1. Strona główna
 2. »
 3. Blog
 4. »
 5. Telewizja
 6. »
 7. Rzeczy, które warto wiedzieć o 85-calowych telewizorach

Rzeczy, które warto wiedzieć o 85-calowych telewizorach

85 zoll fernseher

Rzeczy, które warto wiedzieć o 85-calowych telewizorach

Telewizory występują w wielu różnych rozmiarach, więc łatwo stracić orientację w ich wszystkich. Mówimy wszystko, co musisz wiedzieć o telewizorach 85-calowych, abyś mógł dowiedzieć się, czy telewizor w tym rozmiarze jest dla Ciebie odpowiedni.

Dane techniczne

Posiadanie 85-calowego telewizora to prawdziwy luksus. Ci, którzy mogą sobie pozwolić na ten telewizor, robią to zazwyczaj dlatego, że mają duży salon i/lub dlatego, że przykładają dużą wagę do jakości obrazu.

85-calowy telewizor ma przekątną ekranu 2,16 metra. Format obrazu to 16:9, czyli obecny standardowy format telewizyjny. Naturalna rozdzielczość telewizora to 3840×2160 pikseli, znana również jako 4K. Jest to najwyższa dostępna obecnie na rynku rozdzielczość, dzięki której obraz jest oszałamiający. Telewizor posiada maksymalną jasność 1000 cd/m², dzięki czemu obraz jest bardzo kontrastowy i żywy. Czas reakcji telewizora wynosi 8 milisekund, co zapewnia płynny obraz bez judderów i opóźnień. W zależności od producenta mogą występować niewielkie odchylenia tych wartości.

85-calowy telewizor ma wiele przydatnych połączeń. Oprócz portu HDMI, który służy do podłączenia zewnętrznych urządzeń, takich jak odtwarzacze Blu-Ray czy konsole do gier, są też porty USB, gniazdo słuchawkowe i port LAN. Te połączenia umożliwiają korzystanie z telewizora na różne sposoby. Można go na przykład wykorzystać jako monitor komputerowy, podłączając go do laptopa lub komputera. Możesz też wykorzystać go jako smart TV, podłączając go do internetu. Dzięki temu masz dostęp do wielu usług online, takich jak Netflix, Hulu czy Amazon Prime.

Zalety i wady

Jak każde urządzenie, telewizor 85-calowy ma pewne zalety i wady. Podsumowaliśmy dla Was najważniejsze z nich.

Zalety:

 • Telewizor 85-calowy jest zazwyczaj bardzo mocny i ma wysoką jakość obrazu.
 • Masz szeroki wybór 85-calowych telewizorów. Ponieważ są one wciąż stosunkowo nowe na rynku, istnieje wiele różnych modeli i producentów, którzy oferują telewizor w tym rozmiarze.
 • Doskonale sprawdza się w dużych pomieszczeniach. Jeśli masz duży salon, to z pewnością będziesz bardzo zadowolony z 85-calowego telewizora.
 • W gry można też bardzo dobrze grać dzięki 85-calowemu telewizorowi. Wiele osób kupuje go, ponieważ chce go używać do najnowszych i najwspanialszych gier wideo.

Wady:

 • 85-calowy telewizor jest stosunkowo drogi. Jeśli szukasz taniego telewizora, to 85-calowy telewizor z pewnością nie jest dla Ciebie.
 • Telewizor tej wielkości jest stosunkowo nieporęczny i ciężki. Oznacza to, że potrzebujesz dużego i solidnego stolika pod telewizor, na którym go postawisz.
 • Telewizory te nie nadają się do małych pomieszczeń. Jeśli dysponujemy tylko niewielką powierzchnią mieszkalną, lepiej kupić mniejszy telewizor.
 • Wiele osób uważa 85-calowe telewizory za zbyt duże. Jeśli nie interesuje nas ogromny telewizor, warto kupić mniejszy telewizor.

Jak ustawić telewizor?

85-calowy telewizor to duży i drogi zestaw. Przed zakupem warto zastanowić się, czy potrafimy go odpowiednio ustawić.

Przede wszystkim potrzebujesz odpowiedniego miejsca na telewizor. Powinna wisieć na ścianie lub stać na stabilnym stojaku. Upewnij się, że telewizor ma wystarczająco dużo powietrza wokół siebie, aby się nie przegrzał.

Po znalezieniu odpowiedniego miejsca, trzeba podłączyć telewizor. Zazwyczaj potrzebny jest do tego wysokiej jakości kabel HDMI. Upewnij się, że kabel jest wystarczająco długi, aby sięgnąć od telewizora do gniazdka elektrycznego.

Teraz trzeba włączyć telewizor i znaleźć odpowiednie ustawienie. Dotyczy to jasności, kontrastu i kolorów. Zazwyczaj można dostosować te ustawienia w menu telewizora.

Na koniec trzeba wyregulować głośność. Tutaj również ważne jest, aby nie ustawiać zbyt dużej głośności, w przeciwnym razie można przeszkadzać sąsiadom.

Porady dotyczące kupna

Jeśli szukasz 85-calowego telewizora, powinieneś rozważyć kilka ważnych kwestii przed wyborem konkretnego modelu.

W pierwszej kolejności należy zastanowić się, jaki telewizor chcemy kupić. Większość 85-calowych telewizorów to telewizory plazmowe lub LCD. Oba mają swoje wady i zalety, dlatego warto dobrze przemyśleć, który rodzaj telewizora będzie dla nas najlepszym wyborem.

Po drugie, powinieneś zastanowić się, jakie funkcje chcesz mieć w 85-calowym telewizorze. Na przykład, czy chcesz mieć telewizor z wbudowanym odbiornikiem, aby nie musieć kupować osobnego odbiornika? A może chcesz mieć telewizor o szczególnie dobrej jakości obrazu? Dowiedz się o różnych funkcjach, jakie mogą mieć telewizory 85-calowe, zanim zdecydujesz się na konkretny model.

Po trzecie, powinieneś zastanowić się, ile chcesz wydać na 85-calowy telewizor. Ceny są bardzo zróżnicowane w zależności od tego, jaki model chcemy kupić.

Wniosek

Telewizory 85-calowe mają wiele funkcji i pewne zalety, ale także wady. Modele te nie są więc odpowiednie dla każdego, a przy zakupie trzeba też zwrócić uwagę na kilka rzeczy.

Najczęściej zadawane pytania

Gdzie mogę kupić 85-calowy telewizor?

Taki telewizor można zamówić na przykład przez internet, ale można go również kupić w lokalnych sklepach specjalizujących się w artykułach elektrycznych.

Czy montaż 85-calowego telewizora jest skomplikowany?

Z reguły zestaw jest łatwy i intuicyjny w konfiguracji. Wiele ustawień można wygodnie znaleźć w menu głównym.

Czy 85-calowy telewizor nadaje się do każdego salonu?

Ponieważ zestaw jest bardzo duży, niekoniecznie jest polecany do każdego salonu. Bardzo dużo zależy od tego, jak dokładnie jest skrojony pokój i gdzie umieścisz telewizor.

Źródła

 • hifi.de – kupno telewizora
 • sueddeutsche.de – znalezienie właściwego rozmiaru
 • wsj.com – Telewizory są coraz większe

Powiązane artykuły