnał wysyłany z satelity jest nadawany na bardzo wysokiej częstotliwości (zazwyczaj jest to częstotliwość pasma Ku – 11,7-12,75 GHz). Te częstotliwości są zbyt wysokie dla odbioru przez człowieka. Muszą więc zostać poddane down-converted, aby mogły zostać przetworzone przez odbiornik satelitarny.

Różnice w konwerterach LNB

Istnieją różne rodzaje konwerterów, które różnią się przede wszystkim ilością anten i zakresem częstotliwości, które pokrywają. Niektóre z najczęściej używanych konwerterów to:

 • Single LNBs: Konwertery te odbierają tylko jedno pasmo częstotliwości poprzez swoje jedyne wyjście. Są one przystosowane do pracy z jednym odbiornikiem.
 • Twin LNBs: Konwertery te odbierają kilka pasm częstotliwości przez dwa wyjścia i są zwykle przeznaczone do odbioru satelitów przez dwa odbiorniki.
 • Konwertery Unicable: Dzięki tym konwerterom można używać do czterech odbiorników jednocześnie.
 • Konwertery monoblokowe: Te konwertery pozwalają na odbiór wielu satelitów za pomocą jednej anteny. Są one szczególnie przydatne, gdy chcemy odbierać kanały z różnych satelitów bez konieczności instalowania kilku anten.

Jak instaluje się konwerter?

Instalacja konwertera zależy od rodzaju anteny satelitarnej i zastosowanego kabla koncentrycznego. Zazwyczaj konwerter jest przymocowany do górnej części anteny i połączony z odbiornikiem satelitarnym za pomocą kabla koncentrycznego. Ważne jest, aby kabel koncentryczny był ułożony prawidłowo, aby uniknąć zakłóceń i strat w sygnale.

Rzeczy, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze konwertera

Przy wyborze konwertera należy wziąć pod uwagę kilka ważnych czynników:

 • Najpierw należy upewnić się, że konwerter jest przystosowany do odbioru pożądanego sygnału satelitarnego.
 • Ważna jest również jakość konwertera, ponieważ wysokiej jakości konwerter zazwyczaj oferuje lepsze warunki odbioru i dłużej działa.
 • Na koniec należy również upewnić się, że konwerter jest odpowiedni dla planowanej anteny i że jest kompatybilny z odbiornikiem satelitarnym.

Na pierwszy rzut oka

Podsumowując, konwertery są ważnymi elementami anten satelitarnych, które służą do konwersji sygnału wysyłanego z satelity na pasmo częstotliwości odpowiednie dla odbiornika satelitarnego. Składają się one z odbiornika, który odbiera sygnał i downkonwertera, który przetwarza sygnał na niższą częstotliwość.

Istnieją różnice w konwerterach, głównie w liczbie anten i zakresie częstotliwości, które pokrywają. Przy wyborze konwertera ważne jest, aby nadawał się on do odbioru pożądanego sygnału satelitarnego, był dobrej jakości oraz był kompatybilny z planowaną anteną i odbiornikiem satelitarnym.

FAQ na temat: Co to jest LNB?

Co to jest konwerter do telewizora?

Jest to skrót od angielskiego terminu „Low Block Noise”. Odpowiednikiem w języku niemieckim jest: przetwornik sygnału niskoszumowego. Konwerter jest ważny dla odbioru satelitarnego Twojego telewizora.

Jakiego konwertera potrzebuję do telewizji HD?

W przypadku telewizji HD nie trzeba się zastanawiać nad żadnymi wielkimi rzeczami, jeśli chodzi o podłączenie konwertera. Potrzebujesz połączenia, które jest cyfrowe.

Jak mogę stwierdzić, że konwerter jest uszkodzony?

Jeśli transmitowany obraz telewizyjny nie pojawia się optymalnie na ekranie, możliwe jest, że konwerter jest uszkodzony.

Źródła

 • https://www.lnb-test.de/knowhow/wie-funktioniert-ein-lnb
 • https://www.satking.de/faq-haeufig-gestellte-fragen/sat-und-co/welche-arten-von-lnbs-gibt-es
 • https://fernsehempfang.tv/post/alles-ueber-lnbs/

Powiązane artykuły