1. Strona główna
  2. »
  3. Blog
  4. »
  5. Jaka jest różnica między kablem SAT a kablem antenowym?

Jaka jest różnica między kablem SAT a kablem antenowym?

Unterschied SAT-Kabel und Antennenkabel

Jaka jest różnica między kablem SAT a kablem antenowym?

Czy zastanawiałeś się kiedyś jaka jest różnica między kablem SAT a kablem antenowym? Oba kable odpowiadają za przesyłanie sygnału do telewizora, ale jest kilka istotnych różnic, które powinieneś znać. W tym artykule na blogu chciałbym wyjaśnić Państwu najważniejsze różnice pomiędzy kablami SAT a kablami antenowymi.

Przeznaczenie

Kabel SAT służy głównie do przesyłania sygnałów z satelitów. Na pewno znasz duży system antenowy na dachu lub w ogrodzie, który jest połączony z kablem SAT. Antena ta odbiera sygnał z satelity i przekazuje go kablem SAT do odbiornika w domu. Można wtedy odbierać program telewizyjny za pośrednictwem odbiornika.

Z kolei kabel antenowy służy do przesyłania sygnałów naziemnych. Oznacza to, że sygnał odbierany jest przez antenę na dachu lub w ogrodzie, która skierowana jest na pobliski maszt radiowy. Odebrany sygnał jest następnie przesyłany kablem antenowym do odbiornika w domu.

Tor transmisyjny

Kolejną ważną różnicą pomiędzy kablami SAT a antenowymi jest tor transmisji sygnału. Jak już wspomniano, w przypadku kabli SAT sygnał jest przesyłany z satelity. Satelita ten znajduje się na wysokości około 36 tysięcy kilometrów nad Ziemią i okrąża ją na orbicie geostacjonarnej. Oznacza to, że satelita zawsze pozostaje w tym samym miejscu nad ziemią i dlatego zawsze jest w zasięgu wzroku anteny na dachu.

Z kolei w przypadku kabli antenowych sygnał przekazywany jest z naziemnego masztu radiowego, który zazwyczaj znajduje się w pobliżu. Im bliżej masztu radiowego, tym z reguły lepszy odbiór. Jednak istnieją również czynniki takie jak budynki, góry czy drzewa, które mogą pogorszyć odbiór.

Zakres częstotliwości

Kolejną ważną różnicą pomiędzy kablami SAT a antenowymi jest zakres częstotliwości, w którym pracują. Kable SAT pracują zazwyczaj w zakresie od 11,7 GHz do 12,75 GHz i dlatego są w stanie przesyłać sygnały o wysokiej częstotliwości. Te wysokie częstotliwości są niezbędne do przesłania sygnału na ogromną odległość 36 000 kilometrów od satelity do ziemi.

Z kolei kable antenowe pracują w znacznie niższym zakresie częstotliwości od około 47 MHz do 862 MHz. Oznacza to, że są w stanie nadawać tylko sygnały o niskiej częstotliwości. Jednak i tu są wyjątki, jak np. anteny DVB-T2, które są w stanie odbierać wyższe częstotliwości.

Długość kabla

Kolejną ważną różnicą między kablami SAT a antenowymi jest długość kabla. Kable SAT zazwyczaj muszą być bardzo długie, ponieważ trzeba je ułożyć od instalacji antenowej satelitarnej na dachu do odbiornika w domu. Długość kabla może być różna w zależności od wielkości i konstrukcji domu.

Z kolei kable antenowe zazwyczaj nie muszą być tak długie, gdyż wystarczy je ułożyć od anteny na dachu do odbiornika w domu. Jednak i tu są wyjątki, np. jeśli odbiornik jest zainstalowany w innym pomieszczeniu niż antena.

Jakość transmisji

Kolejnym ważnym czynnikiem odróżniającym kable SAT od kabli antenowych jest jakość transmisji. Kable SAT są zazwyczaj w stanie transmitować sygnał o wysokiej rozdzielczości, co daje ostry jak brzytwa obraz podczas oglądania telewizji. Jednak w niektórych przypadkach mogą wystąpić zakłócenia lub zrzuty, jeśli sygnał jest słaby lub jeśli kabel SAT jest uszkodzony.

Z kolei kable antenowe mogą zazwyczaj przesyłać sygnał o nie do końca wysokiej rozdzielczości. Z drugiej strony są one zazwyczaj bardziej stabilne i występuje w nich mniej zakłóceń czy drop-outów. Jednak i tu są wyjątki, np. gdy maszt radiowy lub antena są źle ustawione lub gdy występują zakłócenia z innych źródeł radiowych.

Istnieją również sposoby na poprawę jakości transmisji kabli antenowych, na przykład poprzez zastosowanie wysokiej jakości anteny lub wzmacniacza. Jednak poprawa jakości transmisji w kablach SAT jest zazwyczaj trudniejsza, ponieważ zależy od jakości sygnału satelitarnego.

Koszt

Kolejnym ważnym czynnikiem, który może być decydujący przy wyborze odpowiedniego kabla jest koszt. Kable SAT są zwykle nieco droższe od kabli antenowych, ponieważ są specjalnie zaprojektowane do przesyłania sygnałów o wysokiej częstotliwości i dlatego wymagają więcej materiałów i technologii.

Z kolei kable antenowe są zwykle tańsze, ponieważ są przeznaczone do przesyłania sygnałów o niskiej częstotliwości, a więc wymagają mniejszej ilości materiałów i technologii. Jednak i tu zdarzają się wyjątki, np. gdy stosowane są szczególnie wysokiej jakości kable antenowe.

Który więc jest lepszy?

Istnieje więc kilka istotnych różnic pomiędzy kablami SAT a kablami antenowymi, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze odpowiedniego kabla. Kable SAT nadają się głównie do przesyłania sygnałów z satelitów i zwykle oferują dobrą jakość transmisji, ale są też nieco droższe. Z kolei kable antenowe nadają się głównie do przesyłania sygnałów naziemnych i są tańsze, ale zazwyczaj nie oferują dość wysokiej jakości transmisji.

Jedną z możliwych do pomyślenia alternatyw jest dziś oczywiście streaming przez internet.

FAQ na temat różnic między kablami telewizyjnymi

Jaka jest różnica między kablem SAT a kablem antenowym?

Kabel SAT służy głównie do transmisji sygnałów z satelitów, natomiast kabel antenowy służy do transmisji sygnałów naziemnych. Kable SAT pracują w wyższym zakresie częstotliwości niż kable antenowe, są też zwykle droższe.

Do czego służą kable SAT?

Kable SAT służą głównie do przesyłania sygnałów z satelitów. Układa się je z instalacji antenowej na dachu do odbiornika w domu i w ten sposób umożliwia telewizję przez satelitę.

Do czego służą kable antenowe?

Kable antenowe służą głównie do przesyłania sygnałów naziemnych. Układa się je od anteny na dachu do odbiornika w domu i w ten sposób umożliwia telewizję przez maszty radiowe.

Źródła

  • Różnice między kablami antenowymi – Giga.de
  • Właściwy kabel antenowy do właściwego celu – Fernseherfuchs.de
  • Jaki kabel do telewizji kablowej? – Chip.de

Powiązane artykuły