1. Strona główna
 2. »
 3. Blog
 4. »
 5. Telewizja
 6. »
 7. Jak długo działa telewizor?

Jak długo działa telewizor?

wie-lange-haelt-ein-fernseher

Jak długo działa telewizor?

Zwłaszcza przy większych zakupach zawsze pojawia się pytanie: Jak długo produkt faktycznie wytrzymuje? Zwłaszcza w przypadku urządzeń technicznych, takich jak telewizory, trwałość jest ważnym kryterium, bo przecież nie chcesz, aby co kilka lat trzeba było inwestować w nowe urządzenie. Ale jak długo faktycznie trwa telewizor i czy są rzeczy, na które powinieneś zwrócić uwagę, aby przedłużyć jego żywotność?

W tym artykule na blogu chcielibyśmy przedstawić kilka wskazówek, jak można jak najdłużej korzystać z telewizora i na co należy zwrócić uwagę.

Jak długo średnio wytrzymuje telewizor?

Żywotność telewizora zależy od różnych czynników. Z jednej strony, jakość zestawu odgrywa rolę, ponieważ wysokiej jakości markowe produkty zazwyczaj działają dłużej niż tańsze zestawy no-name. Obszar użytkowania również odgrywa rolę: czy telewizor jest używany tylko od czasu do czasu, czy też jest w użyciu przez wiele godzin każdego dnia?

Średnio można powiedzieć, że telewizor wytrzyma około 8-10 lat, jeśli będzie regularnie używany. Jednak są też wyjątki w górę i w dół: Niektóre zestawy wytrzymują znacznie dłużej, inne zaś oddają ducha już po kilku latach.

Jak przedłużyć żywotność swojego telewizora?

Jeśli chcesz korzystać ze swojego telewizora jak najdłużej, jest kilka rzeczy, na które możesz zwrócić uwagę. Po pierwsze, warto trzymać zestaw w chłodnym i suchym miejscu, aby uniknąć przegrzania i pleśni. Należy również upewnić się, że wokół jednostki krąży wystarczająca ilość powietrza, tak aby była ona dobrze wentylowana.

Kolejnym ważnym czynnikiem jest ustawienie obrazu: jeśli zawsze ustawiasz telewizor na najwyższą jasność, zbytnio obciążasz żarówki i mogą one szybciej ulec awarii. Dlatego warto dostosować jasność do pomieszczenia i pory dnia. Wyłączanie telewizora zamiast wprowadzania go w tryb czuwania również może przedłużyć jego żywotność, ponieważ w trybie czuwania zestaw nadal zużywa energię.

Kolejną wskazówką jest regularne czyszczenie telewizora. Na powierzchni zestawu z czasem zbierają się kurz i brud, co nie tylko wpływa na jego wygląd, ale także może mieć wpływ na jego wydajność. Dlatego warto co kilka tygodni dokładnie odkurzyć telewizor i w razie potrzeby przetrzeć go suchą szmatką.

Co zrobić, gdy zepsuje się telewizor?

Pomimo wszystkich podjętych środków ostrożności może się zdarzyć, że telewizor się zepsuje. W takim przypadku można postąpić na kilka sposobów:

 • Naprawa: Jeśli uszkodzenia nie są zbyt poważne, zazwyczaj warto zlecić naprawę zestawu. Należy jednak pamiętać, że koszty naprawy są czasem niemal tak wysokie jak cena zakupu nowego zestawu.
 • Gwarancja: Jeśli telewizor jest jeszcze w okresie gwarancyjnym, można go bezpłatnie naprawić. Często jednak istnieją ograniczenia, np. dotyczące szkód spowodowanych niewłaściwym użytkowaniem.
 • Nowy zakup: Jeśli koszty naprawy są zbyt wysokie lub zestaw był używany przez długi czas, bardziej sensowne może być zainwestowanie w nowy telewizor. Warto zadbać o to, aby kupić wysokiej jakości zestaw znanej marki, aby przedłużyć jego żywotność.

Telewizory są bardzo trwałe

Średnio telewizor wytrzyma 8-10 lat, jeśli jest regularnie używany. Istnieje kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby przedłużyć żywotność telewizora, takich jak prawidłowe ustawienie, dostosowanie jasności obrazu i regularne czyszczenie.

FAQ dotyczące czasu działania telewizora

Jak długo zazwyczaj działa telewizor?

Telewizor może zazwyczaj wytrzymać od 7 do 10 lat, jeśli jest prawidłowo użytkowany. Jednak starsze telewizory mogą działać dłużej, jeśli są dobrze pielęgnowane, podczas gdy niektóre nowsze modele mogą zepsuć się wcześniej.

Jak mogę przedłużyć żywotność mojego telewizora?

Należy unikać używania przedłużaczy i listew zasilających, ponieważ mogą one zakłócać zasilanie telewizora. Zamiast tego użyj bezpośredniego gniazda zasilania.
2. Nie umieszczaj telewizora w pobliżu źródeł ciepła, takich jak grzejniki lub piece.
Unikaj dotykania lub przenoszenia telewizora podczas użytkowania, ponieważ może to spowodować uszkodzenie wewnętrznych komponentów.
3. Regularnie czyść telewizor, aby usunąć kurz i zanieczyszczenia, które mogą wpływać na chłodzenie.

Co należy zrobić, gdy telewizor się zepsuje? 1.

1. Sprawdź, czy telewizor jest jeszcze na gwarancji. Jeśli tak jest, skontaktuj się z producentem lub sprzedawcą, u którego został zakupiony, aby go naprawić.
2. Jeśli telewizor nie jest już objęty gwarancją, możesz spróbować naprawić problem samodzielnie. Istnieje wiele tutoriali online, które podają instrukcje krok po kroku, jak naprawić typowe problemy z telewizorem.
3. Jeśli nie możesz i nie chcesz naprawić problemu samodzielnie, możesz wynająć profesjonalny serwis naprawczy. Może to być jednak droższe niż zakup nowego telewizora.

Źródła

 • TV: Żywotność wyświetlaczy QLED – computerbild.de
 • Te telewizyjne grzechy śmiertelne niszczą Twój telewizor – welt.de
 • Urządzenia elektryczne: my również jesteśmy winni ich krótkiej żywotności – wissenschaft.de

Powiązane artykuły