1. Strona główna
 2. »
 3. Blog
 4. »
 5. Telewizja
 6. »
 7. Przeliczanie przekątnej ekranu – to takie proste!

Przeliczanie przekątnej ekranu – to takie proste!

bildschirmdiagonale-berechnen

Przeliczanie przekątnej ekranu – to takie proste!

Najważniejsze fakty w skrócie

Jaka jest przekątna 42-calowego ekranu?

Przekątna takiego ekranu wynosi 107 cm.

Który wzór jest odpowiedni do obliczenia przekątnej ekranu?

Aby obliczyć przekątną ekranu, potrzebujesz wzoru Przekątna = √(Szerokość² + Wysokość²), jeśli masz wymiary swojego monitora.

Jak przeliczyć na centymetry?

Jeśli chcesz przeliczyć pomiar w calach na centymetry, możesz to łatwo zrobić, mnożąc swój pomiar w calach przez 2,54.

Chcesz wiedzieć jak duży jest ekran Twojego telewizora lub monitora? Następnie trzeba obliczyć przekątną ekranu. Może to pomóc w znalezieniu odpowiednich wymiarów dla przyszłego monitora. Ponieważ istnieją różne rozmiary telewizorów, pomocne może być samodzielne obliczenie przekątnej. Ale jak działa obliczanie przekątnej? Nie przejmuj się, jeśli nie wiesz jak. W tym artykule dowiesz się, jak łatwo obliczyć przekątną ekranu w domu.

Je größer der Bildschirm, desto mehr Freude beim Schauen Deiner Lieblingsserien.
Im większy ekran, tym większa przyjemność z oglądania ulubionych programów.

Jakie są rodzaje ekranów?

Istnieją różne rodzaje ekranów, które nadają się nie tylko do oglądania telewizji. Możesz je wykorzystać do różnych celów. Jednym z najpopularniejszych rodzajów ekranów jest ekran LCD (Liquid Crystal Display), który jest stosowany w wielu komputerach, laptopach i telewizorach. Innym rodzajem ekranu jest ekran OLED (Organic Light Emitting Diode), który oferuje wyższą jakość obrazu i szerszy kąt widzenia niż ekrany LCD.

Istnieją również ekrany projekcyjne, które służą do wyświetlania filmów i prezentacji w dużych pomieszczeniach. Innym rodzajem ekranu jest ekran CRT (Cathode Ray Tube), który nadal jest stosowany w niektórych starszych komputerach i telewizorach, ale powoli jest zastępowany przez ekrany LCD i OLED.

Jakie rozmiary są odpowiednie do czego?

 • Małe ekrany są najczęściej wykorzystywane w smartfonach. Im mniejszy ekran, tym mniejsza przestrzeń użytkownika. W międzyczasie jednak można kupić smartfony z większymi wyświetlaczami, dzięki czemu mamy do dyspozycji więcej przestrzeni użytkowej.
 • Średniej wielkości ekrany są szczególnie przydatne, jeśli chcemy używać go jako monitora do komputera. Im większy monitor, tym większe wrażenia z gry. Na większości monitorów można też grać w starsze gry w dobrej jakości.
 • Większe monitory przeznaczone są do użytku telewizyjnego i streamingowego. Nadają się one szczególnie do sypialni lub salonu.

Wskazówka: Im większy ekran, tym więcej możesz zobaczyć. Jeśli chcesz ustawić ekran w salonie, powinieneś rozważyć ekran o dużej przekątnej. Zwłaszcza jeśli masz dużą rodzinę, duże ekrany są szczególnie przydatne, jeśli chcesz urządzić wieczór filmowy z bliskimi.

Ein großer Bildschirm eignet sich auch perfekt für Meetings.
Duży ekran doskonale sprawdza się również podczas spotkań.

Jaka jest przekątna ekranu?

Przekątna ekranu to odległość między dwoma przeciwległymi rogami ekranu. Informuje on o tym, jak duży jest ekran w calach. Jednak ta jednostka długości jest zwykle nieprzydatna do mierzenia lub wyobrażania sobie wielkości. Dlatego jednostkę miary cale można również przeliczyć na centymetry. Dzięki temu łatwiej będzie Ci zmierzyć nowy monitor i jego lokalizację.

Jednostka miary cala

Jednostka miary cal jest stosowana przede wszystkim w USA. W przybliżeniu odpowiada to 2,54 cm.

Dlaczego warto obliczyć przekątną ekranu?

Istnieje wiele powodów, dla których należy obliczyć przekątną ekranu. Jednym z najważniejszych powodów jest dobór odpowiedniej wielkości ekranu do swoich potrzeb. W zależności od tego, do czego chcemy wykorzystać ekran, należy wybrać odpowiedni rozmiar.

Innym powodem jest określenie właściwej rozdzielczości potrzebnej do tego, aby ekran zapewniał wyraźne i ostre wyświetlanie. Jeśli głównie chcesz grać w gry, ekran powinien mieć dobrą rozdzielczość, abyś mógł cieszyć się pełnią wrażeń z gry.

Ważne jest również obliczenie przekątnej, aby móc obliczyć odpowiednią wielkość ekranu dla danego miejsca. Jeśli Twój ekran ma stałe miejsce na biurku, powinien być dopasowany do jego proporcji.

Ale jak obliczyć przekątną ekranu?

Jeśli chcesz obliczyć przekątną ekranu, potrzebujesz wysokości i szerokości swojego monitora w centymetrach. Kiedy masz już te wartości, możesz je łatwo wprowadzić do formuły: Przekątna = √(szerokość² + wysokość²).

Przykład

Twój telewizor ma szerokość 80 cm i wysokość 50 cm. Aby obliczyć przekątną swojego monitora, możesz po prostu wstawić wartości do formuły i obliczyć je.

Przekątna = √(80² + 50²) = √(6400 + 2500) = √8900 = 94

Twój telewizor ma przekątną ekranu 94 cm. Jeśli teraz chcesz obliczyć wymiary w calach dla swojego telewizora, to również jest to bardzo proste. Wystarczy podzielić wynik, czyli miarę centymetrową, przez 2,54. Przykład wygląda więc następująco:

Przekątna w calach = 94 cm / 2,54 = 37,01

Przekątna Twojego ekranu wynosi 94 cm lub, mówiąc w calach, 37,01 cala.

Przeliczanie na cale i centymetry

Oczywiście może się zdarzyć, że masz tylko centymetry. Aby obliczyć jednostkę cala, możesz ponownie użyć wzoru. Mnożysz swój pomiar w calach przez 2,54.

Na przykład, jeśli chcesz przeliczyć 75 cali na cm, pomnóż 75 x 2,54. Wzór jest następujący:

Centymetr = 75 x 2,54

Centymetr = 190,5

75 cali to zatem 190,5 centymetra.

Można też łatwo obliczyć przekątną ekranu w calach. Jeśli masz tylko centymetry i chcesz przeliczyć je na cale, możesz po prostu podzielić centymetry przez 2,54. W ten sposób szybko i łatwo uzyskasz przekątną ekranu w calach. Dzięki temu szybko i łatwo uzyskasz wynik w calach.

Ist der Bildschirm richtig im Wohnzimmer platziert, stehen Filmabende mit der Familie nichts mehr im Wege.
Gdy ekran zostanie prawidłowo umieszczony w salonie, nic nie stoi na przeszkodzie, aby wieczory filmowe spędzać z rodziną.

Tabela przeliczeniowa: popularne rozmiary

Dla ułatwienia jest tabela przeliczeniowa. Może to ułatwić konwersję. Nie musisz pamiętać żadnych formuł i zawsze masz pod ręką popularne rozmiary. W dalszej części artykułu wymieniamy dziesięć wartości, abyś nie musiał już samodzielnie ich przeliczać.

Przekątna w calach Przekątna w centymetrach
14 36
17 43,2
19 48
22 55,9
24 61
26 66
32 81,3
37 94
40,2 102
50 127

Jakie kryteria należy zastosować przy wyborze rozmiaru ekranu?

Wybór odpowiedniego rozmiaru ekranu zależy od kilku czynników.

 • Jednym z najważniejszych czynników jest obszar użytkowania. Jeśli używasz ekranu głównie do pracy, powinieneś wybrać większy rozmiar, aby zmniejszyć zmęczenie oczu. Większe ekrany są szczególnie dobre, gdy trzeba mieć otwartych kilka zakładek jednocześnie. Jeśli pracujesz z laptopem, 24-calowy ekran to dobry rozmiar. Jeśli używasz ekranu głównie do oglądania filmów lub grania w gry, możesz też wybrać mniejszy rozmiar.
 • Kolejnym ważnym czynnikiem jest przestrzeń, którą masz do dyspozycji. Jeśli nie masz zbyt wiele miejsca, powinieneś wybrać mniejszy rozmiar. Aby jednak prawidłowo zmierzyć przestrzeń, należy zwrócić uwagę na obliczenie przekątnej ekranu.

Uwaga: Odległość od urządzenia końcowego powinna również odgrywać ważną rolę. Upewnij się, że zachowujesz minimalną odległość od urządzenia, dzięki czemu możesz chronić swoje oczy. Większość urządzeń posiada również funkcję, która filtruje niebieskie światło z ekranu. Zdecydowanie powinieneś użyć tej funkcji.

Jakie są zalety i wady dużych ekranów?

Do wyboru jest wiele różnych rozmiarów ekranów. Wszystkie one różnią się przede wszystkim przekątną ekranu w calach. Wszystkie mają różne korzyści, z których można skorzystać. Ekrany telefonów komórkowych są małe i nieszczególnie nadają się do gier czy streamingu. Laptopy są do tego znacznie lepsze. Są też kompaktowe i łatwe do zabrania ze sobą. Z kolei większe ekrany wydają się być przywiązane do stałego miejsca. Mimo to, oferują one pewne zalety i wady.

Zalety

Jeśli chcesz używać ekranu do pracy, większy ekran jest łatwiejszy dla oczu.

Lepiej widać szczegóły i treść.

Możesz też otworzyć na ekranie kilka aplikacji jednocześnie. (multitasking)

Wady

Duży ekran może zajmować sporo miejsca.

Większe ekrany są zazwyczaj droższe od mniejszych.

Jeśli rozdzielczość i rozmiar tekstu są ustawione nieprawidłowo, tekst może być nieczytelny.

Okazuje się więc, że ważne jest, aby Twój ekran miał odpowiednią przekątną. Dlatego powinieneś wiedzieć, jak obliczyć przekątną ekranu nie tylko w calach, ale także w centymetrach.

Der Laptop als perfekter Alltagsbegleiter.
Laptop jako idealny towarzysz dnia codziennego.

Odpowiedni ekran z idealnym rozmiarem telewizora

Podsumowując, wybór odpowiedniej przekątnej i wielkości ekranu jest ważnym czynnikiem wpływającym na wrażenia użytkownika. To od Twoich wymagań zależy, jaki rozmiar telewizora powinieneś wybrać. Jeśli chcesz wykorzystać ekran do pracy, szczególnie wskazane są większe ekrany i monitory, ponieważ są one łatwiejsze dla oczu. Jeśli nie jesteś pewien rozmiaru, możesz łatwo obliczyć go samodzielnie za pomocą wzoru i zmierzyć, czy ekran nadaje się do zamierzonej przestrzeni.

FAQ Obliczanie przekątnej ekranu

Jaka przekątna ekranu jest dla Ciebie najlepsza?

Najlepsza przekątna ekranu zależy od indywidualnych wymagań. W zależności od tego, do czego chcesz wykorzystać ekran, odpowiednie dla Ciebie mogą być większe lub mniejsze ekrany.

Jak przeliczyć na cale?

Możesz po prostu podzielić swój pomiar centymetrowy przez 2,54, co da Ci miarę calową. To da ci centymetry.

Do czego służy przekątna ekranu w calach?

Cale to jednostka miary pochodząca z USA, która służy do wskazywania jednostek miary. Tej jednostki miary używamy również w przypadku przekątnej ekranu. Można jednak w prosty sposób przerobić go samodzielnie.

Źródła

 • Tabela przeliczeniowa – focus.de
 • Przekątna ekranu – sueddeutsche.de

Powiązane artykuły