1. Strona główna
  2. »
  3. Blog
  4. »
  5. Telewizja
  6. »
  7. Który rozmiar jest właściwy? Znalezienie odpowiedniego telewizora

Który rozmiar jest właściwy? Znalezienie odpowiedniego telewizora

fernseher-groesse

Który rozmiar jest właściwy? Znalezienie odpowiedniego telewizora

Telewizory stały się nieodzownymi towarzyszami w wielu gospodarstwach domowych. Ale jak duży powinien być faktycznie nowy telewizor i jak w ogóle obliczyć jego rozmiar? Odpowiedź zależy od różnych czynników.

Obliczanie wielkości telewizora

Często w sklepach, a także w internecie, przekątna ekranu podawana jest tylko w calach. Ale jak duże jest to w rzeczywistości? Cale nie są niemiecką jednostką miary, więc większość ludzi nie wie, ile tak naprawdę wynosi cal w centymetrach.

Więc jak duży jest cal? Jeden cal to 2,54 centymetra. A jeden centymetr to około 0,4 cala. Należy wiedzieć, że podane przekątne ekranu są często tylko wartościami przybliżonymi. Sprzedawcy zbyt chętnie rezygnują z miejsc po przecinku, dlatego dwa telewizory o tej samej podanej przekątnej ekranu mogą mieć różne rozmiary.

Jednak rozmiar ekranu niewiele mówi o odpowiadającej mu jakości obrazu! Ważny jest również format. Najlepiej kupować telewizory o formacie ekranu 16:9.

Ważne czynniki przy obliczaniu właściwego rozmiaru telewizora

Zanim obliczysz właściwy rozmiar telewizora, powinieneś wziąć pod uwagę kilka rzeczy:

Dużą rolę odgrywa wielkość pomieszczenia. W małych pomieszczeniach duże telewizory często wydają się nie na miejscu lub większe niż są. Z kolei w dużych pomieszczeniach małe telewizory mogą się szybko zgubić.

Kolejnym ważnym czynnikiem jest wielkość przestrzeni. Ile miejsca masz do dyspozycji na swój nowy telewizor? Dlatego zawsze należy wcześniej zmierzyć przestrzeń i spisać wymiary. Niestety, przybliżone pomiary nie wystarczą.

Odległość między fotelami również odgrywa decydującą rolę w kwestii tego, jak duży powinien być nowy telewizor. Za chwilę dowiesz się więcej o zależności między odległością a wielkością telewizora i jak możesz wykorzystać te informacje, aby znaleźć odpowiedni telewizor.

Kolejnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę przy wyborze odpowiedniego rozmiaru telewizora jest rozdzielczość ekranu telewizora. Rozdzielczość wskazuje, ile pikseli jest wyświetlanych na ekranie. Im wyższa rozdzielczość, tym ostrzejszy obraz.

Obliczanie właściwego rozmiaru telewizora

Zanim kupisz telewizor, powinieneś najpierw obliczyć właściwy rozmiar telewizora. Dzieje się tak dlatego, że wielkość telewizora ma decydujący wpływ na jakość obrazu telewizyjnego.

Możesz obliczyć najlepszy rozmiar telewizora, biorąc pod uwagę odległość między twoją pozycją siedzącą a telewizorem. Generalnie im większa odległość, tym większy powinien być telewizor.

Idealna odległość siedzenia dla telewizora Full HD to dwa do trzech metrów. Jeśli odległość jest mniejsza, warto przejść na telewizor Ultra HD. Ma ona czterokrotnie większą rozdzielczość, dzięki czemu zapewnia jeszcze ostrzejszy obraz.

Idealny rozmiar telewizora można obliczyć w następujący sposób:

Telewizor Full HD: odległość siedzenia w metrach x 0,56 = idealna przekątna ekranu w calach.

Telewizor Ultra HD: odległość od siedzenia w metrach x 0,70 = idealna przekątna ekranu w calach

Właściwa przekątna ekranu ma więc decydujące znaczenie dla jakości obrazu telewizyjnego. Ale istotną rolę odgrywa również uchwała. Dlatego zawsze należy zadbać o to, aby telewizor miał jak najwyższą rozdzielczość.

Rozdzielczość telewizora podawana jest w pikselach. Telewizory Full HD mają rozdzielczość 1920 x 1080 pikseli, telewizory Ultra HD nawet 3840 x 2160 pikseli.

Ale rozdzielczość to nie wszystko. Częstotliwość odświeżania i jasność to również ważne czynniki, które znacząco wpływają na obraz telewizyjny.

Optymalna częstotliwość odświeżania wynosi 100 herców. Taka szybkość gwarantuje płynny obraz telewizyjny, nawet przy szybkich ruchach. Jednak wiele telewizorów ma częstotliwość odświeżania tylko 50 herców. Chociaż jest to wystarczające dla większości zastosowań, podczas szybkich ruchów mogą wystąpić szarpnięcia.

Optymalna jasność telewizora to 350 cd/m². Wartość ta gwarantuje genialny i wysokokontrastowy obraz telewizyjny. Niektóre telewizory mają jednak znacznie niższą jasność. Może to prowadzić do powstania wypłukanego lub ciemnego obrazu.

Dowiedz się więcej o tym, co powinien mieć dobry telewizor tutaj.

Podsumowanie

Nie ma jednej poprawnej odpowiedzi na pytanie, jak obliczyć rozmiar telewizora. Optymalny rozmiar telewizora zależy od wielu czynników, takich jak wielkość i kształt pomieszczenia, w którym zostanie umieszczony, odległość między sofą a telewizorem, rozdzielczość telewizora oraz wielkość obrazu, na którym nam zależy. Aby obliczyć optymalny rozmiar telewizora dla swojego pokoju i potrzeb, należy najpierw zapoznać się z różnymi formatami i rozmiarami telewizorów.

FAQ na temat obliczania wielkości telewizorów

Ile centymetrów mieści się w jednym calu?

Jeden cal to 2,54 centymetra. A jeden centymetr to około 0,4 cala.

Jak obliczyć najlepszy rozmiar telewizora?

Możesz obliczyć najlepszy rozmiar telewizora, biorąc pod uwagę odległość między twoją pozycją siedzącą a telewizorem. Generalnie im większa odległość, tym większy powinien być telewizor.

Źródła

Obliczanie wielkości telewizorów – rechnerportal.focus.de
Telewizja: Kalkulator odległości – computerbild.de
Telewizor: Ważne wymiary w skrócie – włączanie.de

Powiązane artykuły