1. Strona główna
 2. »
 3. Blog
 4. »
 5. Kabel
 6. »
 7. Kabel koncentryczny – zastosowanie, rodzaje i wskazówki

Kabel koncentryczny – zastosowanie, rodzaje i wskazówki

koaxialkabel unterschiede

Kabel koncentryczny – zastosowanie, rodzaje i wskazówki

Każdy z nas w pewnym momencie pewnie trzymał w rękach kabel koncentryczny, ale czym on dokładnie jest? Do czego potrzebny jest taki kabel, jakie są jego różne rodzaje i co jeszcze trzeba wiedzieć na ten temat, opowiemy Ci tutaj.

Obszary zastosowań kabli koncentrycznych

Kable koncentryczne są jednym z najważniejszych elementów wielu nowoczesnych sieci komunikacyjnych. Dzięki możliwości przesyłania dużej szerokości pasma są one niezbędne do transmisji danych cyfrowych, takich jak sygnały telewizyjne czy połączenia internetowe.

Innym powszechnym zastosowaniem kabli koncentrycznych jest przesyłanie danych w sieciach komputerowych. Kable te są najczęściej stosowanymi typami kabli w sieciach Ethernet. Wynika to z ich dużej szerokości pasma i małej tłumienności sygnału. Są one również powszechnie stosowane w branży telekomunikacyjnej.

Ważnym elementem w zasilaniu są również kable koncentryczne. Są one często stosowane w przesyłaniu wysokiego napięcia, ponieważ są w stanie przenosić bardzo wysokie napięcia.

W elektronice są one często stosowane w połączeniu z sygnałami RF. Kable koncentryczne są w stanie przenosić bardzo wysokie częstotliwości i dlatego są szczególnie przydatne do przesyłania sygnałów o wysokiej częstotliwości.

Jak powstaje kabel koncentryczny?

W kablu koncentrycznym przewód elektryczny jest otoczony metalową lub plastikową powłoką w środku kabla. Powłoka ekranuje kabel przed zakłóceniami elektromagnetycznymi z zewnątrz. Pomiędzy przewodami wewnętrznymi i zewnętrznymi znajduje się materiał izolacyjny, najczęściej pianka.

Większość kabli koncentrycznych wykonana jest z drutu miedzianego. Miedź jest dobrym przewodnikiem prądu i tarczą. Aby kabel był elastyczny, otoczony jest plastikowym płaszczem. Produkcja kabla koncentrycznego rozpoczyna się od wytworzenia drutu wewnętrznego. Drut jest skręcany i ciągnięty w specjalnej maszynie, aż uzyska odpowiednią grubość i długość. Następnie drut jest wciągany w metalową lub plastikową osłonę.

Płaszcz jest wykonywany w specjalnej formie, tak aby był dokładnie dopasowany do rozmiaru kabla. Następnie powłoka zostaje sprasowana w prasie i połączona z przewodem. Pomiędzy drutem wewnętrznym a powłoką umieszczony jest materiał izolacyjny. Ten materiał izolacyjny chroni kabel przed zakłóceniami elektromagnetycznymi i utrzymuje kabel razem.

Po wprowadzeniu materiału izolacyjnego, przewód zewnętrzny jest przeciągany wokół powłoki. Drut zewnętrzny jest zazwyczaj wykonywany w tej samej maszynie co drut wewnętrzny. Drut zewnętrzny jest sprasowany w prasie i połączony z drutem wewnętrznym. Na koniec kabel owija się plastikową osłoną, aby był elastyczny.

Jakie są poszczególne rodzaje?

Istnieje kilka różnych rodzajów kabla koncentrycznego, które mają różne właściwości.

RG-59: Ten kabel koncentryczny jest często używany w aplikacjach CCTV. Jest to kabel 75-omowy, który oferuje wysokie pasmo przenoszenia i niskie zniekształcenia sygnału.

RG-6: Ten kabel jest często używany w aplikacjach SAT-TV. Jest to również kabel 75-omowy i oferuje wysokie pasmo przenoszenia oraz niskie zniekształcenia sygnału.

RG-11: Ten typ kabla jest często używany w profesjonalnych aplikacjach audio i wideo. To także kabel 75-omowy, o wysokim paśmie przenoszenia i bardzo niskich zniekształceniach sygnału.

Mini-Coax: Ten kabel koncentryczny jest często używany w branży telewizji kablowej. Jest to kabel 50-omowy.

Twinaxial: Ten kabel koncentryczny jest często używany w przemyśle telekomunikacyjnym i jest również kablem 50-omowym.

Kable koncentryczne produkowane są w różnych rozmiarach i z różnymi warstwami izolacji. Rodzaj warstwy izolacyjnej zależy od zastosowania kabla. W systemach telewizyjnych i radiowych stosuje się zwykle warstwę gumy lub tworzywa sztucznego, natomiast w sieciach komputerowych i systemach satelitarnych – warstwę metalu.

Rozmiar drutu miedzianego w kablu koncentrycznym również zależy od zastosowania. W systemach telewizyjnych i radiowych stosuje się zwykle przewód miedziany o średnicy od 0,5 do 1,0 mm, natomiast w sieciach komputerowych i systemach satelitarnych często stosuje się przewód miedziany o średnicy od 0,8 do 1,6 mm.

Kable koncentryczne produkowane są również w różnych długościach. Długość kabla zależy od zastosowania. W systemach telewizyjnych i radiowych kable koncentryczne są często produkowane w długościach od 1 do 100 m, natomiast w sieciach komputerowych i systemach satelitarnych kable koncentryczne są często dłuższe.

Wskazówki dotyczące zastosowania kabli koncentrycznych

Jak prawidłowo używać kabli koncentrycznych? Oto kilka wskazówek dla Ciebie:

 • Wybierając kabel koncentryczny, należy upewnić się, że jest on odpowiedni do danego zastosowania. Istnieją różne rodzaje kabli koncentrycznych przeznaczonych do różnych celów.
 • Podczas instalacji kabli koncentrycznych należy zawsze używać odpowiednich zacisków kablowych. Zapewni to bezpieczne dopasowanie kabla.
 • Podczas układania kabli koncentrycznych należy zwrócić uwagę, aby nie były one zagięte lub zgniecione. Może to wpłynąć na jakość transmisji.
 • Jeśli kładziesz kable koncentryczne w pobliżu innych kabli elektrycznych, upewnij się, że kable nie stykają się ze sobą. Może to spowodować zakłócenia w transmisji.

Wniosek

Kable koncentryczne występują w różnych rodzajach. W zależności od tego, do czego potrzebny jest kabel, należy wybrać odpowiedni rozmiar i warstwę izolacji. Jest też kilka rzeczy, o których należy pamiętać podczas korzystania z kabla, aby wszystko działało jak należy.

Najczęściej zadawane pytania

Co to jest kabel koncentryczny?

Kabel koncentryczny to kabel z dwoma wewnętrznymi przewodnikami oddzielonymi powłoką. Powłoka służy jako ekran i zapobiega zakłóceniom elektromagnetycznym w kablu.

Do czego potrzebny jest kabel koncentryczny?

Kabel koncentryczny jest potrzebny do wykonania połączenia pomiędzy dwoma urządzeniami, które przesyłają sygnały elektryczne.

Jakie są różnice między kablami koncentrycznymi?

Kable mogą się różnić wielkością i warstwą izolacji. W zależności od wielkości i grubości warstwy, różne są również obszary zastosowania.

Źródła

 • futura-sciences.com – definicja kabla koncentrycznego
 • fernseherfuchs.com – znalezienie odpowiedniego kabla
 • helpster.de – kabel koncentryczny po prostu wyjaśniony

Powiązane artykuły