1. Strona główna
 2. »
 3. Blog
 4. »
 5. Telewizja
 6. »
 7. Różne rozmiary telewizorów w skrócie

Różne rozmiary telewizorów w skrócie

fernseher zoll groeßen

Różne rozmiary telewizorów w skrócie

Telewizor w ostatnich latach staje się coraz większy. Większość osób posiada obecnie telewizor o przekątnej ekranu co najmniej 32 cale.

Ale jak duży powinien być właściwie telewizor? A jaki rozmiar jest odpowiedni do jakiego celu? W tym artykule przedstawiamy krótko różne rozmiary telewizorów w calach i wyjaśniamy, do czego się nadają.

Jakie są rozmiary calowe?

Większość rozmiarów telewizorów podawana jest w calach, a nie w przekątnej. Cale to szerokość telewizora.

Kiedy szukasz telewizora, przekonasz się, że większość zestawów występuje w różnych rozmiarach calowych. Jednak właściwy rozmiar telewizora zależy od wielu czynników, w tym od budżetu, przestrzeni dostępnej w pokoju i osobistych preferencji. Poniżej przyjrzymy się różnym rozmiarom cali TV i dowiemy się, który z nich jest najlepszy dla Ciebie. Większość telewizorów występuje w rozmiarach 32 cale, 40 cali, 50 cali lub 60 cali.

Jeśli wybierzesz mniejszy telewizor, na przykład 32-calowy, warto pamiętać, że możesz nie być w stanie oglądać wszystkich treści w jakości HD. Z drugiej strony, większy telewizor, na przykład 65-calowy, może być bardzo drogi i może wymagać więcej miejsca w twoim pokoju. Jeśli więc nie masz zbyt wiele miejsca lub masz ograniczony budżet, powinieneś zdecydować się na średni rozmiar, taki jak 40- lub 50-calowy.

Zalety i wady różnych rozmiarów cali

Jak wspomniano wcześniej, telewizory występują w różnych stylach i rozmiarach. Każdy rozmiar cala ma swoje wady i zalety. Poniżej przedstawiamy wady i zalety dwóch skrajnych wariantów.

32-calowy telewizor

Zalety:

 • Jedną z zalet 32-calowego telewizora jest to, że jest on zazwyczaj bardzo kompaktowy. Dzięki temu zajmuje mniej miejsca w pokoju i jest łatwiejszy w transporcie.
 • Podobnie telewizory 32-calowe są zazwyczaj tańsze od większych modeli. Oznacza to, że są one bardziej przystępne dla wielu osób.

Wady:

 • Jedną z wad telewizorów 32-calowych jest to, że mają one stosunkowo małe ekrany.
 • Również telewizory 32-calowe mają zazwyczaj mniejszą liczbę połączeń niż większe modele. Oznacza to, że możesz nie być w stanie podłączyć wszystkich swoich urządzeń.

Telewizory 60 cali

Zalety:

 • Telewizor 60 cali oferuje duży obraz i dobrą jakość obrazu. Jest to idealne rozwiązanie, jeśli chcesz oglądać filmy lub sport.
 • Ponadto telewizor 60 cali jest idealny dla rodzin, ponieważ każdy chce cieszyć się telewizją razem.

Wady:

 • Telewizor 60 cali jest stosunkowo ciężki, dlatego może być trudny w transporcie.
 • Telewizor o przekątnej 60 cali wymaga więcej energii elektrycznej niż mniejsze modele i dlatego może zwiększyć rachunek za prąd.
 • Jeśli kupisz duży telewizor, będzie on zazwyczaj droższy.

Inne ważne kryteria

Wielkość telewizora nie jest jedynym kryterium, które powinieneś wziąć pod uwagę. Należy również zwrócić uwagę na rozdzielczość telewizora. Większość nowych telewizorów ma rozdzielczość 4K. Oznacza to, że telewizor jest czterokrotnie bardziej ostry niż telewizor Full HD.

Po podjęciu decyzji o odpowiednim rozmiarze cali TV, należy również zastanowić się, jaki rodzaj pilota preferujemy. Większość pilotów jest połączona z podczerwienią lub Bluetooth. Podczerwień sprawdza się w małych pomieszczeniach i jest zwykle tańsza niż Bluetooth. Bluetooth jest jednak bardziej wydajny i pozwala na sterowanie telewizorem nawet wtedy, gdy znajdujemy się poza zasięgiem wzroku.

Jakie są rozmiary cali telewizyjnych?

Telewizory dostępne są zazwyczaj w rozmiarach od 32 do 60 cali.

Co oznacza 32 cale?

32 cale odpowiadają przekątnej ekranu wynoszącej około 80 cm.

Jaki jest rozmiar 40-calowego telewizora w cm?

Telewizor 40-calowy ma przekątną ekranu 101,6 cm.

Źródła

 • https://www.turn-on.de/article/fernseher
 • https://www.sueddeutsche.de/wissen/
 • https://www.chip.de/artikel/TV-Tipps

Powiązane artykuły