1. Strona główna
  2. »
  3. Blog
  4. »
  5. Telewizja
  6. »
  7. Ile herców powinien mieć telewizor?

Ile herców powinien mieć telewizor?

Fernsehen hohe Hertz Zahl

Ile herców powinien mieć telewizor?

Liczba herców jest ważnym kryterium przy wyborze nowego telewizora. Im wyższa liczba herców, tym gładszy i bardziej realistyczny obraz. Jeśli przykładasz dużą wagę do realistycznych i płynnych wrażeń z oglądania telewizji, powinieneś zwrócić uwagę na wysoką liczbę Hertza przy wyborze nowego zestawu. Im wyższa liczba herców, tym gładszy i bardziej realistyczny obraz. Ale czym w ogóle jest numer Hertza i jak wpływa na wrażenia z oglądania telewizji?

Co to jest Hertz

Liczba herców (Hz) to nic innego jak liczba obrazów, które telewizor może wyświetlić w ciągu sekundy. Konwencjonalne telewizory mają liczbę herców równą 50, co oznacza, że mogą wyświetlać 50 obrazów na sekundę. Telewizory o wysokiej liczbie herców, wynoszącej 100 Hz lub więcej, są w stanie wyświetlić dwa razy więcej obrazów na sekundę niż konwencjonalne zestawy. Dzięki temu obraz wygląda bardziej płynnie i realistycznie. Wysoka częstotliwość herców jest szczególnie widoczna w szybkich ruchach, takich jak w transmisjach sportowych czy filmach akcji. Dzieje się tak, ponieważ wiele obrazów jest wyświetlanych w ciągu sekundy, a każdy pojedynczy obraz musi wydawać się płynny i realistyczny. Telewizory o wysokiej liczbie Hertza są więc idealne dla wszystkich tych, którzy przywiązują dużą wagę do realistycznych i płynnych wrażeń telewizyjnych.

Specyficzne dla producenta specyfikacje Hertza i rodzime specyfikacje Hertza

Wielu producentów określa częstotliwość odświeżania we własnych skalach. Dlatego często przekazywana jest wartość producenta i wartość rodzima. Wartość rodzima to wartość porównawcza niezależna od producenta. Oto krótki przegląd różnych oznaczeń stosowanych przez producentów:

Producent Oznaczenieczęstotliwości odświeżania
Sony MotionFlow XR
LG Picture Mastering Index (PMI)
Panasonic Wskaźnik ruchu w świetle czarnym (BMR)
Samsung Wskaźnik jakości obrazu (PQI)
Philips Perfect Motion Rate (PMR)

Ile Hertzów potrzebujesz do jakiego zastosowania?

Jeśli chodzi o pytanie, ile herców potrzebujesz dla jakiej aplikacji telewizyjnej, odpowiedź zależy w dużym stopniu od osobistych preferencji.

Niektórzy preferują płynny obraz i są skłonni wydać kilka dodatkowych herców, a inni nie są tak wrażliwi i woleliby tańszy model.

Jeśli jesteś wrażliwy na judder i opóźnienia w ruchu, powinieneś kupić telewizor o częstotliwości co najmniej 60 herców, częściej 100 herców. Jest to szczególnie prawdziwe, jeśli oglądasz dużo sportu lub grasz w szybką grę. Dla tych, którzy spędzają dużo czasu na robieniu lub edytowaniu zdjęć i filmów, wysoki herc jest również ważny, ponieważ płynny obraz znacznie poprawia jakość.

Jeśli natomiast nie jesteś tak wrażliwy na judder i opóźnienia w ruchach, możesz również kupić telewizor o niższym numerze herców. Jest to szczególnie przydatne, jeśli nie oglądasz wielu sportów lub nie grasz w szybkie gry. Nawet jeśli nie spędzasz dużo czasu na robieniu lub edytowaniu zdjęć i filmów, możesz kupić telewizor z niższym numerem hercowym i nadal cieszyć się dobrym obrazem.

Z reguły telewizory o hercach 100 i więcej są droższe od telewizorów o niższych hercach. Jeśli więc szukasz dobrego stosunku jakości do ceny, powinieneś kupić telewizor z niskim wskaźnikiem Hertza. Należy jednak pamiętać, że dla niektórych osób ważniejszy od ceny jest płynny obraz.

Gaming: różnica między hercami a FPS-ami

Wysoka częstotliwość odświeżania (herc) to nie to samo co liczba klatek na sekundę (FPS). Te dwa pojęcia są często używane zamiennie, mimo że technicznie oznaczają coś innego.

Liczba klatek na sekundę to liczba nieruchomych obrazów, które mogą być generowane przez procesor graficzny podczas gry. Stąd klatki na sekundę (FPS). Klatki oznaczają tutaj nieruchome obrazy, które mogą być renderowane w ciągu sekundy.

W przypadku telewizora nie są renderowane obrazy, jest to częstotliwość powtarzania klatek. Liczba herców wskazuje, jak szybko ekran może zaktualizować nowy obraz.

Poza tym FPS to specyfikacja czysto pecetowa, a liczba herców ma znaczenie dla telewizorów, monitorów i wyświetlaczy.

Dwie wartości FPS i Hertz mają ze sobą wspólnego to, że im są wyższe, tym płynniej działa medium.

FAQ

Czy telewizor z wysokim numerem hercowym jest również lepszym telewiz orem?

Liczba herców jest dobrym wskaźnikiem jakości doświadczenia telewizyjnego, ponieważ gwarantuje między innymi lepsze wrażenia z obrazu.

Czy zawsze muszę mieć wysoką liczbę Hertza ?

Nie, do czystej telewizji często wystarcza niższy herc. Tylko w przypadku immersyjnych doświadczeń filmowych lub gier wideo należy wybrać wyższą liczbę herców.

Źródła

Definicja herca – Międzynarodowa Komisja Elektrotechniczna – electropedia.org

Hertz na telewizorze – coolblue.de

FPS i Hertz – Computerbild.de

Powiązane artykuły