1. Strona główna
  2. »
  3. Telewizja
  4. »
  5. Testy telewizyjne
  6. »
  7. Pojedynek: Mitsubishi LaserVue vs. Pioneer Elite KURO

Pojedynek: Mitsubishi LaserVue vs. Pioneer Elite KURO

Pojedynek: Mitsubishi LaserVue vs. Pioneer Elite KURO

Firma Mitsubishi rozpoczęła sprzedaż pierwszego na świecie telewizora laserowego w USA i obecnie oferuje swój nowy LaserVue w wariancie 65-calowym za około 6 999 dolarów. Najwyższy więc czas na porównanie Mitsubishi LaserVue. Ponieważ my w Europie nie mogliśmy jeszcze cieszyć się Laser TV, odsyłamy do niedawnego raportu naszych amerykańskich kolegów z Techlounge.com. Mieli oni już możliwość szerokiego przetestowania LaserVue. Do porównania wybrali równorzędny płaski telewizor z segmentu premium, 60-calowy telewizor plazmowy Pioneer Elite KURO PRO-151FD, który również znajduje się w tym samym przedziale cenowym i kosztuje 6 500 dolarów.

Pojedynek: Mitsubishi LaserVue L65-A90 vs Pioneer Elite Kuro PRO-151FD
LaserVue vs. Elite Kuro

Dane techniczne: Mitsubishi L65-A90 Pioneer PRO-151FD
Technologia: Telewizja laserowa Telewizor plazmowy
Przekątna ekranu: 65 cali / 165 cm 60 cali / 152 cm
Uchwała: Full HD 1.080p Full HD 1.080p
Liczba pikseli: 1.920 x 1.080 1.920 x 1.080
Kontrast: b.d. b.d.
Jasność: b.d. b.d.
Czas reakcji: b.d. b.d.
Kąt widzenia: 160 stopni b.d.
Pobór mocy: 135 Watt 524 waty
MSRP (dolary): $6.999 $6.500

Wprowadzenie:

Ponieważ oba telewizory nie są na rynku długo, a producenci skąpią danych technicznych, z czasem uzupełnimy brakujące szczegóły. Przepraszamy za to, ale mamy nadzieję, że uda nam się wyciągnąć ciekawe porównanie.

Jako źródło zasilania wykorzystano odtwarzacz Blu-ray Panasonic DMP-BD30K. Ponieważ telewizory nie mogły być podłączone do odtwarzacza Blu-ray równolegle przez HDMI, telewizory były zawsze testowane naprzemiennie. Do porównania jakości obrazu wybrano dwa reprezentatywne filmy – Iron Man i Ice Age. Następnie te same sceny zostały sfotografowane aparatem cyfrowym i porównane. Oczywiście, zdjęcia nie mogą być traktowane jako naukowy dowód lepszej wydajności, ale nadal mogą być używane do uczciwych i znaczących wyników.

Ustawienia obrazu w telewizorach zostały ustawione na „Standard”, ponieważ pozwoliłoby to na lepsze porównanie możliwości wyświetlaczy. W przypadku KURO było to ustawienie „Pure”, które dezaktywowało czujnik na froncie. Czujnik zapewnia automatyczne dostosowanie jasności obrazu do jasności otoczenia. W LaserVue ustawienie to było ustawione na „Natural”, co również obniżyło nieco jasność.

Wyniki:

W pierwszym teście wstawiono film Epoka lodowcowa. Film został wybrany, ponieważ zawiera wiele pięknych kolorów i dobrze animowanych scen, zwłaszcza w jakości HD. Kolory wyglądały bardzo dobrze na obu telewizorach, krawędzie były nieco twardsze na LaserVue, a kontrast znów lepszy na KURO.

W drugim teście pokazano film Iron Man, w którym liczył się przede wszystkim kontrast obu telewizorów. Spodziewaliśmy się lepszego kontrastu na KURO, ale ku zaskoczeniu wszystkich, różnica w stosunku do LaserVue nie była zbyt duża. Również w przypadku tego filmu, krawędzie i szczegóły wyglądały nieco lepiej na LaserVue. To samo dotyczy tonów czerwonych. Ostatecznie, testerzy uznali obraz z LaserVue za nieco bardziej naturalny.

W trzecim i ostatnim teście włożono testowy Blu-ray od Pioneera. Tutaj wynik dwóch pierwszych testów został wzmocniony. Szczególnie czerwone kolory (patrz 2 zdjęcie) wyglądały bardzo jasno i świetnie na LaserVue.

Wnioski:

Oczywiście oba telewizory mają swoje wady i zalety, a wybór „lepszego” telewizora HD jest i pozostanie decyzją subiektywną. Na przykład Mitsubishi LaserVue oferuje fantastyczną jakość obrazu, a kolory wydawały się znacznie bardziej jaskrawe. Ostrość LaserVue jest również odrobinę lepsza niż w przypadku KURO. Pioneer Elite KURO błyszczy najlepszymi wartościami kontrastu; odcienie czerni są tu reprodukowane najgłębiej. Kąt widzenia jest również szerszy niż w LaserVue.

Równie ważny jest pobór mocy. Tutaj LaserVue jest wyraźnie do przodu. Pobór mocy podczas pracy to zaledwie 135 watów, ten w przypadku KURO to ponad 500 watów. Z drugiej strony, w wielu opiniach LaserVue jest mniej atrakcyjny wizualnie. Przy głębokości 25 cm nie jest łatwy do powieszenia na ścianie, natomiast KURO, przy głębokości zaledwie kilku centymetrów, można powiesić na ścianie jak obraz.

Nie można więc po prostu powiedzieć, że LaserVue jest lepszym telewizorem. Jakość obrazu może spokojnie konkurować z najlepszymi telewizorami, a zużycie energii również wyznacza nowe standardy. Jednak to, czy technologia laserowa zwycięży, zależy przede wszystkim od rozwoju ceny. Dopiero jeśli te spadną jeszcze bardziej, telewizory laserowe staną się interesujące także dla szerokiego rynku.

Powiązane artykuły