Odbiór HDTV przez Internet

fernseher-mit-internetzugang

Odbiór HDTV przez Internet

Odbiór przez internet, zwany też IPTV, oferują Alice i T-Home, jak dotąd jedyni dostawcy w Niemczech. W przypadku Alicji obowiązkowo trzeba zamówić również łącze internetowe, w T-Home jest to co najmniej zalecane, bo ułatwia sprawę i koniec końców zwykle jest tańsze. Odbiorniki oferowane jako dekodery są również wypożyczane od obu producentów. Ceny są bardzo zróżnicowane, w zależności od tego, ile kanałów i pakietów kanałów chce zarezerwować widz oraz jakie dodatkowe funkcje powinien oferować odbiornik – dużą popularnością cieszą się na przykład rejestratory wideo z twardym dyskiem. IPTV nie jest też automatycznie odbierana w rozdzielczości HD, ale tylko wtedy, gdy prędkość łącza internetowego jest odpowiednia, a taryfa i sprzęt zostały odpowiednio dobrane.

T-Home: Entertain

Entertain to nazwa pakietu telewizyjnego T-Home, a w obszarach zasięgu szybkich łączy internetowych VDSL jakość HD można odbierać także przez internet. Entertain może być opłacalny, zwłaszcza dla dotychczasowych klientów Telekomu, ponieważ T-Home oferuje tanie pakiety z konwencjonalnym łączem internetowym, telefonem i telewizją. T-Home wynajmuje własny odbiornik wraz z nagrywarką z twardym dyskiem dla Entertain. Z biegiem lat opłata za wynajem jest coraz bardziej obniżana dla dotychczasowych klientów. Wymagany jest również odpowiedni router, który w razie potrzeby można zamówić oddzielnie. Połączenie VDSL jest dostępne w dwóch poziomach prędkości za dodatkową opłatą, jeśli jest dostępne. Przy VDSL 25 telewizję HDTV można oglądać na jednym telewizorze, przy VDSL 50 na dwóch telewizorach jednocześnie. Dzięki VDSL możliwy jest nie tylko odbiór HDTV, ale także odbiór kilku kanałów w standardowej rozdzielczości jednocześnie.

T-Home EntertainZdjęcie: T-Home Entertain – IPTV od Telekomu

Entertain oferuje duży wybór kanałów, ale wybór HD jest znacznie mniejszy. Według reklam Telekomu we wszystkich pakietach Entertain można odbierać do 120 kanałów telewizyjnych, a w Entertain Premium jeszcze kilka. Dzięki połączeniu z internetowym sklepem wideo Videoload do oferty dołączają także niektóre filmy w formacie HD, a płatna oferta Liga Total przenosi na ekran telewizora Bundesligę w jakości HD. Z kolei wybór zwykłych kanałów HD jest raczej skromny; oprócz ARD, ZDF i Arte warto wspomnieć o Anixe HD i MTVN HD.

Dzięki nagrywarce z twardym dyskiem i połączeniu z internetem Entertain może być dostosowany do potrzeb widza i jest dość łatwy w obsłudze na telewizorze. Łatwo zaplanować i zarchiwizować nagrania, posortować kanały i dodać do pakietu sporo płatnych treści.

Alicja: ryczałt telewizyjny

Oferta IPTV Alice, dostępna w pakiecie Alice Fun, zapewnia również jakość HDTV w miejscach odbioru. Das Erste, ZDF i Arte przychodzą niekodowane w jakości HD, RTL i VOX nie pozwalają na szybkie przewijanie do przodu podczas nagrywania. Klienci mogą wybrać, czy potrzebują odbiornika HD lub nagrywarki HD z twardym dyskiem oraz czy chcą je kupić czy wypożyczyć. Alice prowadzi również internetową bibliotekę wideo, która nie jest do końca dobrze zaopatrzona w 1800 filmów, dokumentów i reportaży. Z drugiej strony oferuje też niektóre treści w HD.

Alice IPTVFot: Oferta IPTV od Alicji

Oprócz pięciu kanałów HD jest ponad 65 innych kanałów. Zasadniczo Alicja jest znacznie tańsza od konkurencji, ale też ma stosunkowo mały bukiet kanałów telewizyjnych. Przynajmniej są trzy pakiety płatnej telewizji, co zwiększa wybór. Zwłaszcza pakiet Big Entertainment oferuje duży wybór z ponad 30 kanałami. Do tego dochodzą małe pakiety do muzyki i tureckiej telewizji.

Sky is the Limit

Ani Entertain, ani Alice nie oferują pakietów płatnej telewizji Sky. Szczególnie T-Home jest i tak bezpośrednim konkurentem, ponieważ Sky i Entertain oferują różne pakiety płatne za oglądanie meczów Bundesligi na żywo.

Odbiór HDTV – ale jak? Kanały odbiorcze, nadajniki i kanały specjalne

  • Wstęp: Odbiór HDTV – ale jak?
  • Odbiór HDTV przez satelitę
  • Odbiór HDTV przez kabel
  • Odbiór HDTV przez Internet
  • Podsumowanie: Odbiór HDTV – wszystko jasne?

Powiązane artykuły