Odbiór HDTV przez kabel

hdtv-per-kabel-empfangen

Odbiór HDTV przez kabel

HDTV i połączenie kablowe mogą się dobrze dogadać, ale i tu jest kilka przeszkód do pokonania. Dokładnie które, zależy od tego gdzie mieszka widz. Ponieważ w Niemczech istnieją regionalne różnice między dostawcami usług kablowych i sytuacją w zakresie dostaw, każdy klient musi poinformować się przed przejściem na cyfrową telewizję kablową. Wszyscy dostawcy mieszają asortyment kanałów w HD i w standardowej rozdzielczości. Zwłaszcza nadawcy prywatni nie są wszędzie reprezentowani w HD. Sytuacja z pewnością ulega poprawie. Najlepiej, aby klienci zapytali swojego regionalnego dostawcę, czy i kiedy prywatne kanały będą dostępne w HD.

Klienci Kabel Deutschland, Kabel BW i Unitymedia muszą jedynie zamówić odpowiednią kartę inteligentną do odbiornika swojego operatora kablowego, dzięki czemu nie potrzebują dwóch odbiorników, aby odbierać konwencjonalne programy kablowe i płatną telewizję.

Za zakres kanałów, koszty i warunki odpowiada nadal dostawca kablowy. Większość z nich tylko czeka, by podejść do nich z regularnymi kampaniami oszczędnościowymi i osobno reklamowanymi urządzeniami. Chcielibyśmy tutaj krótko przedstawić cztery duże: Kabel Deutschland, Unitymedia, Kabel BW i Tele Columbus.

Kabel Deutschland

Jeśli jesteś w obszarze odbioru HD Kabel Deutschland, możesz odbierać publicznych nadawców ARD, ZDF i Arte za darmo w HD, prywatnych nadawców na razie nie. Na swoich stronach pomocy Kabel Deutschland ujawnia, które odbiorniki firmy Humax i Philips nadają się do odbioru, a także podaje pełną listę odpowiednich telewizorów z tunerem DVB-C obsługującym HD. Sam Kabel Deutschland sprzedaje dość niedrogi odbiornik HD, choć sprzedaje też tańszy odbiornik cyfrowy, który nie jest w stanie obsługiwać HD. Za odbiór HD pobierany jest kolejny miesięczny ryczałt. Warunkiem koniecznym dla HDTV jest podłączenie do zmodernizowanej sieci; tylko sprawdzenie dostępności daje pewność, czy jest ono uwzględnione.

Unitymedia

Unitymedia zapewnia również proste urządzenie do odbioru HDTV przez kabel z HD Boxem zawierającym uniwersalny pilot. W przypadku Das Erste HD, ZDF HD, ARTE HD i ServusTV HD oferta programowa jest na razie skąpa; istnieje jednak bezpośredni dostęp do internetowej biblioteki wideo, w której przynajmniej część oferty jest nadawana w HD. Sky Sport HD jest również wprowadzany do sieci kablowej, ale oczywiście działa tylko z odpowiednią kartą inteligentną. Na koniec można zarezerwować cyfrowe pakiety programów w standardowej rozdzielczości. O ile ARD i ZDF są odbierane w HD w całym obszarze odbioru bez kodowania, to Arte HD wychodzi tylko z gniazda kablowego w zmodernizowanej sieci. Servus TV jest wręcz szyfrowany, więc nie działa bez karty inteligentnej lub HD boxa.

Kabel BW

W chwili pisania tego tekstu wybór programów dla oszczędnych widzów HD jest skromny, nawet w Kabel BW: można odbierać Das Erste i ZDF w HD oraz kilka mniej znanych kanałów, jak HD1 i pionier HD Anixe HD. Kabel BW sprzedaje własną ofertę płatnej telewizji jako „Kabel Digital Home”, a jako Clever HD & Penthouse HD dostępnych jest za dodatkową opłatą łącznie pięć dodatkowych kanałów HD.

Pełna oferta HD firmy Sky może być odbierana również za pośrednictwem Kabel BW. Dostawca nie tylko sprzedaje odbiorniki HD z rejestratorami cyfrowymi i bez nich, ale także wypożycza je po uczciwych cenach. Kabel BW podaje również w dziale pomocy informacje o obszarach odbioru telewizji HDTV i kompatybilnych odbiornikach.

Tele Columbus

Klienci Tele Columbus mają do wyboru odbiornik HD z twardym dyskiem lub bez, oba są wypożyczane. ARD, ZDF i Arte również przychodzą tutaj niekodowane w HD na telewizorach z odpowiednim tunerem lub dekoderem. Również konwencjonalni nadawcy prywatni znaleźli się w ofercie Tele Columbus: ProSieben, RTL, Sat.1, Vox i Kabel 1 można odbierać w ramach pakietu dodatkowego. Pakiet płatnej telewizji z kolejnymi kanałami ma pojawić się jeszcze w 2010 roku. Programy Sky będą dostępne „wkrótce” za pośrednictwem odbiornika Tele Columbus. Nie wiadomo dokładnie kiedy. Natomiast z dodatkowym odbiornikiem dostępna jest obecnie cała oferta Sky HD.

Gdzie pracuje Sky?

Jeszcze raz prostym językiem: Sky można obecnie zamówić u trzech z czterech głównych dostawców bez konieczności posiadania dodatkowego odbiornika. Klienci Kabel Deutschland, Unitymedia i Kabel BW mogą zlecić aktywację Sky dla karty inteligentnej, która już znajduje się w odbiorniku. Jedynie Tele Columbus pozostaje obecnie w tyle; miejmy nadzieję, że nie na długo. A w Unitymedia, SkySport HD to jak na razie jedyny kanał Sky w sieci.

Odbiór HDTV – ale jak? Ścieżki odbioru, kanały i ścieżki specjalne

  • Wstęp: Odbiór HDTV – ale jak?
  • Odbiór HDTV przez satelitę
  • Odbiór HDTV przez kabel
  • Odbiór HDTV przez Internet
  • Podsumowanie: Odbiór HDTV – wszystko jasne?

Powiązane artykuły