1. Strona główna
  2. »
  3. Blog
  4. »
  5. Telewizory z płaskim ekranem – od innowacji do urządzenia codziennego użytku

Telewizory z płaskim ekranem – od innowacji do urządzenia codziennego użytku

Telewizory z płaskim ekranem – od innowacji do urządzenia codziennego użytku

Dziś trudno sobie wyobrazić gospodarstwa domowe bez niego – płaskiego telewizora. Podczas gdy ten rodzaj telewizji jest całkowicie normalny dla pokolenia Z, wielu z nich wciąż dosłownie patrzyło w dół rury aż do lat 2000.

Od tamtych lat kształt i technologia telewizorów bardzo się poprawiły. Obrazy są ostrzejsze, a kolory żywsze niż kiedykolwiek wcześniej. Telewizory z płaskim ekranem to świetne urządzenie do korzystania z rozrywki. Niezależnie od tego, czy oglądasz swój ulubiony program, ekscytujący film, czy po prostu lubisz oglądać telewizję, płaski telewizor pozwala doświadczyć tego wszystkiego w świetnej jakości i na dużych ekranach.

Ceny telewizorów również znacznie spadły i dziś niemal każdy może postawić płaski telewizor w swoim salonie lub innym pomieszczeniu i cieszyć się jego zaletami wraz z rodziną.

Historia płaskiego telewizora – Jak to się wszystko zaczęło?

Telewizory z płaskim ekranem mają długą i barwną historię, która sięga początków telewizji. Pierwsze modele były ogromne i nieporęczne, ale szybko stały się mniejsze i lżejsze. W latach 70. na rynku pojawiły się pierwsze kolorowe telewizory, co było dużym krokiem naprzód w technologii.

W latach 80. coraz więcej gospodarstw domowych było wyposażonych w telewizory i rosło zainteresowanie lepszą jakością obrazu. W tym czasie japońskie firmy opracowały pierwsze płaskie telewizory oparte na technologii CRT (Cathode Ray Tube). Zestawy te były jeszcze dość drogie, ale zapewniały znacznie lepszy obraz niż konwencjonalne telewizory lampowe.

W latach 90. nastąpił kolejny duży postęp w technologii płaskich telewizorów. Na rynku pojawiły się pierwsze telewizory plazmowe, które zapewniały jeszcze lepszy obraz niż telewizory CRT. Zestawy te były jednak nadal bardzo drogie i na ich zakup mogło sobie pozwolić tylko kilka osób. W tamtym czasie zestaw plazmowy kosztował około 13000 €, a więc był już dużą inwestycją. Niedługo potem powstały telewizory LCD (Liquid Crystal Display), które zaczęły zdobywać popularność na rynku. Wraz z nimi spadła cena, ale jakość obrazu stała się bardziej pikselowa ze względu na wielkość monitorów i wymagała dalszych kroków rozwojowych.

W latach 2000-tych wprowadzono kolejne ulepszenia, zwłaszcza w zakresie jakości obrazu, a płaski telewizor ostatecznie ugruntował swoją pozycję na rynku jako popularne urządzenie rozrywkowe, zastępując starą tubę jako produkt masowy. Od tego czasu pojawiły się bardzo różne modele różnych marek.

Jakie są rodzaje telewizorów z płaskim ekranem?

Oczywiście w ostatnich latach technologia poszła bardzo do przodu i zestawy stały się coraz mocniejsze i lepsze. Ale co dokładnie składa się na płaski telewizor? W dalszej części artykułu dowiesz się wszystkiego o tej ciekawej technologii.

Przede wszystkim należy wiedzieć, że istnieją różne rodzaje płaskich telewizorów, które różnią się między sobą technologią. Najpopularniejsze są telewizory LCD, telewizory LED i telewizory OLED. Każda z tych technologii ma swoje zalety i wady, ale w sumie wszystkie nadają się do wykorzystania jako telewizory.

Najczęściej spotykanym typem jest telewizor LCD (Liquid Crystal Display), a następnie telewizor LED (Light Emitting Diode). Obie technologie działają na tej samej zasadzie: seria pikseli składających się z maleńkich diod świetlnych lub wyświetlaczy ciekłokrystalicznych tworzy obraz na ekranie. Telewizory LCD są najczęściej stosowanymi urządzeniami i mają tę zaletę, że są stosunkowo tanie w produkcji. Mają one jednak również pewne wady, zwłaszcza jeśli chodzi o jakość obrazu. Telewizory LED poprawiają nieco jakość obrazu, ale też kosztują więcej niż zestawy LCD.

Najnowszym typem płaskiego telewizora jest telewizor OLED (Organic Light Emitting Diode). Działa to inaczej niż w przypadku telewizorów LCD i LED, ponieważ nie potrzebuje podświetlenia. Zamiast tego każdy piksel sam generuje światło, które emituje. Dzięki temu ekran OLED może wyświetlać znacznie ciemniejsze poziomy czerni i oferować lepszy kontrast niż ekrany LCD czy LED. Telewizory OLED oferują więc najlepszą jakość obrazu ze wszystkich trzech typów, ale mogą być też bardzo drogie.

Rozmiar ma znaczenie, prawda?

Telewizory z płaskim ekranem występują w wielu różnych rozmiarach. Nie da się uogólnić, jaki rozmiar będzie odpowiedni dla Twoich potrzeb. W pierwszej kolejności należy zastanowić się, w którym pomieszczeniu powinien stanąć telewizor – w salonie, w sypialni, w pokoju gier itp.

Następnie kluczowa jest odległość kanapy od telewizora, ponieważ nie powinna być ona ani zbyt duża, że już nic nie widać, ale też nie za bliska, bo to może być bardzo szkodliwe dla oczu. Zasada jest taka – im większa odległość od kanapy do telewizora, tym większa może być przekątna płaskiego ekranu.

Telewizory z płaskim ekranem występują w wielu różnych rozmiarach. Najpopularniejsze wśród Niemców rozmiary telewizorów to od 40 do 65 cali.

FAQ

Kiedy pojawiły się pierwsze płaskie telewizory?

Pierwsze płaskie telewizory na rynku komercyjnym pojawiły się około 1999 roku i dość szybko stały się po tym bardzo popularne.

Jak drogie były pierwsze płaskie telewizory?

Pierwsze zestawy plazmowe kosztowały około 13 000 € i dlatego nie były jeszcze dostępne dla wszystkich.

Jakie są rozmiary ekranu telewizora?

Najczęściej spotykane rozmiary płaskich telewizorów to około 24 – 75 cali. To, który rozmiar jest dla Ciebie odpowiedni, jest sprawą bardzo indywidualną.

Jaki telewizor na jaką odległość?

Istnieją różne tabele przeliczeniowe, które pomogą Ci określić najlepszą odległość do telewizora. Ogólna zasada to. Im dalsza odległość, tym większa przekątna ekranu.

Źródła

  • glotzen-der-nation
  • tv-screen-diagonal-sizes

Powiązane artykuły