1. Strona główna
  2. »
  3. Blog
  4. »
  5. Odbieranie telewizji bez kabla – Oto alternatywy

Odbieranie telewizji bez kabla – Oto alternatywy

Odbieranie telewizji bez kabla – Oto alternatywy

Chcesz oglądać telewizję, ale nie masz połączenia kablowego? Nie ma problemu, istnieje wiele sposobów na oglądanie telewizji bez połączenia kablowego. Oto kilka opcji, które możesz rozważyć oraz ich zalety i wady:

Odbiór antenowy

Jednym z najstarszych i najprostszych sposobów odbioru telewizji jest zastosowanie anteny. Istnieją różne rodzaje anten, takie jak anteny wewnętrzne lub zewnętrzne, które można wykorzystać do odbioru lokalnych kanałów telewizyjnych. Jeśli mieszkasz w okolicy, gdzie dostępnych jest wiele kanałów telewizyjnych, może wystarczyć zwykła antena wewnętrzna. Jeśli jednak mieszkasz na obszarze, gdzie warunki odbioru są gorsze, możesz potrzebować mocniejszej anteny zewnętrznej. Zaletą odbioru z anteny jest to, że jest on darmowy i masz dostęp do lokalnych kanałów telewizyjnych, które w innym przypadku nie byłyby dostępne. Wadą jest jednak to, że odbiór kanałów może być zakłócony np. przez warunki atmosferyczne lub inne fizyczne bariery.

DVB-T2

DVB-T2 to następca klasycznej telewizji antenowej, w której transmisja odbywa się w postaci sygnałów cyfrowych. Wymaga jedynie anteny i telewizora obsługującego DVB-T2 lub odbiornika DVB-T2. Zaletą DVB-T2 jest to, że jest on bezpłatny i oferuje szeroki wybór kanałów telewizyjnych, w tym stacji publicznych i regionalnych.

DVB-T2 jest dostępny w całych Niemczech. Jedną z wad jest jednak to, że czasami może być nawet bardziej podatna na zakłócenia niż antena.

OTA DVR

Do odbioru telewizji bez kabla można również użyć rejestratora OTA (Over-the-Air Digital Video Recorder). Jest to urządzenie, które odbiera sygnał telewizyjny za pośrednictwem anteny i nagrywa go, dzięki czemu można go oglądać później. Niektóre rejestratory OTA mają również możliwość wstrzymania lub przesunięcia w czasie programów telewizyjnych na żywo. Zaletą rejestratorów OTA jest to, że pozwalają one nagrywać telewizję na żywo i oglądać ją później, kiedy tylko Ci to odpowiada. Wadą jest jednak to, że są one zazwyczaj płatne i mogą nie być w stanie nagrać wszystkich dostępnych kanałów.

Streaming

Nie da się ukryć, że życie bez Netflixa, Prime i tym podobnych nie jest już wyobrażalne dla większości ludzi. Nie musisz jednak leżeć w niewygodnej pozycji na łóżku przed laptopem, by cieszyć się ulubionym serialem. W dzisiejszych czasach istnieje wiele sposobów na streaming w telewizorze. Nie musisz też już dłużej obejść się bez oferty konwencjonalnych nadawców. Biblioteki multimediów większości nadawców posiadają również funkcję streamingu.

Usługi transmisji strumieniowej

Dzięki Netflix, Amazon Prime Video, Disney+ lub Apple TV+ możesz oglądać filmy i seriale na ekranie telewizora, komputera lub urządzenia mobilnego. Niektóre z tych usług oferują również kanały telewizyjne na żywo, więc możesz również oglądać telewizję na żywo. Zaletą usług strumieniowych jest to, że zwykle oferują one szeroki zakres treści i możesz przesyłać strumieniowo treści, kiedy tylko chcesz. Jedną z wad jest jednak to, że są one płatne i nie zawsze można obejrzeć wszystkie treści, które byśmy chcieli.

Jeśli Twój telewizor nie ma możliwości streamingu, nie jest to powód do rozpaczy. Dzięki dodatkowemu urządzeniu, jak Chromecast czy Amazon Fire Stick, możesz przenieść usługi strumieniowe na telewizor i oglądać filmy i seriale. Nawet w przypadku starszych urządzeń jest to zazwyczaj możliwe dzięki odpowiedniej przejściówce. Niektóre z tych urządzeń oferują również możliwość odbioru kanałów telewizyjnych na żywo. Zaletą urządzeń strumieniowych jest to, że są one zwykle tańsze niż inne opcje i są łatwe w użyciu. Wadą jest jednak to, że wybór dostępnych treści może być ograniczony, gdyż zwykle są one ograniczone do określonej liczby serwisów streamingowych.

Smart TV

Jeśli jesteś właścicielem nowszego telewizora, możliwe, że posiada on już połączenie z internetem. Oznacza to, że możesz uzyskać dostęp do serwisów strumieniowych bezpośrednio przez telewizor i oglądać telewizję bez połączenia kablowego. Zaletą inteligentnych telewizorów jest to, że zazwyczaj mają już połączenie z internetem i nie ma potrzeby korzystania z dodatkowych urządzeń. Wadą jest jednak to, że wybór dostępnych treści może być ograniczony i może nie być możliwe oglądanie wszystkich treści, które byśmy chcieli.

Transmisja strumieniowa telewizji na żywo

Inną opcją oglądania telewizji bez połączenia kablowego są usługi strumieniowania telewizji na żywo, takie jak Sling TV, Hulu Live lub YouTube TV. Usługi te oferują wybór kanałów telewizyjnych na żywo, podobnych do pakietów kablowych, które można oglądać przez Internet na telewizorze, komputerze lub urządzeniu mobilnym. Zaletą usług strumieniowych telewizji na żywo jest to, że oferują one szeroki wybór kanałów telewizyjnych na żywo i treści na żądanie, które są bardzo podobne do telewizji kablowej. W zamian za to często są one płatne.

Nieskończone możliwości

Jeśli nadal chcesz oglądać telewizję bez kabla, masz kilka opcji. Należy przyjrzeć się różnym opcjom i zdecydować, która z nich najlepiej odpowiada naszym potrzebom. Korzystając z usług i urządzeń do przesyłania strumieniowego, upewnij się, że masz szybkie i stabilne połączenie internetowe, aby zapewnić dobre wrażenia z oglądania. Ważne jest, aby rozważyć koszt, dostępne kanały i wymagania każdej opcji, aby podjąć najlepszą decyzję dla swojej sytuacji.

Odbieranie telewizji bez kabla – FAQ

Jak mogę odbierać telewizję bez połączenia kablowego?

Istnieje kilka sposobów na odbiór telewizji bez połączenia kablowego, w tym odbiór antenowy, usługi strumieniowe, urządzenia strumieniowe, inteligentne telewizory, usługi strumieniowe telewizji na żywo i OTA DVR. Każda z tych opcji ma swoje wady i zalety.

Jakie serwisy streamingowe są dostępne, aby oglądać telewizję bez połączenia kablowego?

Istnieje kilka serwisów streamingowych, które oferują telewizję bez połączenia kablowego, takich jak Netflix, Amazon Prime Video, Disney+ czy Apple TV+. Każdy z tych serwisów oferuje inny wybór treści

Czy mogę oglądać telewizję na żywo w serwisach streamingowych?

Niektóre usługi strumieniowe oferują programy telewizyjne na żywo, podczas gdy inne są ograniczone do treści na żądanie. Przed wyborem usługi strumieniowej sprawdź, czy oferuje ona transmisje telewizyjne na żywo.

Źródła

  • Telewizor bez podłączenia – Computer BILD
  • Wszędzie i za darmo – Süddeutsche Zeitung

Powiązane artykuły